Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika ve třetím kvartále překvapivě zrychluje, tažena všemi hlavními složkami

Americká ekonomika ve třetím kvartále překvapivě zrychluje, tažena všemi hlavními složkami

07.11.2013 14:43, aktualizováno: 7.11. 16:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí nabral na tempu. HDP stoupl o 2,8 procenta (mezikvartálně, anualizovaně) po 2,5procentním růstu v 2Q. Jde o překvapivé zrychlení, když konsensus byl nastaven naopak na pomalejší, 2procentní růst. Ekonomiku táhly vzhůru všechny složky na poptávkové straně. Největší vliv měla spotřeba domácností a změna zásob, dále to byly investice.

Spotřeba domácností přispěla k růstu jedním procentním bodem. Její zvýšení o 1,5 procenta je ale nepatrně nižší, než se čekalo. Dál zrychlila spotřeba zboží dlouhodobé spotřeby, na druhou stranu pouze nepatrně stouply nákupy služeb.

Investice do fixního kapitálu za třetí čtvrtletí zaznamenaly růst o 4,1 procenta, méně než 6,5 procenta v předchozím čtvrtletí. Silný růst si udržely investice do nemovitostí, když stouply o 14,6 procenta. Růst realitního trhu tak nadále ekonomiku podporuje a ztráta tempa, které statistiky z realitního trhu a stavebnictví ukazují, se na ekonomice negativně neprojevila. Zatímco růst investic přispěl ekonomice 0,63 procentního bodu, u změny zásob to bylo ještě více, 0,83 bodu.

Ačkoli vládní spotřeba táhla ekonomiku nahoru jen nepatrně (0,04 proc. bodu), jde o pozitivní změnu oproti předchozím čtvrtletím, kdy šlo o brzdu. Spotřeba se zvýšila o 0,2 procenta, když růst výdajů státních a místních samospráv převážil nad pokračujícím poklesem výdajů na federální úrovni. Pokles výdajů na armádu byl zhruba stejný jako v předchozím čtvrtletí, -0,7 procenta.

Poprvé v tomto roce byl také pozitivní příspěvek zahraničního obchodu a to 0,31 proc. bodu. Vývoz se ve třetím čtvrtletí zvedl o 4,5 procenta, což znamená zpomalení. Na druhé straně ale ještě výrazněji zpomalil dovoz - na 1,9 procenta.

Meziročně je americká ekonomika o 1,6 procent výš, čímž opakuje růst z předchozího čtvrtletí.

Předběžná data o HDP vyznívají pozitivně, ale část překvapení jde na vrub relativně silnému příspěvku nárůstu zásob. Spotřeba domácností, která je klíčovou složkou poptávky, po silném prvním kvartále zvolna ztrácí tempo. Investice se naopak drží stále s podporou realit. Vládní výdaje se stabilizovaly a je otázka, jak se na nich projeví v příštím kvartále uzavírka vlády. Ta byla pouze v první polovině října a bude tedy ještě prostor toto přechodné omezení dohnat. Postupně se lepšící bilance zahraničního obchodu se projevila také v datech o HDP, přispěl však také slabší dovoz, který může být důsledkem rostoucí soběstačnosti u energií, ale také pomalejší poptávky domácností.

Celkově příznivé vyznění čísel zřejmě trochu vylepší představy o vývoji reálné ekonomiky. Spolu s tím se zvyšuje pravděpodobnost, že Fed začne brzy ustupovat z QE. Vzhledem k tomu data pomohla k ziskům dolaru, ale na akciových trzích byla reakce negativní.

HDP


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data