Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v listopadu: Intervence ČNB v akci

Produkční ceny v listopadu: Intervence ČNB v akci

16.12.2013 9:32, aktualizováno: 16.12. 9:55
Autor: David Marek

Aktualizováno

Česká národní banka dosáhla svého, alespoň co se týče produkčních cen v průmyslu. V řadě odvětví se obchoduje v eurech a cílené oslabení kurzu koruny se tedy promítlo do zvýšení cen přepočítaných do korun. Index cen průmyslových výrobců se proto v listopadu zvýšil o 0,8 procenta meziměsíčně, resp. 0,7 procenta ve srovnání s loňským rokem.

Nejvýrazněji se oslabení kurzu koruny promítlo v automobilovém průmyslu, kde ceny stouply o 3,0 procenta, a v cenách výpočetní techniky a elektroniky, které se zvýšily o 2,0 procenta. Slabší koruna také zdražila dovážené suroviny a materiály, proto například ceny rafinérských výrobků a koksu stouply o 1,6 procenta. O stejné procento se zvýšily také ceny kovů a kovodělných výrobků. Mírně se naopak snížily ceny potravinářských výrobků sledujících s mírným zpožděním trend klesajících cen v zemědělství.

V průmyslu se zdá být riziko deflace zažehnáno díky intervenci ČNB na devizovém trhu, jinde v ekonomice ale stále převládá deflační prostředí. Ceny zemědělských výrobců v listopadu meziročně klesly o 5,2 procenta, ceny stavebních prací o 0,8 procenta a ceny tržních služeb se snížily o 2,0 procenta.

Vliv slabší koruny se ještě plně nepromítl v průmyslových produkčních cenách. V průběhu příštího roku by měla inflace v průmyslu postupně zrychlovat a na konci roku se podle mého odhadu bude pohybovat mezi dvěma a třemi procenty. 

PPI
 Váš názor
 • Konečně trochu nepohody...
  16.12.2013 16:01

  Konečně ČNB dostala odvahu, aby ten český pohodový marasmus hodila do nepohody. Jedině tak se ta naše česká nátura pohne kupředu. Vy všichni korunový syslové, už brzy Vám dojdou zásoby a budete zase muset makat! To je představa ! Có ?
  Zdenek
  • Re: Konečně trochu nepohody...
   16.12.2013 19:15

   Nj, problém je, že tady se už dávno maká, jako otroci. A kdo nemá štěstí, známosti, vlastní bydlení v blízkosti otrokářů a prospektorů EU, tak má smůlu. Kde jsou ti čeští manageři, kteří lezou do zadku němcům a socialistické internacionále v Bruselu ??? Hoši z ČNB jsou novodobí horliví svazáci EU, to tě nenapadlo? Jako pravicově smýšlející človíček žijící v ČR jsem si raději uložil úspory v dolarech, protože vám eurohujerům brzo dojde dech... I tvým oblíbencům z novodobé kasty ČNB.
   Jesse
  • Re: Konečně trochu nepohody...
   16.12.2013 17:18

   My jsme korunoví syslové. Když už tedy nemusíš makat, tak si aspoň zopakuj gramatiku, aby ses nám tu představil aspoň trochu líp, co?
   Kalka.
   •  
    16.12.2013 19:09

    Vidím, že jsi chytrý chlapec. Každému syslovi jednou dojdou. Tak se jdi podívat do práce. možná i něco okoukáš.
    Zdenek
 • ČNB má novou doménu
  16.12.2013 12:02

  www.kokoti.cz Prubněte :-)
  sgt.Mike
 • dalším krokem bude svatořečení členů BR
  16.12.2013 10:31

  ..nevím jak vy, ale já jdu oslavovat. Inflace konečně roste, depozitní sazby na nule, reálné mzdy klesají, kupní síla klesá.. a jako vánoční dárek skoro 6% oslabení měny...co víc si přát?
  bob
 •  
  16.12.2013 10:00

  Jak by to mohlo dopadnout jinak vždyď výsledky zjišťovala Sigrova banda 4:3. pokud se nezvedne produktivita práce aj. pak veškerá taková opatření jsou jen výstřelm na utíkajícího zajíce..
  Homo
 •  
  16.12.2013 9:47

  smejdi zlodejsky....Singa a jeho spolek povesit....
  abc
  • ODMĚNA VŠEM
   16.12.2013 13:26

   Myslím, že by si hoši z CNB taky zasloužili něco od Ježíška pod stromeček. Defenestrace už tu byly tak něco nového -třeba basseball pálky by byly také vhodný dárek včetně provedené masáže!!!
   J Senior
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data