Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dědické právo od roku 2014: Díl pátý. Dědic, nebo snad odkazovník?

Dědické právo od roku 2014: Díl pátý. Dědic, nebo snad odkazovník?

19.12.2013 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

Jak jsme uvedli již v úvodním článku našeho miniseriálu, bude moci od 1. ledna 2014 zůstavitel pořídit pro případ smrti i formou takzvaného odkazu. Nejde v podstatě o nic jiného než o odkázání určité věci z  pozůstalosti třetí osobě - odkazovníku. Předmětem odkazu tak může být osobní automobil, vzácný obraz, podepsaná kniha, ale třeba i rodinná vila.  

NOZ výslovně uvádí, že odkazovník není dědicem, ale vzniká mu pouze pohledávka vůči dědici na vydání zůstavitelem označené věci. Vyjádřeno na příkladu bude odkaz fungovat tak, že zůstavitel v závěti dědici přikáže, aby z pozůstalosti vydal odkazovníku rodinnou vilu, sbírku známek či prostě něco jiného. Pokud o odkazu odkazovník neví, musí jej dědic o odkazu informovat. Teprve poté bude moci dědic nabýt majetek označený v závěti. Mezi dědicem a odkazovníkem vznikne stejný právní vztah jako mezi věřitelem a dlužníkem. Nevydá-li dědic odkázanou věc dobrovolně, bude se jí moci odkazovník domoci soudní cestou.

Zůstavitel však může v závěti určit i to, že dědic zdědí vše kromě vzácného obrazu Jana Zrzavého, přičemž nevysloví přání, komu má obraz připadnout. V takovém případě se bude jednat o zřízení odkazu zákonným dědicům.

Nejednoho čtenáře asi napadne v souvislosti s dosud uvedeným otázka, co se například stane, když bude dědic zatížen tolika odkazy, že mu z pozůstalosti nic nezbude, zda se bude zapisovat odkázaná vila do katastru nemovitostí nejprve dědici a pak znovu odkazovníku, nebo co když zůstavitel neurčí jako odkaz konkrétní věc z několika možných? I na tyto otázky nová soukromoprávní úprava pamatuje a nenechává tak prostor jakýmkoli pochybnostem. 

Podle NOZ platí, že odkazy připadají k tíži všem dědicům podle poměru jejich podílů, a to i tehdy, byla-li odkázána věc náležející jednomu ze spoludědiců. Ať již ale zůstavitel zatíží dědice odkazy jakkoli, musí jim zůstat minimálně jedna čtvrtina hodnoty dědictví, která je odkazy nezatížená. Pokud by zůstavitel zatížil dědice ve větším rozsahu, je na nich, zda využijí svého práva na poměrné zkrácení odkazu či zda splní zůstavitelovu poslední vůli.

Při odkazu věcí určitého druhu, je-li takových věcí v pozůstalosti více, je na dědici, aby rozhodl, kterou věc odkazovníku vydá. Musí však zvolit takovou věc, kterou odkazovník bude moci užívat. Tak například, pokud bude mít zůstavitel ve své garáži tři automobily, z nichž jedno je luxusní Ferrari, jedno Škoda Octavia a jeden Velorex „džínový“, přičemž v závěti přikáže dědici pouze to, že má vydat z pozůstalosti jeden automobil, může se dědic rozhodnout, které ze tří vozidel odkazovníku vydá.   

NOZ dále stanoví, že odkazovník nabývá právo na odkaz smrtí zůstavitele, přičemž odkázanou věc nabývá stejný způsobem, jakým se nabývá vlastnické právo. V případě, že se věc zapisuje do veřejného seznamu (například rodinný dům) zapíše se vlastnické právo k věci do tohoto seznamu odkazovníku přímo po zůstaviteli. Předchází se tak situaci, že by vlastnické právo k domu bylo nejprve zapsáno ve prospěch dědice a až následně odkazovníku, což by mimo jiné účastníky v rámci řízení před příslušným katastrálním úřadem zatěžovalo i finančně.

Pokud by chtěl zůstavitel z nějakého důvodu odkaz odvolat, může tak učinit obdobně jako při odvolání závěti (zničí listinu, kterou odkaz zřizuje). Kromě toho stanoví NOZ i další vyvratitelné právní domněnky, při jejichž splnění platí, že byl odkaz odvolán. Tak se má za to, že byl odkaz odvolán v případě, že zůstavitel odkázanou věc zničí, nebo ji zcizí a znovu nenabude, odkázanou věc změní takovým způsobem, že to je již věc jiná nebo odkázanou pohledávku vymůže a vybere. Pokud by ale odkázanou věc nabyla jiná osoba nebo byla-li odkázaná věc změněna či zničena mimo vůli zůstavitele platí, že odkaz odvolán nebyl a odkazovníku musí být vyplacena peněžitá náhrada nebo vydána změněná věc.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data