Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Očekávání o německé ekonomice podle ZEW v lednu překvapivě klesají

Očekávání o německé ekonomice podle ZEW v lednu překvapivě klesají

21.01.2014 11:17, aktualizováno: 21.1. 11:54
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průzkum ekonomické nálady německého institutu ZEW za leden ukázal snížení optimismu po jeho výrazném nárůstu v předchozím měsíci. Index očekávání se snížil na 61,7 bodu z 62,0 v prosinci. Konsensus byl naopak nastaven na další růst na 64 bodů. Index hodnocení současné situace ale nečekaně výrazně stoupl na 41,2 bodu. Euro na německá data reagovalo jen mírně negativně.

Index očekávání pro Německo se trendově zlepšoval po celý loňský rok a naznačoval tak oživení ekonomiky, které se postupně dostavilo a čím dál více je vidět i na stoupajícím hodnocení aktuální situace. V lednu sice další růst indexu očekávání nepřišel, stále se však jeho hodnota nachází hodně vysoko - blízko nejvyšších údajů od prvního pololetí 2006. Výsledky průzkumu jsou tak konsistentní s pokračujícím růstem ekonomiky, který by měl ještě nabrat na tempu.zew

Ještě větší optimismus než o domácí ekonomice panuje mezi německými respondenty o celé eurozóně. Index očekávání pro eurozónu dál roste na 73,3 bodu při značném zlepšení názorů na vyhlídky Francie a Itálie. Hodnocení současné situace bloku je ovšem značně negativní (-48,2 bodu), takže nepůjde o očekávání silného růstu jako spíše o silné přesvědčení o zlepšení z nízkého základu. Prakticky beze změny oproti minulému měsíci zůstal optimismus ohledně USA, zatímco vyhlídky Japonska a Británie Němci vidí o něco hůře.

Očekávání o inflaci v Německu i eurozóně jsou vychýlena k jejímu nárůstu, ale už méně než v prosinci. U úrokových sazeb sílí přesvědčení o jejich růstu. Nejvíce respondenti čekají růst krátkodobých sazeb v USA, nejméně v eurozóně.

Od minula se dál zlepšil názor na dolar, který by měl podle většiny účastníků průzkumu proti euru posilovat. Od jenu a franku čekají oslabení k euru, ale názor na tyto měny se také mírně zlepšil. U akcií jsou odpovědi značně vychýlené směrem k jejich posílení. Zlepšily se zejména názory na francouzský a italský trh. Z jednotlivých sektorů průzkum ukazuje silně pozitivní názory na prakticky všechny, ovšem s výjimkou utilit a pojišťoven.


Váš názor
  • překvapení je
    21.01.2014 16:16

    pro mne velké překvapení. Co si namalovali, to si taky utřou :-)
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y