Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Euro přijmout nemusíme, Švédsko je příkladem

Hampl (ČNB): Euro přijmout nemusíme, Švédsko je příkladem

14.3.2014 12:27
Autor: ČTK

Česká republika nemusí přijmout euro, i když se k tomu zavázala v přístupové smlouvě k EU, příkladem je Švédsko. Vyplývá to z vyjádření viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla na dnešní konferenci akademie CEVRO. Ve Švédsku lidé v referendu euro odmítli a Švédsko přitom stejně jako Česko nemá sjednanou trvalou výjimku pro přijetí eura.

"Švédsko nemá výjimku z přijetí eura. Referendum přitom řeklo ne a Švédsko od té doby záměrně nesplňuje některá kritéria. A přitom se aktivně bez jakékoliv diskvalifikace účastní všech jednání o dalším směřování evropské integrace," uvedl Hampl. Dodal, že členství v jakékoliv zóně není automaticky zárukou lepší ekonomické situace.

Švédsko odmítlo v referendu přijetí eura v září 2003, kdy proti euro hlasovalo téměř 56 procent obyvatel. Trvalou výjimku pro přijetí eura mají z členských zemí EU jen Dánsko a Velká Británie.

Hampl rovněž poukázal na skutečnost, že za téměř desetileté členství v EU nebylo s Českem jen 1,5 roku vedeno řízení kvůli nadměrnému schodku veřejných financí. Poprvé byla procedura s ČR zahájena v červenci 2004 a trvala do června 2008. Následně byla znovu s ČR zahájena procedura ohledně nadměrného schodku v lednu 2010. Ministerstvo financí očekává, že by mohlo být řízení letos opět zastaveno. ČR totiž dodrželo loni tříprocentní hranici HDP pro deficit veřejných financí a plánuje ji dodržet i v dalších letech.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • EURO
  14.3.2014 12:53

  Jsem naprosto PRO švédský model bez Eura. Je vidět, že za určitých okolností lze žít i bez této většinové měny v Evropě. Vše má svá pro i proti. Mít svoji měnu či jen Euro, ale rozhodně se přikláním k těm, jež společnou měnu v Česku nechtějí.
  KONTO
  • Re: EURO
   14.3.2014 14:13

   No myslím, že hlavně panu Hamplovi jde o ten šolich, co v ČNB má...
   sgt.Mike
 • Ekonomice to snížení kurzu pomůže.
  14.3.2014 12:43

  O tom není sporu. Spíš ale měla ČNB vytisknout peníze a uvolnit je nákupem státních dluhopisů. V situaci, kdy se obává deflace, je to nejlepší řešení. Máme nezávislou ČNB, ale málo odvážné bankéře. Úplně stejným způsobem, uvolněním peněz, by šlo nahradit dotace z EU, kdybychom náhodou z EU chtěli vystoupit. I na devalvaci se musí trochu tisknout peníze. Ale řekl bych, že nákup dluhopisů je lepší.
  PaPe3814
 • EURo
  14.3.2014 12:33

  Byl jsem proti EURu! Ale od té doby, co ČNB znehodnocuje naši měnu a má to v úmyslu i nadále, jem pro EURo! A všichni sígři a ha.zlové se mohou jít pást. Budou totiž zbyteční! A pak poznají to výhodné nakupování!
  EURo
  • Re: EURo
   14.3.2014 13:03

   Zajed si na slovensko a uvidiš co ti řeknou o euru tam ho maji už pár let
   pb
   •  
    14.3.2014 16:26

    Co konkretne mas na mysli? Ja mam totiz na Slovensku rodinu a eurom sa uz nikto z nich nezaobera. Doba, kedy kazdy prepocitaval kurz je davno prec.
    Eco
  • Re: EURo
   14.3.2014 12:41

   hezké představa.. budete mít Euro, se kterým ale bude cvičit ECB.. pak budete křičet, že nějakej Ital nebo Němec Vám nebude diktovat ceny
   Kapi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university