Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovenské plynárny a Gazprom se dohodly na levnějších dodávkách plynu na Slovensko

Slovenské plynárny a Gazprom se dohodly na levnějších dodávkách plynu na Slovensko

28.03.2014 15:22
Autor: ČTK

Slovenské plynárny SPP, ve kterých má menšinový podíl a manažerskou kontrolu Energetický a průmyslový holding (EPH), se s ruským Gazpromem dohodly na výhodnějších podmínkách dodávek zemního plynu na Slovensko. Vyplývá to z dnešního oznámení SPP. 

Detaily ohledně úpravy dlouhodobého kontraktu plynárny nezveřejnily. Uvedly, že ve větší míře zohlední aktuální tržní ceny plynu. "Tato dohoda představuje krok směrem ke zvýšení konkurenceschopnosti SPP s pozitivním vlivem na jeho finanční výkonnost," sdělil v tiskové zprávě mluvčí SPP Peter Bednár. 

Slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský už loni v prosinci bez bližších podrobností řekl, že Slovensko si u Gazpromu vyjednalo slevu z cen plynu a že by ji chtělo ještě zvýšit. 

Právě dřívější nevýhodný kontrakt SPP s Gazpromem pomohl na Slovensku nástupu alternativních prodejců, kteří dokázali nakoupit plyn levněji a slovenským zákazníkům nabídnout nižší ceny než dominantní prodejce. SPP v roce 2012 vykázal z prodeje plynu rodinám ztrátu 76 milionů eur (přes dvě miliardy Kč). Skupině SPP přináší zisk zejména tranzit ruského plynu přes Slovensko dále do západní Evropy. 

Dohoda mezi SPP a Gazpromem je jednou z podmínek pro to, aby slovenská vláda získala plnou kontrolu nad obchodní divizí SPP, a tedy i nad cenami plynu pro odběratele. Na této transakci, která by podle dřívějších informací měla být dokončena v první polovině letošního roku, se stát dohodl s EPH už loni. 

Zvýšení vlivu státu na ceny plynu na Slovensku dlouhodobě prosazuje zejména premiér Robert Fico, který postoupil do sobotního rozhodujícího druhého kola přímé volby nového prezidenta země. 

Evropská komise začala předloni vyšetřovat, zda Gazprom nezneužívá svého dominantního postavení na trzích střední a východní Evropy včetně Česka. Gazprom slíbil komisi některé ústupky.


Váš názor
 •  
  31.03.2014 9:37

  Zda sa, ze po Ukrajine nasleduje Slovensko..
  Eco
  • Eco a ostatní kluci
   31.03.2014 21:05

   ze Slovenska. Nechccete si stáhnout toho rudého blba Jářka co napadá čechy a dělá Vám ostudu?
   Velkamedvědice
  • pôžičky pre mladých
   31.03.2014 20:51

   Hej Češi, viete že na Slovensku dávajú mladým do 35 rokov veku hypotekárne úvery de facto bezúročne do výšky 50 000 €?
   jářku
   • Re: pôžičky pre mladých
    31.03.2014 20:56

    Nevadí.
    Velkamedvědice
    • pre Zděnka
     31.03.2014 21:44

     Zděnku, vieš kedy totálne stíchol o podpoře Majdanu Zaorálek? No aby si vedel. Až mu to vysvetlili Volinsky Češi z východnej ukrajiny, kto je na Majdane a o čo im ide a požiadali ho o azyl v českej republike, na čo samozrejme nepočul! Zato do Českých nemocníc nasťahoval Majdancov. Ako to nazvať?
     jářku
 • Výborná zahraničná politika v prospěch občanov SR
  29.03.2014 22:22

  Ukážka súčasnej politickej garnitúry. A to nie len Fica, ale hlavne Lajčiaka - svetovo uznávaný diplomat z drobného štátu, Počiatka (pragmatický biznismen pracujúci pre SLOVENSKO), Maďariča a Kažimíra - držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu. V jednote s prezidentom. Ďakujem za všetkých ľudí na Slovensku. Nepredali ani svoju dušu ani Slovensko za 30 strieborných.... Aj keď reprezentujú malý národ v strede Európy, sú príkladom. Pozná ic celý svet. Zachovali si tvár ako osobnosti aj pri útokoch na Juhosláviu. A aj terás keď ten podliak Barooso, Eštonová a celá garnitúra stahuje chvost pred USA.
  jářku
  • Re: Výborná zahraničná politika v prospěch občanov SR
   31.03.2014 9:36

   To bol vtip, ze ano?
   Eco
  • Re: Výborná zahraničná politika v prospěch občanov SR
   30.03.2014 10:10

   Plyn se zlevńoval i u nás, žádná výborná zahraniční politika. A že je fico populoistický blb, naštěstí většina slováků už chápe http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/331932-dobre-rano-slovensko-dobrou-noc-roberte-fico.html
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data