Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nepohrdejte akciemi

Nepohrdejte akciemi

3.5.2014 10:00
Autor: Pavel Daniel

O akciové trhy prý nemají investoři zájem. Hledají „něco“ bezpečného, jenže při tom dělají řadu špatných rozhodnutí. Za poslední rok se až dvojnásobně zvýšil počet doslova „hloupých“ rozhodnutí na kapitálových trzích, které nakonec investorům přivodily ztráty. Tvrdí to na základě výsledků průzkumu agentury Bankrate.com Chuck Jaffe, komentátor magazínu Market Watch. Podle něj za vším stojí až příliš velká snaha investorů hledat příliš bezpečné investice, u kterých mají pocit, že na nich nic „neztratí“. „Najít za každou cenu bezpečnou investici ale většinou v konečném důsledků přinese více škody než užitku,“ tvrdí Jaffe.

Z výsledků výzkumu agentury Bankrate.com vyplývá, že téměř 75% Američanů není v nejbližší době ochotno investovat na akciových trzích. Číslo dosáhlo téměř rekordní hodnoty z let 2012 a 2013, kdy až 76 % Američanů uvedlo, že svou angažovanost na akciovém trhu nebude rozhodně zvyšovat. O to víc naopak roste popularita investic na peněžním trhu. Podle Market Watch stojí sice za posledními čísly několik důvodů, ale mnohem důležitější je podle komentátora magazínu Chucka Jaffeho to, že při hledání bezpečných investic se opakují stále tytéž chyby. „I když ochota lidí investovat do akcií není velká, je vidět, že investoři čekají na to, až se ceny na akciovém trhu zvednou,“ tvrdí Jaffe. Důvodem je podle něj to, že lidé mají pocit, že teprve pak se něco děje. „Jenže to je právě školácká chyba,“ doplnil Jaffe. Ekonomické poučky i teorie říkají, že rostoucí ceny akcií nejsou rozhodně vhodným okamžikem pro nákup cenných papírů.

Podle investičních expertů ale není důvod mít z akciových trhů nyní strach. Statistiky ukazují, že za posledních pět let akciové indexy připsaly více než dvojnásobek a z makroekonomického hlediska není podle Chucka Jaffeho důvod obávat se změny trendu na trhu. „Politika centrální banky USA dává jisté záruky, že likvidity bude na trhu dost a i politika nízkých úrokových sazeb je k vývoji akciových trhů příznivá,“ doplnil Chuck Jaffe. Jenže problém je v tom, že investoři považují současnou cenovou hladinu na akciovém trhu v USA za nízkou. A tudíž pro zhodnocování peněz neatraktivní. Komentátor Market Watch navíc říká, že neochota dávat peníze do akcií je spojena také se zklamáním současné generace investorů. Tu potkaly velké cenové propady akcií, způsobené krizí z roku 2008 až 2010.“ Na to současná generace investorů nemůže zapomenout,“ dodává Jaffe.

Změna nákupního apetitu investorů, třeba právě ke zmiňovaným produktům peněžního trhu, ale není podle Jaffeho ta správná cesta. „Je jasné, že lidé vyměnili jedno riziko za jiné, aniž by si to uvědomili,“ tvrdí Chuck Jaffe. „Tím, že lidé investují spíše do spořicích účtů, získávají představu, že jsou v bezpečí a mají garantovaný výnos,“ podpořil předchozí myšlenku Greg McBride, hlavní analytik společnosti Bankrate.com. „Pocity lidí se zkrátka pořád historicky nemění, pokud jde o averzi k riziku na akciovém trhu,“ doplnil McBride. A čísla to dokazují – americký akciový trh meziročně vykázal nárůst mezi lety 2014 a 2013 až 21 % a od roku 2012 dokonce o 35 %. A těmto číslům se výkony investic z peněžního trhu málokdy přiblíží, konstatuje komentář Market Watch. Podle Chucka Jaffeho tak nezbývá než věřit, že chuť investovat peníze do akcií může obnovit další generace investorů, která právě dorůstá. „Investoři by neměli zapomínat na to, že poklesy jsou přirozenou součástí vývoje kapitálového trhu,“ tvrdí Chuck Jaffe. Obava ze ztrát by ale neměla podle něj přispívat k tomu, že si lidé nechají utéct zajímavé investiční příležitosti. A „sedět“ na hotovosti výnosy podle Jaffeho nepřinese. Pět procent výnosu z CD – „Certiface of Depozit“, se podle analytiků, které cituje Market Watch, nevrátí hned a navíc nízké úrokové sazby a cenová hladina na akciovém trhu jsou příznivými faktory. Příznivými faktory proto, aby lidé přehodnotili „sezení“ na penězích. „To totiž žádný výnos nepřinese,“ uzavírá Market Watch.

Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Čtěte více:

H. W. Sinn (Ifo): Dejte Putinovi šanci, dejte Rusku volný obchod
2.5.2014 13:38
Měli bychom být vděční za to, že Sovětský svaz se rozpadl bez občanské...

Váš názor
  • Takze ten krach stale nebude?
    5.5.2014 11:38

    Tiez cakam, kedy uz konecne dorazi mamka a tatka na akciovy trh. Este pan doktor pride a potom uz budeme kompletny..
    Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data