Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komentář ČNB: Červnová inflace byla o půl bodu nižší, než jsme očekávali

Komentář ČNB: Červnová inflace byla o půl bodu nižší, než jsme očekávali

09.07.2014 13:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Červnová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,5 procentního bodu nižší. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Meziroční míra inflace v červnu klesla na nulu z 0,4 procenta v květnu. Inflace se tak nadále nacházela hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Za odchylkou stál podle Holuba meziroční pokles cen potravin daný zejména výrazným meziročním propadem cen brambor na domácím trhu spolu se zpomalením růstu cen řady dalších potravin. ČNB ve své prognóze očekávala, že ceny potravin v souladu se zvýšením světových cen potravinářských komodit porostou umírněně.

Naopak znatelně vyšší ve srovnání s prognózou byla korigovaná inflace bez pohonných hmot. Její růst v posledních měsících odráží oslabení kurzu koruny z konce minulého roku a odeznění protiinflačního působení domácí ekonomiky a trhu práce, k němuž došlo v dosavadním průběhu letošního roku.

Na pravděpodobnou odchylku červnové inflace od prognózy upozornila již před dvěma týdny bankovní rada. Uvedla, že důvodem odchylky od prognózy bude pravděpodobně výrazně utlumenější cenový vývoj v zahraničí spolu s převážně nefundamentálními vlivy vedoucími k nižším než předpokládaným cenám potravin.

Pro letošní letní měsíce lze podle bankovní rady předpokládat meziroční inflaci poblíž nuly, nejsou vyloučeny ani lehce záporné hodnoty. "Červnové údaje v tomto světle nelze považovat za překvapení, ale pouze za potvrzení již dříve vnímaných protiinflačních rizik stávající prognózy ČNB," upozornil Holub.

Zveřejněná data zároveň potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. Oslabený kurz koruny se do inflace prozatím promítá zejména prostřednictvím vyšších dovozních cen, přispívá však i k urychlování růstu domácí ekonomiky a pozitivnímu obratu ve vývoji na trhu práce.

Zdroj: ČNB


Čtěte více:

ČR: Inflace v červnu na nule
09.07.2014 9:07
Podle nejnovějších údajů statistického úřadu se spotřebitelské ceny v ...

Váš názor
 •  
  09.07.2014 14:02

  Soudruzi nezapomenou zdůraznit, že zabránili deflaci. Už ale nepíšou, že podvázali poptávku a znehodnotili Českou pracovní sílu
  Homo
  •  
   09.07.2014 14:09

   no a o to tady preci de! ceska hospodarska politika se zaklada na" levna montovna zapadni evropy "...a uz sme byli moc drazi tak nam umele priskrtili zily a v klidu jedem dal
   x wave
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.