Stagflace označuje situaci, kdy stagnuje hospodářský výstup země (HDP) a současně rostou (spotřebitelské) ceny. Domácnostem a firmám se tedy snižuje disponibilní příjem, omezují proto své nákupy a investice a tím mohou prohlubovat/prodlužovat přešlapování ekonomiky na místě a brzdit její růst.
Je možné, aby tento scénář postihl i Spojené státy? V posledních týdnech přece přicházejí z americké ekonomiky samé povzbudivé zprávy. Zvyšuje se spotřebitelská důvěra domácností, aktivita v průmyslu je na vzestupu, trh práce oživuje, akcie posunují historická maxima, . . .
Analytici agentury Bloomberg však nejsou ohledně budoucího vývoje v USA tak optimističtí. Pokud se podíváme na následující obrázek, který srovnává tržní predikce ohledně GDP a inflace od počátku letošního roku, potom se obava z možné stagflace nejeví jako zcela nereálná. Předpovědi o růstu amerického HDP (černá linka) propadly na aktuální hodnotu 1,7 % z téměř 3 % v únoru. Inflace (oranžová) naopak zamířila severním směrem a aktuální inflační očekávání pro červenec jsou ukotvena na hladině 2 %.

Navíc při pohledu na vývoj HDP v USA od roku 2007 v kvartálním členění se riziko stagflace jeví zase o něco vyšší. Propad americké ekonomiky v Q1 o téměř 3 % všechny překvapil, trh čekal růst ekonomiky. V prvním čtvrtletí spotřeba amerických domácností rostla pouze velmi nepatrně a vzhledem k tomu, že tato tvoří 70 % HDP je otázkou, zdali je reálné počítat s výraznějším hospodářským oživením v Q2.

Údaje (zatím předběžné) o americkém HDP za Q2 2014 budou zveřejněny zítra v 14:30. Nová data odhalí stav největší světové ekonomiky a dále naznačí, zdali mají úvahy o stagflaci v USA reálný základ.
Zdroj: Bloomberg, Business Insider