Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sankce přinesou jen ztráty, nebo ne?

Sankce přinesou jen ztráty, nebo ne?

03.09.2014 6:30
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Jakékoli naděje na rychlé vyřešení, či aspoň zmírnění konfliktu na Ukrajině, se ukázaly marné. Boje se naopak stupňují při nepochybné ruské intervenci a snaze destabilizovat region. Západní země se vkládají do hry především hospodářskými sankcemi, ale jejich odhodlání hodně omezují s tím spojené ekonomické náklady.

Vzájemné sankce zkrátka znamenají ztráty, to v krátkém či středním období určitě platí. Omezení zahraničního obchodu, zahraničních investic, dodávek surovin apod. jsou jasné negativní šoky, které nejvíce poškodí přímo zúčastněné ekonomiky a jejichž nepříznivý vliv se dál rozprostře i na další. Jenže dlouhodobý obrázek je trochu jiný.

Většina lidí tak nějak považuje za správné postavit se agresi, už pro ochranu životů, práv apod. Tento postoj má ale oporu i z ekonomické strany. Klid zbraní a dodržování mezinárodního práva je věc, která utváří institucionální prostředí svědčící obchodu, snižuje náklady na silové vynucování jakéhokoli sporu apod. a tím pádem i dlouhodobě podporuje ekonomický růst. Vnější bezpečnost a právní stát jsou atributy ekonomik, které dlouhodobě poskytují nejvyšší životní úroveň. Má tedy smysl se o udržení takového prostředí snažit, bránit ho a to nejen doma, ale pokud možno i u důležitých obchodních partnerů.

Prostředky se mohou lišit, je ovšem omylem si myslet, že to bude zadarmo. Tuto iluzi v Evropě zřejmě vyvolal konec studené války, kdy staré hrozby jakoby vymizely a bezpečnostní záruky poskytované USA vypadaly více než dostatečně. Spojené státy hájily společné zájmy, zatímco v evropských zemích je stále velký problém nalézt jednotu v zahraniční politice a obrana se stala oblíbeným cílem rozpočtových škrtů. Evropa řadu let profitovala, a stále profituje, ze stabilního prostředí a fungujícího trhu a konec konců i úspor na "neproduktivní" armádě. Výdaje na údržbu ale zanedbala a přišlo varování.

Do současného konfliktu se Západ vojensky nijak nehrne a není divu. Stouplo ale odhodlání posílit výdaje na obranu aspoň na minimum požadované NATO, aby odstrašující vliv i schopnost zasáhnout o něco narostly. Hlavní zbraní jsou ovšem sankce, které by ideálně měly být tak intenzivní, aby nenechaly nikoho na pochybách, že se nedodržování pravidel nevyplácí. Bolet budou samozřejmě všechny zúčastněné a pro Evropu zahrnují i cenu navíc za předchozí sebeuspokojení a pasivitu. Ustoupit ale znamená zadělat si na větší problémy příště.

Všechna tato opatření lze krátkodobě chápat jako ztráty poškozující ekonomiku, zároveň ale také jako investici do budoucnosti, do jejího dlouhodobého potenciálu.


Váš názor
 •  
  12.06.2015 4:56

  Toto je politická častuška bez jakékoliv validní ekonomické informace, jak z padesátých let. Je to ostuda, protirusky politicky zaměřená. Ve skutečnosti na Ukrajině prosazují svoje geopolitické zájmy Spojené Státy a Evropa jen ponese ztráty. Žádné nebezpečí od Ruska nehrozí.
  Mirek
  • Zbrojení
   12.06.2015 5:05

   Toto je placený americký článek na podporu zbrojení. Přinos pro Evropu je nulový.
   Bedřich
 •  
  08.06.2015 23:01

  Pokud Evropa utáhne Řecko, solární panely a všechny podobné výstřelky, utáhne s úplně s přehledem sankce vůči Rusku. Nedělejme z Ruska něco, co rozhodně není - ekonomického obra :-)
  sgt.Mike
 • Sankce a povzbuzení
  05.09.2014 11:23

  Ano, na začátku ztráta, ale v konečném výsledku to probudí větší podnikavost v hledání nových trhů, přizpůsobivost se požadavkům nových zákazníků a větší konkurenceschopnost. A i Rusové poznají v čem bylo spojení se světem dobré. Teď půjdou dolů a musí poznat sami co jim chybí...(pokles rublu, blokace mez.akcí v Rusku, nezájem o pobyt v Rusku....). Také se probudí snaha o náhradu energií od Rusů...vědci budou mít cíl...!!! Ať žije svoboda a ne vlez do....
  pastulik
  • Re: Sankce a povzbuzení
   05.09.2014 11:56

   Hm, hlavně že počítáš s tím, že sankce povzbudí jen větší konkurenceschopnost jedné strany hry na sankce. Ruští vědci nebudou mít cíl, jejich podniky se nebudou (s podporou vlády) snažit o zvýšení efektivity, plynovod do Číny nebude hotov do pěti let atd. atd. Je to podobné, jako když Západ převedl téměř veškerou svou výrobu do Číny s tím, že počítal, že Číňani navždy zůstanou chudí a neschopni vlastní výroby a invence ;-)
   Kalka.
 •  
  03.09.2014 11:17

  Ti, co hrali hru Civilization moc dobre vedia, ze prerusenie obchodnych stykov vzdycky boli obe strany. Na druhu stranu je ono vynutene prerusenie casto nutnym krokom k zastaveniu cudzej expanzie. Isteze, hra Civilization je predovsetkym o vytazstve jedineho hraca, tudiz jedineho naroda, ale napriklad verze Civilization IV umoznuje vyhrat mierumilovne a s podporou ostatnych narodov, tudiz ista miera relevancie k nasim cielom tu urcite existuje.
  Eco
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data