Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sankce přinesou jen ztráty, nebo ne?

Sankce přinesou jen ztráty, nebo ne?

3.9.2014 6:30
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Jakékoli naděje na rychlé vyřešení, či aspoň zmírnění konfliktu na Ukrajině, se ukázaly marné. Boje se naopak stupňují při nepochybné ruské intervenci a snaze destabilizovat region. Západní země se vkládají do hry především hospodářskými sankcemi, ale jejich odhodlání hodně omezují s tím spojené ekonomické náklady.

Vzájemné sankce zkrátka znamenají ztráty, to v krátkém či středním období určitě platí. Omezení zahraničního obchodu, zahraničních investic, dodávek surovin apod. jsou jasné negativní šoky, které nejvíce poškodí přímo zúčastněné ekonomiky a jejichž nepříznivý vliv se dál rozprostře i na další. Jenže dlouhodobý obrázek je trochu jiný.

Většina lidí tak nějak považuje za správné postavit se agresi, už pro ochranu životů, práv apod. Tento postoj má ale oporu i z ekonomické strany. Klid zbraní a dodržování mezinárodního práva je věc, která utváří institucionální prostředí svědčící obchodu, snižuje náklady na silové vynucování jakéhokoli sporu apod. a tím pádem i dlouhodobě podporuje ekonomický růst. Vnější bezpečnost a právní stát jsou atributy ekonomik, které dlouhodobě poskytují nejvyšší životní úroveň. Má tedy smysl se o udržení takového prostředí snažit, bránit ho a to nejen doma, ale pokud možno i u důležitých obchodních partnerů.

Prostředky se mohou lišit, je ovšem omylem si myslet, že to bude zadarmo. Tuto iluzi v Evropě zřejmě vyvolal konec studené války, kdy staré hrozby jakoby vymizely a bezpečnostní záruky poskytované USA vypadaly více než dostatečně. Spojené státy hájily společné zájmy, zatímco v evropských zemích je stále velký problém nalézt jednotu v zahraniční politice a obrana se stala oblíbeným cílem rozpočtových škrtů. Evropa řadu let profitovala, a stále profituje, ze stabilního prostředí a fungujícího trhu a konec konců i úspor na "neproduktivní" armádě. Výdaje na údržbu ale zanedbala a přišlo varování.

Do současného konfliktu se Západ vojensky nijak nehrne a není divu. Stouplo ale odhodlání posílit výdaje na obranu aspoň na minimum požadované NATO, aby odstrašující vliv i schopnost zasáhnout o něco narostly. Hlavní zbraní jsou ovšem sankce, které by ideálně měly být tak intenzivní, aby nenechaly nikoho na pochybách, že se nedodržování pravidel nevyplácí. Bolet budou samozřejmě všechny zúčastněné a pro Evropu zahrnují i cenu navíc za předchozí sebeuspokojení a pasivitu. Ustoupit ale znamená zadělat si na větší problémy příště.

Všechna tato opatření lze krátkodobě chápat jako ztráty poškozující ekonomiku, zároveň ale také jako investici do budoucnosti, do jejího dlouhodobého potenciálu.


Váš názor
 •  
  12.6.2015 4:56

  Toto je politická častuška bez jakékoliv validní ekonomické informace, jak z padesátých let. Je to ostuda, protirusky politicky zaměřená. Ve skutečnosti na Ukrajině prosazují svoje geopolitické zájmy Spojené Státy a Evropa jen ponese ztráty. Žádné nebezpečí od Ruska nehrozí.
  Mirek
  • Zbrojení
   12.6.2015 5:05

   Toto je placený americký článek na podporu zbrojení. Přinos pro Evropu je nulový.
   Bedřich
 •  
  8.6.2015 23:01

  Pokud Evropa utáhne Řecko, solární panely a všechny podobné výstřelky, utáhne s úplně s přehledem sankce vůči Rusku. Nedělejme z Ruska něco, co rozhodně není - ekonomického obra :-)
  sgt.Mike
 • Sankce a povzbuzení
  5.9.2014 11:23

  Ano, na začátku ztráta, ale v konečném výsledku to probudí větší podnikavost v hledání nových trhů, přizpůsobivost se požadavkům nových zákazníků a větší konkurenceschopnost. A i Rusové poznají v čem bylo spojení se světem dobré. Teď půjdou dolů a musí poznat sami co jim chybí...(pokles rublu, blokace mez.akcí v Rusku, nezájem o pobyt v Rusku....). Také se probudí snaha o náhradu energií od Rusů...vědci budou mít cíl...!!! Ať žije svoboda a ne vlez do....
  pastulik
  • Re: Sankce a povzbuzení
   5.9.2014 11:56

   Hm, hlavně že počítáš s tím, že sankce povzbudí jen větší konkurenceschopnost jedné strany hry na sankce. Ruští vědci nebudou mít cíl, jejich podniky se nebudou (s podporou vlády) snažit o zvýšení efektivity, plynovod do Číny nebude hotov do pěti let atd. atd. Je to podobné, jako když Západ převedl téměř veškerou svou výrobu do Číny s tím, že počítal, že Číňani navždy zůstanou chudí a neschopni vlastní výroby a invence ;-)
   Kalka.
 •  
  3.9.2014 11:17

  Ti, co hrali hru Civilization moc dobre vedia, ze prerusenie obchodnych stykov vzdycky boli obe strany. Na druhu stranu je ono vynutene prerusenie casto nutnym krokom k zastaveniu cudzej expanzie. Isteze, hra Civilization je predovsetkym o vytazstve jedineho hraca, tudiz jedineho naroda, ale napriklad verze Civilization IV umoznuje vyhrat mierumilovne a s podporou ostatnych narodov, tudiz ista miera relevancie k nasim cielom tu urcite existuje.
  Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university