Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Sektor investičních bank přehledně + investiční doporučení

USA: Sektor investičních bank přehledně + investiční doporučení

22.10.2014 13:00
Autor: Michal Putna, Patria Online

Velké americké investiční banky již reportovaly svoje hospodářské výsledky za třetí kvartál letošního roku a je proto čas na shrnutí oznámených čísel. Sektor (amerických) investičních bank si v 3Q14 vedl velmi slušně, všechny banky zveřejnily zisk na akcii vyšší, než byl tržní konsensus (po očištění o mimořádné právní náklady) a většina bankovních domů (kromě Bank of America) překonala očekávání trhu také na úrovni tržeb a čistého zisku.

Vyšší tržby bankám přinášely především obchodní divize, akcelerace byla patrná především u FICC segmentu a investičního bankovnictví. Též zvýšená volatilita na forexovém trhu spojená s vyššími objemy obchodů pomáhala bankám tržby navyšovat.

Je dobré také zmínit vysoké objemy zpětných odkupů, které investiční banky v 3Q realizovaly, především Goldman Sachs a Morgan Stanley. Nákupem vlastních cenných papírů se totiž snižuje volně dostupný počet akcií, mezi které se následně dělí zisk společnosti, což vede k (uměle) vyššímu zisku na akcii (EPS).

V souvislosti s chystanou změnou kurzu americké měnové politiky, koncem QE a postupným zvyšováním sazeb, budou americké investiční banky (primárně) exponovány v prostředí rostoucích sazeb, což jim může dávat jistou konkurenční výhodu oproti evropským rivalům na úrovni čisté úrokové marže. Základní údaje o hospodaření za 3Q14 shrnuje následující tabulka.

bakny

Goldman Sachs


Největší světová investiční banka Goldman Sachs (GS) má za sebou velmi úspěšné třetí čtvrtletí. Banka zvýšila tržby, zisk a díky tomu vyplatí svým investorům i vyšší kvartální dividendu (+ 5 centů). Goldman Sachs vykázala v 3Q14 čisté tržby ve výši 8,38 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o téměř 25 %. GS hospodařila s čistým ziskem 2,14 mld. dolarů, tedy y/y + 10 %, zisk na akcii (ukazatel EPS) ve výši 4,57 USD překonal očekávání trhu nastavená na 3,21 dolaru. Banka q/q navýšila objem prostředků, které spravuje o 20 mld. USD na celkových 1,15 bilionu dolarů, což je nový firemní rekord. Velmi úspěšná byla banka především v dluhovém upisování, což ji přineslo 13 miliard. V 3Q14 GS realizovala zpětný odkup 1,7 milionu akcií za průměrnou cenu 176 USD v hodnotě 1,25 mld. USD. Dle schváleného plánu odkupu zbývá Goldman Sachs odkoupit ještě 32 milionu vlastních cenných papírů. To by mohlo způsobit růst ceny akcií, protože by banka (uměle) snížila počet cenných papírů, které jsou na burze volně dostupné, a tudíž by se zisk dělil mezi menší počet cenných papírů (což by mělo, ceteris paribus, zlepšovat ukazatel EPS). Ukazatel kapitálové přiměřenosti (Core Tier 1 ratio) má pro Goldman Sachs hodnotu 11,8 %.

JP Morgan Chase

JP Morgan hospodařila v 3Q14 se ziskem 5,6 mld. USD, neboli 1,36 USD na akcii, zatímco trh počítal s hodnotou 1,38 USD. Tržby stouply meziročně o 5 % na 25,2 mld. USD a předčily tak tržní očekávání. Výsledky JP Morgan zatížily právní náklady ve výši 1 mld. USD. Kapitálová přiměřenost dle požadavků Basel III dosahuje 10,2 %. Objem poskytnutých úvěrů mírně poklesl (-0,5 % q/q), čistá úroková marže stagnovala na úrovni 2,2 %. Cenné papíry JP Morgan se obchodují lehce nad svojí účetní hodnotou, ukazatel P/B má hodnotu 1,07. Titul od začátku roku odepsal 3,16 % a to zejména kvůli výprodejům z minulého týdne, které akciím JP Morgan umazaly zisk ve výši 4,2 %. Analytici Patria Direct vnímají výsledky neutrálně, proti lepšímu výkonu investiční divize stojí nečekaný nárůst nákladů a opatrná vyjádření vedení ohledně budoucnosti FICC segmentu. Akcie zůstávají v seznamu Dlouhodobých investičních příležitostí Patria Direct.

Morgan Stanley

Morgan Stanley vykázala v 3Q14 upravený zisk na akcii ve výši 77c, bez započtení daňových benefitů realizovaných v uplynulém čtvrtletí EPS dosáhl 65c (konsensus počítal s 54c.) Na úrovni tržeb banka hlásí meziroční růst o 11 % na 8,9 mld. USD. Projevilo se především zlepšení v oblasti institucionálních cenných papírů, kde v rámci služeb jako je úpis kapitálu, poradentství při akvizicích a fúzích došlo s vlnou IPO k růstu poptávky, u tradingu a FICC pak bance k vyšším tržbám pomohla zvýšená volatilita na trzích. Celková hodnota aktiv ve správě na konci 3Q činila 2 bil. USD. S větším objemem pak narostl také počet zaměstnanců, což se projevilo v růstu mzdových nákladů. Morgan Stanley, obdobně jako její konkurenti, vylepšila svou kapitálovou pozici, když kapitálová přiměřenost v rámci CET 1 stoupla z červnových 13,9 % na 14,3 % v 3Q14. Kvartální dividenda dosáhla 0,1 USD a banka v rámci odkupu stáhla z oběhu akcie v hodnotě 195 mil. USD. Od začátku letošního roku titul připsal téměř 6 % a obchoduje se na 1,03 násobku své účetní hodnoty, což je pod průměrem finančního sektoru, který činí 1,34.

Bank of America

Čisté tržby BoA dosáhly v 3Q14 úrovně 21,2 mld. USD (- 1,5 % y/y), čistý zisk pak činil 168 mil. dolarů. Výsledky za 3Q14 byly zatíženy vyrovnáním ve věci pochybného poskytování hypoték a prodeje hypotečních cenných papírů v souhrnném objemu 16,7 mld. USD (z toho 9,65 mld. USD v hotovosti, zbytek na úvěrových úlevách). Trh byl však s touto sumou dopředu obeznámen. Investiční divize zvýšila zisk o 24 %, když profitovala podobně jako konkurence z volatilního září na dluhopisových a měnových trzích. Příjmy z obchodování v FICC segmentu narostly meziročně o 11 % na 2,25 mld. USD, v akciovém segmentu o 6 % na 1 mld. USD. Retailová divize zvýšila zisk o 4 % primárně díky nižším rizikovým nákladům. BoA zlepšila svoji kapitálovou pozici, když ukazatel Core Tier 1 ratio q/q vzrostl o 0,4 p.b. na 12,9 % rizikově vážených aktiv. Od začátku roku akcie Bank of America přidaly 4,11 % a obchodují se na 0,81 násobku své účetní hodnoty.

Citigroup

Citigroup v 3Q14 zvýšila zisk meziročně o 7 % na 3,4 mld. USD, neboli 1,15 USD na akcii ve srovnání s trhem očekávanými 1,12 USD. Podobně jako JPM profitovala i Citi z nečekaného růstu příjmů z obchodování v FICC segmentu kapitálových trhů, vůči němuž je banka značně exponovaná. Příjmy z obchodování na dluhopisových trzích vzrostly meziročně o 5 % na 3 mld. USD, segment akciových trhů si připsal dokonce 14 % na 763 mil. USD. Celkový nárůst příjmů z obchodování tak dosáhl 6,7 %. Banka zároveň oznámila, že zruší retailové aktivity na 11 zahraničních trzích včetně ČR. Od počátku roku titul poklesl o 3 % a obchoduje se na 0,77 násobku své účetní hodnoty.
Čtěte více:

Investiční tip Patria Direct - akcie Deutsche Bank
06.08.2014 18:00
Německá ekonomika má za sebou období růstu, který byl na poměry v euro...
Dlouhodobé investiční příležitosti - aktualizace portfolia
12.09.2014 11:00
Tým analytiků Patria Direct přistoupil po proběhnuvších firemních výs...
Zítřejší referendum - Možné dopady vyhlášení nezávislosti Skotska na trhy
17.09.2014 12:30
Do centra pozornosti finančních trhů se vedle jednání Fedu, či dalšího...
Akcie ČR - přehled doporučení
17.10.2014 17:51
ECB testy a domácí bankyAkcie bank napříč Evropou v posledních týdnech...
Dlouhodobé investiční příležitosti: Banky budou i po testech ECB lákadlem
20.10.2014 12:30
Tým analytiků Patria Direct přistoupil před blížícími se zátěžovým...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m