Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zítřejší referendum - Možné dopady vyhlášení nezávislosti Skotska na trhy

Zítřejší referendum - Možné dopady vyhlášení nezávislosti Skotska na trhy

17.09.2014 12:30
Autor: Research, Patria Finance

Do centra pozornosti finančních trhů se vedle jednání Fedu, či dalšího vývoje krize na Ukrajině dostalo tento týden i referendum o nezávislosti Skotska. Proběhne již zítra a poslední průzkumy zatím naznačují mírnou převahu odpůrců nezávislosti. Jde ale o příliš těsné výsledky na to, aby přinesly významnější uklidnění. Libra zatím přerušila oslabování, ale ke korekci se nedostala.

Ve slabé libře se odráží především velká nejistota a nepřipravenost na variantu, že Skotsko řekne nezávislosti ano. Nejsou tu žádné informace o plánu praktických kroků při odtržení. Velké změny by v takovém případě čekaly právě nově vzniklý stát. Není však zřejmé, zda by Skotsko zůstalo v měnové unii s Británií (oboustranně akceptované, či jednostranné), jak by vyřešilo fiskální otázky apod. Podle odhadů by skotský rozpočet nemohl zůstat v současné podobě, země by musela osekat výdaje a zvýšit daně. Narovnání rozpočtů by zřejmě požadovala Británie, pokud by s ní Skotsko chtělo dál sdílet libru. Zároveň by na Skoty spadla část zadlužení, které by financovali podstatně dráž než v rámci Velké Británie. To platí zvláště při nervozitě trhů, které by si u nového státu řekly o vyšší rizikovou prémii. Mohlo by dojít k odlivu kapitálu a přesunu daňových domicilů některých firem, především pak velkých bank. Z této strany přitom už hrozba odchodem do Londýna zazněla. Investice by při vysoké nejistotě aspoň přechodně spadly.

Krom toho jsou tu otazníky nad pozicí nového státu na politické mapě. Jak by se ke Skotsku postavila EU, bylo by automaticky novým členem, nebo by se muselo připojit standardní (a zdlouhavou) cestou? Jak by vypadaly například dohody o volném obchodu, v prvé řadě s Británií?

Vzhledem k obrovskému množství nezodpovězených otázek je nervozita trhů určitě pochopitelná. V případě zvolení nezávislosti by dál narostla a od libry by se dalo čekat výrazné oslabení.
Do budoucna by pochopitelně záleželo na tom, jaká libra by to vlastně byla - libra zmenšené Británie, nebo měnové unie, z níž se ten menší člen bude potýkat se spoustou problémů?

Investoři by v takovém případě byli hodně opatrní ohledně nákupu této měny a jejich chování by hodně ovlivňovaly informace upřesňující budoucí institucionální uspořádání. Pokud referendum k rozpadu UK nepovede, což je podle nás pravděpodobnější, měl by kurz libry růst a mazat ztráty z posledních týdnů. Při této variantě by trh asi na celou záležitost zapomněl celkem rychle a vrátil se do módu před současnou nervozitou, kdy libru podporoval hlavně výkon ekonomiky a výhled přísnější měnové politiky. V tomto smyslu by měla mít britská měna navrch hlavně nad eurem nebo jenem.

A co akciový trh? V případě, že v referendu zvítězí hlasy „ANO“ pro nezávislost, výše zmiňovaný růst nervozity finančních trhů by se s velkou pravděpodobností projevil i plošným poklesem (přinejmenším) britských akcií, především pak společností se silnou vazbou na samotné Skotsko.

První na ráně by měl být bankovní sektor
, tedy i bankovní giganti jako Royal Bank of Scotland, TSB či Lloyds. Aktiva tamních bank představují dvanáctinásobek HDP Skotska, finanční služby se podílí na 13 % tamního HDP a zaměstnávají 7 % populace. Vzhledem k velikosti sektoru vůči reálné ekonomice by tedy zřejmě nezůstalo jen u něj. Možný odliv finančního kapitálu ze země by postihl i tamní správce fondů a poskytovatele dalších finančních služeb jako například Aberdeen Asset Management.

Nejistá budoucnost by v případě vyhlášení nezávislého Skotska čekala i na společnosti z oblasti těžby ropy. Hrozilo by totiž, že dojde na právní spory o vlastnictví ropných rezerv mezi Anglií a Skotskem. Pod tlak by se tak mohly dostat například společnosti jako Wood Group, Amec, či Weir Group.

Vzhledem k tomu, že za pravděpodobnější výsledek referenda o nezávislosti Skotska považujeme „NE“, tj. že referendum nakonec nepovede k rozpadu Velké Británie, příležitost pro krátkodobé zisky tak vidíme především v dlouhých pozicích britské libry například proti jenu. Na akciích společností s větší expozicí na Skotsko/Británii žádné významnější poklesy v souvislosti s blížícím se termínem referenda nepozorujeme, tudíž zde bohužel nevidíme ani příležitosti pro rychlé zisky.


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti - aktualizace portfolia
12.09.2014 11:00
Tým analytiků Patria Direct přistoupil po proběhnuvších firemních výs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data