Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švédská monetární otočka a další růst obav z deflace

Švédská monetární otočka a další růst obav z deflace

7.11.2014 12:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Švédská centrální banka Riksbank v úterý snížila sazby z 0,25 % na nulu a naznačila, že k jejich zvýšení nedojde dříve než v roce 2016. Tímto krokem kulminoval velký obrat v její politice. Mezi červnem 2010 a červencem 2011 totiž Riksbank zvedla sazby o 1,75 procentního bodu na 2 %. V prosinci 2011 už ale sazby opět snižovala a nyní leží níže než během globální finanční krize. Podobně jako v USA a Velké Británii není problémem růst. Ten by se podle centrálních bank měl letos pohybovat na 1,9 %, příští rok na 2,7 % a v roce 2016 na 3,3 %. Nezaměstnanost klesá a čeká se, že tomu tak bude i nadále. Problematická je ovšem inflace, která v září dosáhla -0,4 %. Částečně je to odrazem nižších cen energií a potravin, ale i tak je Riksbank velmi vzdálena svému inflačnímu cíli ve výši 2 %.

Snížení sazeb sebou nese riziko v podobě ohrožené finanční stability. Ceny švédských nemovitostí prudce rostou a domácnosti jsou vysoce zadlužené. Takzvaná makroprudenční politika, která by měla zvyšovat finanční stabilitu, neměla doposud na dluh velký vliv. Ten tak dosahuje 170 % příjmů domácností. Proti tomuto vývoji ale stojí zmíněný pokles inflace. Pokud by šlo pouze o nižší ceny potravin a energií, docházelo by v podstatě k podpoře spotřebitelské poptávky a tudíž i celé ekonomiky. Ale kdyby se nižší inflace začala projevovat v očekáváních, vyvolávalo by to u centrální banky velké obavy. A obrat v politice Riksbank může mít dopady i na jiné země, které zvažovaly zvýšení sazeb. Nyní se zdá, že tento krok je ještě více vzdálený.

Deflační obavy dnes sílí v řadě vyspělých ekonomik a důvodů je několik. Deflace představuje plošný pokles cen a někdy i mezd. A pokud někomu klesají mzdy, radost z klesajících cen mít nebude. Pro zaměstnavatele je ale obvykle těžké snížit nominální mzdy (i když to není nemožné). Naopak je relativně snadné zvyšovat mzdy menším tempem, než jakého dosahuje růst cen. V takovém případě dochází k poklesu reálných mezd. V deflační ekonomice by měly klesat ceny i mzdy. Pokud se tak děje jen u cen, firmy zaměstnávají méně lidí a dochází k růstu nezaměstnanosti. Pokles nominálních mezd obvykle nastane až ve chvíli, kdy je nezaměstnanost skutečně obrovská. Příkladem jsou země jako Estonsko či Lotyšsko.

Ekonomické učebnice hovoří i o tom, že pokud domácnosti věří v další pokles cen, odloží své nákupy do budoucna. Jestliže se tak děje v širším měřítku, podniky budou méně investovat a všichni na tom nakonec budou hůře. Problémy přinášejí i dluhy – ceny a mzdy totiž mohou klesat, hodnota dluhů se ale nemění. Dlužníci tak musí snížit své výdaje, a týká se to jak soukromého, tak vládního sektoru. V Evropě jde nyní o jeden z největších problémů. Irving Fisher v této souvislosti tvrdil, že dlužníci zmenší své výdaje více, než je věřitelé zvýší. Japonsko na druhou stranu ukazuje, že ekonomika se může po delší dobu pohybovat v mírné deflaci bez toho, aby se roztočila deflační spirála.

Zdroj: WSJ
Čtěte více:

M. Hampl: Centrální bankéři by si přáli návrat k „nudné“ měnové politice
8.10.2014 9:51
Centrální bankéři touží po klidu a životě mimo záře reflektorů. Posled...
Bank of Japan šokovala trhy vystupňováním měnového stimulu
31.10.2014 9:03
Bank of Japan dnes ráno pořádně překvapila trhy, když oznámila čerstvé...

Váš názor
 • Platy/mzdy
  9.11.2014 13:46

  Platy klesaly i tady. Nechceš přistoupit na snížení? Odejdi. A můžeš se přihlásit znovu na totéž místo - ale už nebude za 60, ale za 40. Podívejte se na vývoj platů, "odváží hoši" z ČNB, hlásající riziko deflace. Co jste sebrali odvahu k devalvaci až téměř po krizi a až po tom, co z MF vypadnul chemik Kalda. Zbabělci!
  sgt.Mike
 • multikulturní blbečci
  7.11.2014 12:38

  Neměli si do svých zemí nastěhovat chudé islamisty. Průměrně 10% na každý stát v EU je likvidační síla. Tohle žádná ekonomika dlouhodobě nezvládne.
  Jesse
 • Možná
  7.11.2014 12:28

  A možná taky ne. Taky klesající ceny zvyší prodej a tedy lidi budou mít platy stejné nebo větší a ještě klesne nezaměstnanost, aby se pokryla poptávka. Proto se snad dělají nějaké slevy akce, aby se to prodalo ne aby lidi čekali až to bude ještě levnější. A to že lidi budou čekat až klesnou ceny ještě víc je jen vymyslený blud nějkého feťáka mimo realitu nebo spekulanta. Ceny třeba neustále klesají u počítačů, elektroniky, telefonu, aut a nikdo nečeká nečekal. Nemají jeden počítač ale dva.
  Ford
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data