Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy a Velká Británie zvládly to, co eurozóna s Japonskem ne

Spojené státy a Velká Británie zvládly to, co eurozóna s Japonskem ne

28.11.2014 17:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že se Spojeným státům a Velké Británii povedlo to, co eurozóna a Japonsko nedokázaly. Nezaměstnanost v USA se po krizi dostala až na 10 %, ve Velké Británii na 8,5 %. Nyní dosahuje 5,8 % v USA a ve Velké Británii 6 %. V eurozóně se ale nezaměstnanost vyšplhala až na současných 11,5 % a ekonomika Japonska spadla zpět do recese. Americká a britská centrální banka sledovaly velmi agresivní monetární politiku od samého počátku. Japonsko zvýšilo sazbu daně z obratu, aby snížilo rozpočtové deficity. Evropa jen pomalu přikročila k léčbě bankovního systému a držela se fiskálního utahování.

Celkové nastavení ekonomické politiky jednotlivých ekonomik shrnují následující obrázky. První z nich porovnává cyklicky upravené rozpočtové bilance. Celkově byla fiskální politika flexibilnější v USA a ve Velké Británii. Jejich monetární politika byla agresivnější (viz. druhý graf s vývojem klíčových sazeb). Poslední graf shrnuje vývoj vládního dluhu v poměru k HDP. Je patrné, že i přes rozdílný mix ekonomických politik rostla míra zadlužení v USA, ve Velké Británii, Japonsku i eurozóně. Zadlužení Japonska je přitom výrazně vyšší než u zbylých tří ekonomik:

pre

„Zjistili jsme, že nekonvenční monetární politika je efektivní i v situaci, kdy sazby klesnou k nule. V roce 2008 jsme si tím nemohli být ani zdaleka jisti,“ říká k pokrizové monetární politice Stephen Cecchetti z Brandeis International Business School. Co se týče fiskální politiky, je hlavním poučením nutnost vytváření rezerv na dobu, kdy by vláda měla reagovat na ekonomický útlum. Janet Yellen v této souvislosti nedávno uvedla, že vlády by měly „výrazně zlepšit své strukturální bilance v dobrých časech, aby mohly stimulovat v těch zlých“. Příkladem je Japonsko, kde v současné době probíhají snahy o snížení zadlužení, které ale kolidují s plánem na oživení ekonomiky. V USA a Velké Británii byla fiskální politika flexibilnější a deficity přechodně vzrostly s cílem snížit dopady krize.

Dalším důležitým krokem bylo navýšení kapitálu bank. Podle některých názorů je rozdíl v současném výkonu americké a evropské ekonomiky hlavně odrazem toho, jak se obě ekonomiky postavily k navyšování kapitálu bank a jejich posílení. V Evropě se poměr kapitálu k rizikovým aktivům zvyšoval zejména tím, že klesl objem úvěrů a rizikových aktiv. Americké banky se naopak zaměřily na zvyšování kapitálu. Výsledkem byla větší ochota poskytovat půjčky. Podle Banky pro mezinárodní vypořádání navýšily americké banky mezi lety 2009–2012 svůj kapitál o 203 miliard dolarů. Evropské banky svůj kapitál ve stejném období zvýšily o pouhých 108 miliard dolarů, ale jejich rizikem vážená aktiva klesla o 1,5 bilionu dolarů. U amerických bank se snížila o pouhých 154 miliard dolarů.

Zdroj: WSJ


Váš názor
  • USA, Anglie
    28.11.2014 22:38

    Já bych tak optimistický ohledně USA nebyl. Jejich hrubý státní dluh je 104 % HDP , to měli naposledy roku 1945, kdy skončil jejich boj o holé přežití se světovým nacismem. Během měsíce přesáhne státní dluh USA - 18 bilionů dolarů, jen za letošek vzrostl státní dluh USA o 740 miliard dolarů. HDP USA tedy roste jen na steroidech, bez podpory obřího růstu svého dluhu by USA už dávno přišly na buben. Okamžik pravdy ještě přijde.
    xiluodu
Aktuální komentáře
27.03.2025
13:02OpenAI, která stojí za ChatGPT, letos čeká ztrojnásobení tržeb
12:54RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:43ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Členové představenstva ČEZ potvrzeni ve funkci
11:37Akcie automobilek padají v reakci na americká cla. Ohrožení výroby, zdražení aut, zní od firem i analytiků
10:45Bernstein: Americké akcie, které mohou přečkat makroekonomickou bouři bez poskvrnky
9:09Rozbřesk: ČNB nemění sazby ani “konzervativní” rétoriku
8:57Evropské trhy dnes srazí nová Trumpova cla. Skupina Colt s rekordními tržbami, výhled a dělení zisku ale mohou zklamat  
8:07COLT CZ Group dosáhla rekordních tržeb, výhled pro letošek a snížení dividendy ve prospěch zpětného odkupu mohou zklamat  
7:36Trump oznámil cla 25 procent na dovoz všech aut do USA
6:01Morgan Stanley: Uvolnění ESG pravidel by mohlo vlít do obranného sektoru až 119 miliard dolarů
26.03.2025
21:03Americké akcie opět oslabily  
17:12Globální akciová rotace snižuje dvojím efektem globální valuace. Kam se dostaly?
16:44Patria Finance má dle žebříčku Finparáda nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR
16:43Reevesová kvůli slabému růstu ekonomiky škrtá výdaje za 14 miliard liber. Výprodej technologických společností se po pauze opět rozjíždí  
15:48Brusel schválil Křetínského skupině EPH ovládnutí Slovenských elektráren
15:45Britská vláda snížila odhad růstu ekonomiky o polovinu na jedno procento
14:42ČNB nechala základní úrokovou sazbu beze změny, do budoucna jsou podle Michla otevřené všechny možnosti
13:55EP Infrastructure, a.s.: Výsledky skupiny EP Infrastructure za rok 2024
13:34Colt CZ preview: Zbrojařská společnost bude ve čtvrtek 27.3. reportovat své celoroční výsledky  
11:54Majetek v podílových fondech stoupl loni o 257 miliard na 1,197 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.