Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Postihla by řecká krize i ČR a další země v regionu?

Postihla by řecká krize i ČR a další země v regionu?

27.01.2015 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Je to podobné, jako když nějaká hudební skupina sáhne ke starým osvědčeným hitům, aby si ještě vydělala na důchod. Prostě už to tolik vzrušení nebudí. Právě tak dnes nebudí velké vzrušení možnost Grexitu – odchodu Řecka z eurozóny. V roce 2011 a 2012 tato možnost vyvolávala velké obavy a mohla ovlivnit budoucnost celé měnové unie. Ani tehdy ale počáteční pohled nebyl vzrušivý – v USA poukazovali na to, že řecká ekonomika je velmi malá, vazby na blízký region střední a východní Evropy (CEE) byla slabá. Problém přišel ve chvíli, kdy se objevila krize důvěry a útěk z rizikových aktiv po celé eurozóně. Těžké problémy pak pocítil i tento region a příčinou nebyly jen obchodní vazby. Podílely se na nich i finanční kanály a zejména chování západních bank, které mají v CEE regionu dceřiné banky.

Dnes žádné vzrušení v regionu střední a východní Evropy patrné není, přestože v Řecku může vzniknout radikální vláda. Akciové trhy neklesají, politici pouze říkají, že si jsou vědomi hrozby. Pro větší míru důvěry existují dobré důvody. Rozšíření nákazy do regionu je nyní méně pravděpodobné a klesla zejména citlivost na negativní finanční impulsy. Mnohem větší obavy by tak měla budit celková slabost ekonomiky eurozóny a také nejistota týkající se sankcí uvalených na Rusko.

Capital Economics poukazuje na to, že obchodní vazby mezi regionem střední a východní Evropy a západní Evropou jsou stále silné. Na vrcholu žebříčku stojí Česká republika, kde exporty do eurozóny tvoří 50 % HDP. Vysoká je i korelace mezi spotřebitelskou a podnikatelskou důvěrou v zemích CEE a v eurozóně. Naštěstí jsou ale mnohem slabší bankovní a finanční vazby, které během předchozí krize napáchaly tolik škod. Následující graf ukazuje poměr bankovních úvěrů ke vkladům v roce 2011 (průměr) a v současnosti:

řec

Poměr úvěrů ke vkladům je zdaleka nejnižší v České republice. K výraznému poklesu došlo v Bulharsku a Rumunsku. V současné době je poměr nejvyšší v Maďarsku a Polsku, i zde však došlo k jeho poklesu.

Obchodní vazby a vztahy mezi důvěrou v regionu střední a východní Evropy a eurozóně jsou ale stále tak silné, že pokud by došlo ke krizi v celé eurozóně, bezpochyby by se to projevilo i na východ od ní. Stabilitu regionu tak bohužel nezajistí ani tak jeho vlastní úspěchy, ale to, když Řecko zůstane v eurozóně. Nebo v případě jeho odchodu schopnost učinit tak bez vyvolání katastrofy. Nejpravděpodobnější je, že se eurozóna vyhne destabilizující krizi, ale bude dál čelit deflaci a recesi. Tím se bude snižovat pravděpodobnost zdravého růstu zemí CEE. Vážnou hrozbou jsou pro něj i dobrodružství ruské vlády. Ale zdá se, že Vladimír Putin má nyní kvůli nízké ceně ropy dost problémů doma.

Zdroj: Capital Economics, BeyondBrics


Čtěte více:

Ranní káva Jana Bureše: Strach z řeckého exitu (video)
22.01.2015 10:00
Hlavní analytik Ery Jan Bureš v Era světě povídal na téma strachu z Ře...
Project Syndicate: Řecká časovaná bomba
21.01.2015 13:00
V nadcházejících řeckých volbách je v sázce hodně. Vždyť výsledek by m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data