Řidič alternativní taxislužby Uber porušil zákon, potvrdilo ministerstvo dopravy rozhodnutí pražského magistrátu. Ten udělil řidiči jezdícímu pro americkou společnost Uber vloni v září 50tisícovou pokutu za to, že provozoval taxislužbu bez řádného označení vozidla a účtoval zákazníkům jízdu bez taxametru. Úřad, ke kterému se šofér odvolal, nicméně výši pokuty pro řidiče snížil o 30 tisíc korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.
Padesátitisícová pokuta představuje strop, který je možné udělit. "Dotyčný je slušný řidič taxi a byl to jeho první prohřešek," komentoval snížení pokuty Novák. Horní hranice pokuty se uděluje zejména v případech, kdy řidič taxislužby chce cíleně a neoprávněně navýšit účet pro cestujícího. To nebylo v tomto případě prokázáno.
Pokutovaný řidič je prvním ze dvou případů kontroly, které mezi taxikáři jezdícími pro Uber pražský magistrát uskutečnil. U druhého řidiče zatím nebylo správní řízení ukončeno, doplnil mluvčí. Proti rozhodnutí může pokutovaný šofér ještě podat rozklad ke komisi ministra dopravy.
Uber v Česku podniká od loňského léta a figuruje podle svého vyjádření jako prostředník zajišťující zájemcům takzvanou smluvní přepravu a nikoliv taxislužbu. To ale ve svém rozhodnutí zpochybnil jak magistrát, tak nyní i ministerstvo dopravy s tím, že pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem.
Takzvaná smluvní přeprava, pro kterou tyto povinnosti neplatí, musí mít podle zákona ve vozidle platnou písemnou nebo elektronickou smlouvu o přepravě. Ta navíc musí být uzavřena předem a nelze tak podle zákona v rámci smluvní přepravy nabírat zákazníky z ulice. I elektronická verze smlouvy ale musí obsahovat řadu náležitostí, jako jsou elektronické podpisy, doplnil úřad.
Podle dřívějšího vyjádření Patricka Studenera, který má rozjezd společnosti v evropských zemích na starosti, může platnou smlouvu nahradit mobilní aplikace Uber. Argumentoval tím, že zákazník zná dopředu cenu přepravy, pevné ceny jsou stanoveny na internetových stránkách. Registrovány jsou v systému obě strany, jak zákazník, tak i řidič. Po něm navíc společnost požaduje, aby doložil, že má oprávnění k provozování taxislužby.
"Samotná aplikace Uber není v rozporu se zákonem o silniční dopravě, ale řidiči, kteří aplikaci užijí, musí pravidla dodržet, protože objednávky přes tuto službu neumožňují využít zákonnou výjimku z označení a vybavení vozidla," uvedlo dnes ministerstvo dopravy. Kromě pokuty hrozí řidičům nedodržujícím zákon rovněž zákaz činnosti na dva roky.
Zdroj: ČTK