Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kudy směrem k vítězným dekádám

Kudy směrem k vítězným dekádám

16.02.2015 17:45

Japonský premiér prý změnil názor na to, jak pokračovat s Abenomií, poté, co si pohovořil s Paulem Krugmanem. Týkalo se to daní vlastně i toho, jak lze a nelze v ekonomice v útlumu snižovat dluhy. V předchozím příspěvku jsem rozebíral, jak moc jsou propojené osudy eurozóny a Japonska a zaměřoval jsem se na monetární politiku. Ono se to ale týká i politiky fiskální a oné schopnosti snižovat dluhy v útlumu.

Jak pokračuje celý japonský příběh, který dostává nové zvraty třeba po krátkých rozhovorech s blogujícím nobelistou, naznačují dnes zveřejněná čísla. Produkt v Q4 rostl podle čerstvých dat o 2,2 %. Danske Bank, jejíž projekce pro letošní čtvrtletí jsou shrnuty v grafu, byla tedy příliš optimistická (stejně jako konsenzus). A i její poměrně býčí pohled ukazuje, že po zbytek roku bychom se k vyššímu růstu pohybovat neměli. Po roce 2008 4 a půl recese i bez nefunkční monetární unie a vítězné dekády v nedohlednu. Naštěstí se ale bavíme jen o ekonomice.

s1

Japonsko a ztracené dekády jsou brány jako synonymum. Tolik se ale neví, jak moc „ztracené“ ony dekády byly. V případě Japonska je totiž důležité rozlišovat mezi růstem produktu celkového a produktu na hlavu. Následující dva obrázky ukazují poměr produktu na hlavu ve vybraných zemích relativně k USA (ta jsou na 100 %). Z prvního vidíme, že Japonsko začínalo na počátku šedesátých let jako naprostý outsider s HDP na hlavu nižším než 20 % HDP na hlavu v USA. V druhé polovině osmdesátých let už ale vidíme zemi, která je o 50 % lepší než USA! Tedy zemi, které dokázala to, o čem se jiným ani nesnilo.

Pak přichází ony ztracené dekády, které vrací HDP na hlavu (relativně k USA) zhruba na úroveň ostatních ekonomik z prvního grafu. Můžeme to celé vnímat jako počáteční triumf zejména na straně nabídkové, následovaný ani zdaleka ne tak triumfálním zvládnutím problémů na straně agregátní poptávky. Nutno ale podotknout, že v absolutním vyjádření nebyly japonské příjmy na hlavu během ztracených dekád „ztraceny“ – jen nerostly tak rychle.

s2

Zdroj: Světová banka

Pokud tedy u Japonska hovoříme o ztracených dekádách, měli bychom mít na paměti i to, že před nimi tu byla mimořádná vítězná jízda. To se bohužel nedá říci o zemích z druhého grafu. Periferii eurozóny se vyjma Irska nikdy nepodařilo dotknout se příjmů běžných v USA. A pokud si tyto grafy vezmeme jako relevantní měřítko, je otázka, u koho spíše hovořit o skutečných ztracených dekádách:

s3

Posledním grafem jsme se dostali k eurozóně. Zveřejněna budou tento týden i PMI v měnové unii (pátek). Čeká se další zlepšování. O tom, k jakým dekádám se nyní v Evropě pohybujeme, se ale nyní nerozhoduje na základě vrtkavých nálad. Děje se tak hlavně ve strategické hře mezi Řeckem na straně a Německem s jeho spojenci na straně druhé. Jen není vůbec jasné, jaký výsledek vlastně směřuje k vítězným dekádám pro všechny. Jinak řečeno, z dlouhodobějšího pohledu si nejsem jistý, zda se radovat spíše v případě, že bude opět dosaženo (Pyrrhovy?) dohody, či ne.


Čtěte více:

Putin v klinči – pomocnou ruku hledá u asijských „přátel“
16.02.2015 13:10
Vladimir Putin se musí cítit jako sám voják v poli. Ze západu je utlač...
Rusové chtějí turistiku do ČR oživit
16.02.2015 13:38
České hotely budou ruským turistům poskytovat sezónní slevy až 40 proc...
Zámoří v minulém týdnu opět v zeleném; S&P 500 na nových maximech
16.02.2015 14:27
Americké akciové trhy minulý týden rostly, když sentiment trhů povzbud...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data