Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie Herbalife – tvrdý Ponzi oříšek

Akcie Herbalife – tvrdý Ponzi oříšek

03.03.2015 17:30

Dnešní akcie je taková světoznámá právní specialita. Výjimečnost společnosti Herbalife a jejích akcií je patrná už z pohledu na vývoj ceny akcií. Je to horská dráha s velmi prudkými zvraty, pro kterou není problém tu a tam generovat návratnost násobně vyšší než návratnost celého indexu. V pětiletém pohledu se nyní tato návratnost pohybuje pod trhem, ale ve srovnání s mnohem nudnějším Avonem je stále dost vysoko. Při pohledu na graf je také trochu těžké uvěřit, že by beta HL dosahovala jen 1,5, jak udává FT. Tedy že by akcie byla systematicky rizikovější o pouhých 50 % více, než celý index

sous1

Zdroj: FT

V souvislosti s finančními trhy se někdy hovoří o různých Ponzi schématech a pyramidách. Většinou jde o příliš kreativní úvahy. Nejde o to, že by na trzích nedocházelo k excesům, systém ale není od základu navržen tak, aby oškubával ty, kteří přijdou poslední. I když musím říci, že s růstem algoritmického obchodování a neustálými závody v rychlosti se možná i toto mění. Ale i zde věřím v sebeočistnou schopnost trhů. O tom, že bychom se na HL spolu mohli podívat, jsem začal uvažovat ve chvíli, kdy na ní zde kolegové poukázali v článku o nejvíce shortovaných akcií. Důvod tohoto jejího „privilegia“ je jednoduchý – i zde se řeší, zda jde o firmu, či Ponzi schéma.

Mým cílem je dnes poukázat hlavně na to, jaký je fundament společnosti, právnickou stránku věci musí zvážit každý sám. Možná, že zde v tuto chvíli hovoříme v podstatě o investiční binární opci – dopadne to dobře vs. dopadne to zle (= HL končí). Podívejme se krátce na to, jak definuje pyramidové schéma mocný americký SEC: Neexistuje v něm žádný skutečný produkt, či služba. Naopak existují sliby vysoké krátkodobé návratnosti a příjmů dosažených bez větší námahy. Společnost/pyramida nemá významné příjmy z maloobchodního prodeje produktů, nebo služeb, po klientech je vyžadováno, aby si při vstupu zakoupili řadu produktů a podobně. K tomu můžeme přidat složitou strukturu poplatků a důraz kladený na získávání nových členů. Jak tedy podle vás s ohledem na tuto definici vypadají pravděpodobnosti u naší HL opce?

Skeptici tvrdí, že tento popis je na HL jak vyšitý. Letošní rok by slovy jednoho z nich tak měl být pro firmu přelomový a „pokud její činnost neukončí SEC, může se stát, že jí podle posledních výsledků ukončí ona sama“. A těmi výsledky se dostáváme k jádru naší dnešní mise: Co firma vlastně generuje? Pokud to je pyramida, do roku 2013 fungovala hezky a měla prostor pro další významný růst tržeb i zisků:

sous2

Zdroj: FT

Provozní tok hotovosti do roku 2013 silně rostl, bez problémů pokrýval investice. V roce 2013 zbylo HL po investicích asi 620 milionů dolarů. Z toho vyplatila 120 milionů na dividendách a 300 milionů na odkupech. Zbylo jí tedy dost a k tomu ještě zvýšila dluh o 444 milionů dolarů. Proč? Aby jí o cca 600 milionů vzrostla zásoba hotovosti v rozvaze na necelou miliardu. Rozvaha firmy je celkově dost specifickou kapitolou. Celková aktiva dosahují 2,3 miliardy dolarů, z toho více než 600 milionů hotovosti (ke konci roku 2014) a hodně netradiční mix financování: Účetní hodnota VJ je záporných 334 milionů dolarů, krátkodobé závazky téměř 900 milionů dolarů.

sous3

Zdroj: FT

Výsledky roku 2014 investory moc nepotěšily. V roce 2014 dosáhla firma provozního CF ve výši 511,4 milionu dolarů, investice spolykaly 157 milionů dolarů. CF po investicích tedy prudce kleslo na cca 350 milionů dolarů. Buďme skeptiky (nebo vlastně optimisty?) a předpokládejme, že HL se krátkodobě svým CF nedostane na standard roku 2013, vydělá cca to, co v roce 2014. Požadovaná návratnost se u ní může podle standardního modelu (!) pohybovat kolem 9 %. Na ospravedlnění současné kapitalizace by pak muselo volné CF dlouhodobě klesat o 5 % ročně. To znamená, že v roce 2020 bude podle tohoto scénáře na cca 75 % současného standardu. Kapitalizace přitom nyní dosahuje asi 2,9 miliard dolarů, takže trh má ve srovnání s pány a paními účetními hodně odlišný názor na to, jakou hodnotu má vlastní jmění společnosti.

Je jasné, že v případě HL je výše uvedené opravdu jen velmi demonstrativní úvaha, která hapruje už od oné požadované návratnosti. Určit její relevantní „objektivní” velikost v současné vysoce nestandardní “binární” situaci je nemožné. Jinak řečeno, jsme tak v situaci, kdy má trh na základě kolektivního hlasování prostě pravdu*. S jistotou můžeme jen konstatovat, že doposud šlo o firmu, či schéma, které generovalo velmi dobré provozní i volné cash flow. Pokud by se HL podařilo vylízat se ze současných problémů a najet na předchozí trendy, půjde o cenovou raketu. Dokonce i pokud by společnost zamrzla na volném CF ve výši oněch 350 milionů dolarů (ignoruji nadbytečnou hotovost, CF by bylo stabilní – neklesalo by o oněch 5 % ročně), hodnota vlastního jmění by měla být asi o 140 % výše než je současná kapitalizace.

Cristiano Ronaldo podle stránek společnosti už hlasoval. Má to napsané na tričku. Ale investoři silně tápou – akcie je nadále hodně volatilní, například 27. února dovedla smazat 11 %. I kdyby nakonec padlo soudní rozhodnutí, že akcie není pyramidou, či Ponzi schématem, efektivně jako nástroj masivní redistribuce už nyní funguje. Vlastně tak jde o další příklad sebenaplňujícího se proroctví. Páni právníci ukažte se – jak to dopadne?


*Za poznámku stojí jeden „detail“: Dejme tomu, že akcie HL má s 50 % pravděpodobností hodnotu 0 a s 50 % pravděpodobností hodnotu 60 dolarů. Současná cena akcie by se tak měla ustálit na 30 dolarech (tam se nyní nalézá). Jinak řečeno, „správná“ tržní cena nyní neodpovídá konečnému rozuzlení celé věci, je (teoreticky) jen váženým průměrem všech scénářů. Pokud například zůstaneme u oněch 50 % vah, můžeme si tipnout, jakou hodnotu trh přiřazuje scénáři, v kterém vše dopadne dobře, tak, že vynásobíme současnou cenu akcie dvěma. Tedy s předpokladem, že v druhé možnosti je hodnota akcií nulová.


Váš názor
 • v životě
  04.03.2015 13:55

  bych do něčeho takového neivestoval...a když o tom přemýšlím, nikdy bych to ani neshortoval
  Bo
 •  
  03.03.2015 18:37

  Pokud jsem správně zjistil, tak šéf hedge fondu Bill Ackmann nebo jak se píše podal žádost na přezkoumání k úřadům v USA zda se nejedná o pyramidu a vyšetřování pyramidu odmítlo. Takže toto je už rozhodnuto na přelomu červenec/srpen 2014. Sníženou cenu vidím právě napadáním v prohlášeních Billa Ackmana a shortováním pomocí jeho hedge fondu akcií Herbalife,.....
  pepé
  • vyšetřování pokračuje
   04.03.2015 8:47

   - viz například http://seekingalpha.com/article/2944836-herbalife-meets-the-definition-of-pyramid-scheme-set-by-every-regulator
   JS
   • Re: vyšetřování pokračuje
    04.03.2015 20:06

    díky, myslel jsem že je rozhodnuto, tak to se ještě mohou dít věci, znovu krvácet nechci, naštěstí je z čeho vybírat
    pepé
Aktuální komentáře
24.02.2021
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  
8:20Zisk amerických bank loni klesl o více jak třetinu, tvořily obrovské rezervy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
Peugeot SA (12/20 Q4)
ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
8:00Puma SE (12/20 Q4)
9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
16:00USA - Prodeje nových domů
22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)