ČR
Pražská burza přerušila dvoudenní pokles, když index PX přidal 0,57 %. Hlavním faktorem nejistoty, který ovládal trhy bylo a je Řecko, když agentura S&P před dvěma dny dále zhoršila úvěrový rating této jihoevropské země, a ponechala negativní výhled. Řecko navíc podle posledních zpráv nevylučuje, že uspořádá referendum ohledně setrvání v EMU.
Akcie rostly šestým dnem v řadě a díky 0,4% růstu zavřely na 658 Kč, což představuje nejvyšší zavírací cenu od konce září 2014. Cena elektřiny si připsala nejvyšší růst za poslední tři týdny, když kontrakt na dodávku v příštím roce posílil na německé burze o 0,44 % na 32,05 EUR/MWh. V odrazu od svých téměř dvouletých minim nedokázaly pokračovat akcie , které zavřely beze změny na 98,5 Kč.
Po nejistém úvodu se nakonec solidně rozběhly akcie , které dále mazaly ztráty po nedávném propadu, který následoval po vypršení nároku na dividendu. Pražskou burzu táhly i akcie rakouské pojišťovny , které po nedávném propadu v úvodu týdne přidaly 1,5 %. Akcie šly opačným směrem, když následovaly dolů celý západoevropský bankovní sektor.
Evropa
V červených číslech uzavřely obchodování evropské akciové trhy, když indexy odepsaly přibližně procento pod úroveň středečního závěru. Pozornost investorů mířila na zveřejněné výsledky jednotlivých společností ale i makrodata ze Spojených států. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti bylo mírně více než se očekávalo, zatímco index filadelfského Fedu dosáhl 7,5 b., proti očekávání ve výši 6b.
Ze sektorů se nedařilo zejména bankám, kdy se kromě titulů z periferie Evropy dostaly pod tlak například německé nebo francouzské banky. tak oslabila o 3,7 %, o 3,8 % a 3 %. Podobně se vedlo společnosti , která umazala 3,6 % v návaznosti na překvapivý pokles tržeb za předchozí čtvrtletí.
Zisky naopak zaznamenal , který posílil o 2,6 % díky vyššímu než očekávanému růstu čtvrtletních tržeb. Lepší výsledky pak podpořily i , jehož akcie zpevnily o 6,8 % v návaznosti na vyšší zisk před zdaněním za první pololetí.
USA
US akciové indexy vstoupily do obchodování bez zásadnější změny proti středeční uzavírací úrovni. Postupně lehce oslabily (do -0,2 %) i díky opětovnému návratu situace okolo Řecka do pozornosti investorů a zhruba v průběhu 2/3 obchodního dne vykazovaly ztráty. Okolo 20h se posunuly do mírného růstu, když cena ropy WTI dosáhla na lokální maxima nad $57/barel. Ta dostala růstový impuls po zveřejnění včerejších týdenních zásob v USA (jejich poklesu), kdy prolomila hladinu $55/barel. Energetický sektor tak přes úvodní korekci nakonec vykazoval růstové hodnoty. Po zveřejnění makrodat, které přinesly březnový pokles nově zahájených staveb, pokračoval USD ve středu zahájeném oslabování. Zveřejněna byla také data o žádostech o pracovní podpory, které mezitýdenně mírně vzrostly, ale počet opakovaných žádostí nadále klesá. Po výsledcích pak rostly akcie Netflixu, , naopak ztratil Sandisk a . Včera po uzavření trhů výsledky představí společnosti (ropný sektor). Dnes kromě další výsledků společností budou investoři sledovat CPI v Eurozóně i v USA za měsíc březen a samozřejmě vývoj okolo Řecka.
Asie
Konec třetího dubnového týdne roku 2015 znamenal pro většinu asijských akciových trhů oslabení. To přišlo poté, co regionální benchmark akciový index dosáhl na své sedmileté maximum. Index MSCI Asia Pacific uzavřel páteční obchodní seanci na hodnotě 154,44 bodu a připsal tak týdenní zisk ve výši 1,4 procenta.
Australský index S&P / ASX 200 odepsal 0,1 procenta, novozélandský index NZX 50 a jihokorejský index Kospi se během pátečního obchodování změnily jen málo.
Index CSI 300 vzrostl o 1,6 procenta, když růstu nahrály především akcie energetických a průmyslových firem. Ty vzrostly o více než 2 procenta. Hongkongský Hang Seng China Enterprises Index přidal 0,3 procenta a Hang Seng Index 0,4 procenta.
Cena ropy West Texas Intermediate na trhu New York Mercantile Exchange klesla o 0,45 % na 56,46 dolaru za barel. Cena ropy Brent na trhu Intercontinental Exchange oslabila o 0,85 % na 63,86 dolaru za barel.