Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

05.06.2015 8:41
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Na domácí burze převládal v rámci včerejšího dne převážně prodejní sentiment, který odrážel náladu evropských trhů. V závěru obchodního dne, ale došlo k růstu, který byl motivován některými výroky na adresu úrokové politiky USA ze strany mezinárodního měnového fondu a taky směrem k Řecku.

Z takového vývoje pak těžily akcie Erste Bank Group (dnes byl trh v Rakousku uzavřen) a především akcie 02 ČR (titul rostl 4. den v řadě po uvedení na trhy po rozdělení společnosti).

Naopak ztráty si včera připsaly akcie CEZu. Zprávou dne ale byly informace o plánovaném převzetí skupiny Lobkovitz ze strany CEO společnosti, které znamenaly růst hodnoty akcií i o 8% na konečných 192 Kč/a.

Celkově pak současný sentiment může na trzích přetrvávat, když nadále hlavní zprávou pro evropské trhy zůstává dění a vývoj okolo Řecka.

Evropa

V červených číslech zakončily včerejší obchodování evropské akciové indexy, když na trzích stále přetrvává nejistota ohledně dalšího vývoje v Řecku. K nějakému zásadnímu posunu ale nedošlo a tak byla pozornost upřena i na reportovaná makrodata, jako jsou pravidelné žádosti o dávky v nezaměstnanosti ze Spojených států, které dosáhly mírně lepšího čísla, než se očekávalo.

Pod tlak se spolu s poklesem cen komodit dostaly ropné společnosti a těžaři, které v průměru odepsaly přes dvě procenta. Akcie Anglo American tak oslabily o 4,1 %, Randgold Resources o 3,4 % a například BHP Billtion o 3,2 %. Mezi ropnými tituly se nedařilo Tullow Oil se ztrátou 3,7 %, společnosti Technip, která oslabila o 3,6 % nebo Subsea 7, která zakončila seanci 2,8 % pod včerejším závěrem.

Jednoho z nejhorších výsledků v rámci indexu Stoxx 600 dosáhla společnost Johnson Matthey, jejíž akcie umazaly 5,3 %. Firma sice vykázala výsledky v souladu s očekáváním, ale její dluh je vyšší než odhady.

V plusu naopak skončil německý Deutsche Telekom, kde je podporou zpráva, že s Dish Network jedná o prodeji T-Mobile US. Akcie zpevnily o 1,3 %.

Celoevropský Euro Stoxx 50 oslabil o 0,8 %, britský FTSE 100 o 1,3 %, francouzský CAC 40 o 0,9 % a německý DAX o 0,7 %.

USA

Americké akcie skončily ve čtvrtek za absence důležitých zpráv obchodování v záporném teritoriu, kdy největší zásluhu měl energetický sektor a sektor materiálů. Hlavní akciový index S&P 500 oslabil na nejnižší úroveň za téměř měsíc na 2123 bodů a ztratil tak -0,9 %. Nejstarší akciový index Dow Jones Industrial Average zakončil obchodování na 17906 bodech, což znamenalo pokles o -0,9 %. Technologický Nasdaq Composite Index umazal -0,8 % a skončil tak na úrovni 5059 bodů.

První pátek v měsíci bývá ve znamení snad nejdůležitějšího periodicky zveřejňovaného makrodata, a to reportu z amerického trhu práce. Zítřejší obchodování tak může být důležité pro další vývoj trhů, jelikož akciové trhy po sedmi letech růstu mají čím dál méně impulzů k dalšímu růstu.

Americká sladká ropa typu WTI včera spadla o 2,57 % na úroveň 58,11 dolarů za jeden barel a byla tak hlavním katalyzátorem výprodeje v energetickém sektoru. Za poslední dva dny již ztratila více jak 5 %.

Asie

Už pátý den po sobě hlásí většina asijských akciových trhů ztráty. Tentokrát za poklesy stojí oslabování amerických akcií a žádost Řecka o odklad splátky MMF. Index MSCI Asia Pacific klesl o 0,3 procenta na 148,85 bodu. Index za týden zaznamenal ztrátu 1,7 procenta. Australský index S&P / ASX 200 ztratil 0,1 procenta, novozélandský index NZX 50 oslabil o 0,4 procenta, stejně tak jihokorejský index Kospi.


Čtěte více:

USA - Žadatelů o dávky v nezaměstnanosti ubylo, rozhodující bude zítřejší report
04.06.2015 14:47
Týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 30...
IMF tlačí na Fed, aby odložil růst sazeb až na příští rok!
04.06.2015 15:54
Mezinárodní měnový fond (IMF) dnes odpoledne vydal prohlášení, ve kte...
Pokračování řecké ságy: Atény dnes MMF nezaplatí
05.06.2015 8:16
Přestože to počátkem týdne vypadalo, že by nekončící jednání Řecká s v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data