Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čokoholici pozor: Dražší kakao se zakousne do cen čokolády

Čokoholici pozor: Dražší kakao se zakousne do cen čokolády

02.07.2015 16:59
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Omezená nabídka kakaa vyhání ceny této komodity, která je klíčovou ingrediencí pro výrobu čokolády, vzhůru. Kakaový průmysl si však chce za každou cenu udržet své marže a tak se rostoucí ceny kakaa promítnou právě do cen čokolády pro běžné spotřebitele.

Ředitel Mezinárodní organizace pro kakao Jean-Marc Anga měl již v loňském roce pro milovníky sladké pochoutky zlověstný vzkaz: „Průmysl bude muset z důvodu strukturální nerovnováhy nabídky a poptávky na trhu s kakaem buď zmenšit tabulky čokolády, nebo zvýšit jejich ceny.“ Toto varování se stalo realitou. Cena kakaa trvale roste a výrobci čokolády tento trend přirozeně nezanechali bez odezvy.

Cocoa 5yr.png
Vývoj ceny kakaa za posledních pět let.

Dražší nebo méně
V zásadě na trhu s čokoládou převládají dva přístupy, jak se její producenti s vyšší cenou základní ingredience vypořádali. Buď zvýšili ceny anebo zmenšili balení. To alespoň vyplývá ze zprávy Euromonitoru. Není to ale zdaleka vše. Aby se nepřipravili o zisky, snaží se čokoládoví výrobci čokoholiky přimět k nákupu prémiových značek či takzvaných sáčků ke sdílení, jejichž obsahem bývají jednotlivě balené tabulky čokolády. Obě tyto kategorie totiž generují vyšší marže než klasická a standardně balená čokoláda.

Stoupající ceny komodit report Euromonitoru označil za jeden z klíčových faktorů menších ziskových marží u společností, které vyrábějí balené zboží. Cena za kilogram čokolády, která se pohybovala v Severní Americe v roce 2010 okolo 11 dolarů, je dnes o 27 procent vyšší a to na úrovni 14 dolarů. Producenti sladké pochoutky samozřejmě vyšší náklady přenášejí na spotřebitele. Nárůst cen čokoládových výrobků mohli zaznamenat zákazníci i v českých obchodech.

Jedním velmi efektivním způsobem, jak zvýšit cenu čokolády na kilogram jsou právě sáčky ke sdílení, tedy pytlíčky naplněné menšími čokoládovými tabulkami, které sice budí iluzi výhodné koupě, opak je však pravdou, jsou totiž dražší než standardně balená čokoláda. Na evropském trhu platí spotřebitelé 16 dolarů za kilo čokolády v sáčcích ke sdílení, za kilo klasicky balené tabulky čokolády je to o 25 procent méně, tedy 13 dolarů. Není překvapením, že je v zájmu zvyšování ziskové marže výrobců, aby zákazníci kupovali pytlíčky s jednotlivě balenou čokoládou. Pro zákazníky to přirozeně již tak výhodné není.

Volatilní komodity a producenti zboží
Dopady volatility cen komodit se dají zmírnit i změnou poměru ingrediencí. To je ale velmi riskantní krok, která by se nemusel společnostem vyplatit, může se totiž výrazně podepsat i na konečné chuti a textuře produktu. Výrobci „lepší“ čokolády úspěšně prosazují i jinou strategii vylepšování marží. Snaží se protlačit své prémiové produkty k širšímu spektru spotřebitelů, s tím, jak si kupující dopřávají sladké potěšení méně často. Společností, která úspěšně implementovala tuto strategii je například švýcarský Lindt.

Další skvělou fintou, která může ospravedlnit zvyšování cen je i získání certifikace od organizací poskytujících etické značení jako je Fairtrade nebo Rainforest Alliance. Získat takovou certifikaci je dost cenově náročné, lze tím tedy snadno ospravedlnit vyšší jednotkové ceny. Další cestou ke zmírnění dopadu zvyšování komoditních nákladů je zajištěním vlastních dodávek akvizicí producentů komodity. Tím se mohou společnosti ochránit před výraznými výkyvy v cenách. Některé společnosti již tuto strategii implementovaly. Jako příklad poslouží akvizice tureckého producenta lískových oříšků italským výrobcem Nutelly Ferrero v roce 2014 poté, co cena lískových oříšků, které jsou hlavní ingrediencí pro výrobu Nutelly, kvůli mrazům raketově vzrostla. Taková strategie může společnostem přinést větší jistotu s ohledem na dodavatelský řetězec. Výrobci nejen čokolády tak sníží komoditní rizika, náklady zpracování se stanou stabilnějšími a firmy tak získají větší prostor pro vyjednávání s maloobchodníky.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Kakao: Propad ghanské produkce přinese na trh volatilitu
12.06.2015 11:54
Termín dodávek kakaových bobů z Ghany do Evropy připadá na počátek pří...
Americký trh práce skvělé výsledky nezopakoval, v červnu zklamaly hlavně mzdy
02.07.2015 14:47
Americký trh práce na tom v červnu nebyl zdaleka tak dobře jako v květ...

Váš názor
 • Všechno je jinak
  03.07.2015 6:34

  Tak to dopadá, když analytik jen převezme článek odjinud. Většina velkých výrobců provedla tento odporný trik: AFRICKOU kvalitní a chutnou surovinu NAHRADILA odpornou JIHOAMERICKOU surovinou. Taková upravená čokoláda má úplně jinou chuť. Pro ty co nepoznají rozdíl v chuti: Čokoládu vyrobenou z Jihoamerické suroviny poznáte tak, že cca 15-20 minut po pozření se vám udělá zle. Já dostanu křeče do břicha. Na jiné lidi to může působit rozdílně. Když srovnám chutě čokolád na českém trhu, mám dojem, že tenhle hnusný trik teď používají snad všichni výrobci. Takže moudra o tom, kdo má pytlíčky a kdo ne jsou podružné. Podstatné je, že velcí výrobci z Čechů a Moraváků zase dělají blbce.
  Detective
 • Češi v pohodě
  02.07.2015 17:24

  řetězce u nás dávno kakao.máslo z "čokolád" výrobce donutili vyměnit za palm.ztuž tuk a ten jde dolu, ale je fakt že i tak řetězce možná zdraží a bude výrobek ještě dražší než v Německu a páč většina Čechů netuší jak čokoláda chutná :o)) tak stačí napsat poslední šance koupit čoko za 20ku :o))
  Mike
Aktuální komentáře
29.09.2022
22:01Obchodování v USA – problém kam se podíváš  
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele
12:00BoE jeden požár hasí a druhý rozdmýchává. Prvotní nadšení vyprchalo  
11:17Trussová obhajuje ekonomický plán, který potopil libru. Jiní ho kritizují
10:51Sentiment na akciích je natolik negativní, že už vysílá signály k nákupu, domnívá se Bernstein

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)