Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čokoholici pozor: Dražší kakao se zakousne do cen čokolády

Čokoholici pozor: Dražší kakao se zakousne do cen čokolády

02.07.2015 16:59
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Omezená nabídka kakaa vyhání ceny této komodity, která je klíčovou ingrediencí pro výrobu čokolády, vzhůru. Kakaový průmysl si však chce za každou cenu udržet své marže a tak se rostoucí ceny kakaa promítnou právě do cen čokolády pro běžné spotřebitele.

Ředitel Mezinárodní organizace pro kakao Jean-Marc Anga měl již v loňském roce pro milovníky sladké pochoutky zlověstný vzkaz: „Průmysl bude muset z důvodu strukturální nerovnováhy nabídky a poptávky na trhu s kakaem buď zmenšit tabulky čokolády, nebo zvýšit jejich ceny.“ Toto varování se stalo realitou. Cena kakaa trvale roste a výrobci čokolády tento trend přirozeně nezanechali bez odezvy.

Cocoa 5yr.png
Vývoj ceny kakaa za posledních pět let.

Dražší nebo méně
V zásadě na trhu s čokoládou převládají dva přístupy, jak se její producenti s vyšší cenou základní ingredience vypořádali. Buď zvýšili ceny anebo zmenšili balení. To alespoň vyplývá ze zprávy Euromonitoru. Není to ale zdaleka vše. Aby se nepřipravili o zisky, snaží se čokoládoví výrobci čokoholiky přimět k nákupu prémiových značek či takzvaných sáčků ke sdílení, jejichž obsahem bývají jednotlivě balené tabulky čokolády. Obě tyto kategorie totiž generují vyšší marže než klasická a standardně balená čokoláda.

Stoupající ceny komodit report Euromonitoru označil za jeden z klíčových faktorů menších ziskových marží u společností, které vyrábějí balené zboží. Cena za kilogram čokolády, která se pohybovala v Severní Americe v roce 2010 okolo 11 dolarů, je dnes o 27 procent vyšší a to na úrovni 14 dolarů. Producenti sladké pochoutky samozřejmě vyšší náklady přenášejí na spotřebitele. Nárůst cen čokoládových výrobků mohli zaznamenat zákazníci i v českých obchodech.

Jedním velmi efektivním způsobem, jak zvýšit cenu čokolády na kilogram jsou právě sáčky ke sdílení, tedy pytlíčky naplněné menšími čokoládovými tabulkami, které sice budí iluzi výhodné koupě, opak je však pravdou, jsou totiž dražší než standardně balená čokoláda. Na evropském trhu platí spotřebitelé 16 dolarů za kilo čokolády v sáčcích ke sdílení, za kilo klasicky balené tabulky čokolády je to o 25 procent méně, tedy 13 dolarů. Není překvapením, že je v zájmu zvyšování ziskové marže výrobců, aby zákazníci kupovali pytlíčky s jednotlivě balenou čokoládou. Pro zákazníky to přirozeně již tak výhodné není.

Volatilní komodity a producenti zboží
Dopady volatility cen komodit se dají zmírnit i změnou poměru ingrediencí. To je ale velmi riskantní krok, která by se nemusel společnostem vyplatit, může se totiž výrazně podepsat i na konečné chuti a textuře produktu. Výrobci „lepší“ čokolády úspěšně prosazují i jinou strategii vylepšování marží. Snaží se protlačit své prémiové produkty k širšímu spektru spotřebitelů, s tím, jak si kupující dopřávají sladké potěšení méně často. Společností, která úspěšně implementovala tuto strategii je například švýcarský Lindt.

Další skvělou fintou, která může ospravedlnit zvyšování cen je i získání certifikace od organizací poskytujících etické značení jako je Fairtrade nebo Rainforest Alliance. Získat takovou certifikaci je dost cenově náročné, lze tím tedy snadno ospravedlnit vyšší jednotkové ceny. Další cestou ke zmírnění dopadu zvyšování komoditních nákladů je zajištěním vlastních dodávek akvizicí producentů komodity. Tím se mohou společnosti ochránit před výraznými výkyvy v cenách. Některé společnosti již tuto strategii implementovaly. Jako příklad poslouží akvizice tureckého producenta lískových oříšků italským výrobcem Nutelly Ferrero v roce 2014 poté, co cena lískových oříšků, které jsou hlavní ingrediencí pro výrobu Nutelly, kvůli mrazům raketově vzrostla. Taková strategie může společnostem přinést větší jistotu s ohledem na dodavatelský řetězec. Výrobci nejen čokolády tak sníží komoditní rizika, náklady zpracování se stanou stabilnějšími a firmy tak získají větší prostor pro vyjednávání s maloobchodníky.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Kakao: Propad ghanské produkce přinese na trh volatilitu
12.06.2015 11:54
Termín dodávek kakaových bobů z Ghany do Evropy připadá na počátek pří...
Americký trh práce skvělé výsledky nezopakoval, v červnu zklamaly hlavně mzdy
02.07.2015 14:47
Americký trh práce na tom v červnu nebyl zdaleka tak dobře jako v květ...

Váš názor
 • Všechno je jinak
  03.07.2015 6:34

  Tak to dopadá, když analytik jen převezme článek odjinud. Většina velkých výrobců provedla tento odporný trik: AFRICKOU kvalitní a chutnou surovinu NAHRADILA odpornou JIHOAMERICKOU surovinou. Taková upravená čokoláda má úplně jinou chuť. Pro ty co nepoznají rozdíl v chuti: Čokoládu vyrobenou z Jihoamerické suroviny poznáte tak, že cca 15-20 minut po pozření se vám udělá zle. Já dostanu křeče do břicha. Na jiné lidi to může působit rozdílně. Když srovnám chutě čokolád na českém trhu, mám dojem, že tenhle hnusný trik teď používají snad všichni výrobci. Takže moudra o tom, kdo má pytlíčky a kdo ne jsou podružné. Podstatné je, že velcí výrobci z Čechů a Moraváků zase dělají blbce.
  Detective
 • Češi v pohodě
  02.07.2015 17:24

  řetězce u nás dávno kakao.máslo z "čokolád" výrobce donutili vyměnit za palm.ztuž tuk a ten jde dolu, ale je fakt že i tak řetězce možná zdraží a bude výrobek ještě dražší než v Německu a páč většina Čechů netuší jak čokoláda chutná :o)) tak stačí napsat poslední šance koupit čoko za 20ku :o))
  Mike
Aktuální komentáře
03.10.2023
8:56Rubl zůstává pod tlakem, dolar překročil hranici 100 RUB/USD
8:50Evropa zahájí negativně, ruský rubl pod tlakem  
6:39Přežijí menší banky v USA následujících 10 let?
02.10.2023
22:04Smíšený úvod týdne na Wall Street  
17:55Ne úplně krátká cesta
17:13Dobrá data den nezachránila, ale velkým techům se daří  
16:46Americký průmysl se postupně vymaňuje z útlumu, září pozitivně překvapilo  
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Pololetní zpráva za rok 2023
16:19Výsledková sezóna může nasměrovat technologie k růstu, předpokládají stratégové Goldman Sachs
15:37Nabídka akcií by mohla ocenit firmu Birkenstock až na 9,2 miliardy USD
15:07Schodek rozpočtu v září klesl na 180,7 mld. Kč, pomohlo inkaso windfall tax
14:22Týdenní výhled: Akcie budou tančit v rytmu výnosů. Shutdown odvrácen – dobře, nebo špatně?  
13:01Než otevře Wall Street: Riot platforms, Coinbase, Rivian a další  
12:12Úvodní růst akcií vyprchal, když se výnosy vydaly opět vzhůru  
11:05Zamrazilová: Měnová politika byla slabší, než by si centrální banky přály
10:53Komentář: Tuzemský průmysl dále šlape na brzdu
10:46Podmínky v průmyslu se v září dál zhoršily, problémem byla slabá poptávka
9:16Rozbřesk: Kola českého průmyslu se pomalu zadírají, uzavírka americké vlády oddálena o 45 dní
9:12Rohlik.cz Finance a.s.: Individuální a konsolidovaná Výroční zpráva a Účetní závěrka k 30.04.2023
8:58Futures pro Wall Street mají jasno, pro Evropu váhají. USA zažehnaly paralýzu úřadů, na Slovensku vyhrál Fico  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa