Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nákupy za hubičku na eBay: Dají se považovat za „neúměrné zkrácení“?

Nákupy za hubičku na eBay: Dají se považovat za „neúměrné zkrácení“?

16.07.2015 5:30
Autor: Tomáš Zach, KŠB

Soudci Spolkového soudního dvora v Karlsruhe se totiž v nedávné době zabývali sporem, k němuž zavdala podnět právě internetová aukce eBay. Vlastník ojetého vozu VW Passat, jehož hodnota byla později znalcem určena na zhruba 5000 euro, ho v této aukci nabídl za startovní cenu 1 euro.  O několik minut později internetový kupec tuto nabídku přijal s maximální cenou 555 euro. Po několika hodinách však prodávající svojí nabídku ze serveru eBay stáhl s tím, že již našel kupce jiného. Kupující se však s tímto vysvětlením nespokojil a obrátil se na německou justici.

Německé soudy ve všech stupních především konstatovaly, že v souladu s podmínkami internetové aukce eBay nelze nabídku jednostranně stáhnout poté, co ji již jiný uživatel akceptoval. Mezi prodávajícím a kupujícím tak byla platně uzavřena smlouva a vzhledem k tomu, že prodávající plnění neposkytl, má kupující právo na náhradu škody. Prodávající se dovoláním k nejvyšší německé instanci pokusil alespoň omezit rozsah náhrady škody, a to právě s poukazem na německou obdobu institutu neúměrného zkrácení.

Spolkový soudní dvůr však tento argument nevyslyšel. Podle soudu je totiž pro aukce typu eBay šance výhodné koupě či prodeje typická, přičemž uživatelé tohoto portálu jsou s rizikem takového nepoměru předem srozuměni. Navíc, jelikož může prodávající stanovit minimální cenu, není důvodu ho na úkor kupujícího dále chránit. Německý kupující se tak svého práva na VW Passat za několik set euro nakonec dovolal. Jak by se obdobný případ posoudil v Česku podle nového občanského zákoníku (NOZ)?

Předně je potřeba zdůraznit, že institut neúměrného zkrácení je v NOZ oproti německému občanskému zákoníku (BGB) upraven odlišně. Zatímco BGB vyžaduje pro jeho uplatnění nejen hrubý nepoměr mezi plněním stran, ale i zneužití situace jednou z nich, podle NOZ zasluhuje zkrácená strana ochranu již při pouhé existenci hrubého nepoměru mezi plněním stran (objektivní hledisko). Oproti Německu však na druhou stranu NOZ stanovuje celou řadu explicitních výjimek z použití neúměrného zkrácení. Podle jedné z nich je použití neúměrného zkrácení vyloučeno, pokud se jedná o obchod na burze, v dražbě či způsobem veřejné dražbě postavené naroveň. Patří do této kategorie i internetová aukce typu eBay? O tom zatím není mezi českými právníky shoda. Než nám však tuzemská judikatura přinese definitivní odpověď na tuto otázku, mohou pro nás argumenty Spolkového soudního dvora být alespoň inspirací či podnětem k zamyšlení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - PPI, y/y