Ruská průmyslová produkce v červnu meziročně zpomalila pokles na minus 4,8 % z květnového propadu o 5,5 % (viz graf), trh však počítal s ještě lepší hodnotou (-4 %). Průmysl se nachází v záporném teritoriu už pět měsíců, nejdelší propad od roku 2009. Meziměsíčně se však průmysl dostal do plusu 0,6 % po 1,4procentním květnovém snížení.

Pokles objemu produkce y/y zaznamenaly minulý měsíc všechny hlavní průmyslové subsektory, těžba (-0,9 %) tažená dolů hlavně propadem v produkci zemního plynu, zpracovatelský průmysl (-6,6 %) a výroba energií (-1 %). Nutno však podotknout, že kromě těžby, která již druhý měsíc klesá stejným tempem, ostatní odvětví svůj pád mírně zpomalila. Na meziměsíční bázi dokonce pozorujeme 4procentní zlepšení u zpracovatelského sektoru.
Slabá spotřebitelská poptávka poznamenaná dvoucifernou inflací, měnovou krizí a hospodářskou recesí společně s utlumenou investiční aktivitou a prodlouženými sankcemi Západu negativně dopadají na výkon průmyslového odvětví (a nepomáhá ani snižování sazeb ze strany Bank Rossii). Investice do fixního kapitálu se snižují už více než rok.
Vzhledem k meziměsíčnímu růstu průmyslové produkce, stabilizaci inflace a kurzu rublu je však možné, že průmysl již v květnu našel své dno a nastoupil fázi pozvolného oživení. Hlavní překážkou výraznějšího pokroku však zůstávají nízké investice do fixního kapitálu. Obdobný obrázek sledujeme také u maloobchodních tržeb, které se od květnového dna v červnu lehce vylepšily.
Ruská centrální banka pokračuje v intervenčních nákupech dolarů ve snaze obnovit své devizové rezervy zdecimované během měnové krize z přelomu roku. Poslední transakci Bank Rossii uskutečnila v úterý, když nakoupila dolary v objemu 200 mil. USD. Kurz rublu zůstává relativně stabilní a již několik týdnu osciluje okolo úrovně 56 USDRUB.
Zdroj: BBG, Bank Rossii