Aktualizováno Průmyslová výroba v zámoří se konečně dočkala růstu. Za červen vykázala zvýšení o 0,3 procenta, tedy nepatrně nad konsensem. Díky revizím jsme se zpětně dozvěděli, že průmysl mírně rostl i v únoru a březnu, takže nakonec série poklesů nebyla tak dlouhá.
Hlavními tahouny průmyslu se staly těžba (+1,0 procento) a utility (+1,5 procenta), zatímco zpracovatelský průmysl na tom stále není příliš dobře, když vykázal pouze 0,1procentní růst. V rámci něj stoupala výroba počítačů a elektroniky, nábytku nebo chemikálií. Naopak pokles vidíme u výroby motorových vozidel, potravin či textilu.

Meziroční růst průmyslu dosáhl 1,5 procenta, což je další zpomalení oproti předchozím měsícům. Srovnáváme však s polovinou loňského roku, kdy s průmyslu celkem dařilo.
Červnová data přinášejí pouze malé překvapení na to, aby vedla k úpravě odhadů růstu ekonomiky. Potvrzení růstu sektoru je však určitě dobrou zprávou. Pohled a nové objednávky nám na druhou stranu nenaznačuje nějak prudký obrat k lepšímu. Květnová čísla signalizují maximálně udržení mírného růstu. Otazník také stále visí nad oživením zpracovatelského průmyslu, které bude pro udržitelnost růstu klíčové.
Co se týče měkkých indikátorů, ten hlavní - ISM - se vyvíjel až do června dobře. Za červenec máme prozatím pouze regionální zprávy z New Yorku, které vyznívají pouze smíšeně.
Index průmyslové aktivity newyorského Fedu, známý jako Empire State Manufacturing Index, se v červenci zlepšil. Po slabém červnu se znovu vrací nad nulu a dosahuje 3,86 bodu, což je těsně nad konsensem. Vedle hlavního indexu, který naznačuje obnovení mírného růst aktivity, tu ale máme další informace z průzkumu, které dobré nejsou.
Vyplývá z nich, že úbytek nových objednávek trochu zrychlil, stejně tak rychleji ubývaly i rozpracované zakázky a firmy zpomalily v dodávkách zákazníkům. Nábor nových zaměstnanců byl v červenci podle průzkumu pomalejší. Co mohlo firmy pozitivně naladit, byl snad jen vývoj cen, neboť vstupy zdražovaly pomaleji, zatímco ceny produkce se dařilo navyšovat. Celkově tedy červencový průzkum vyznívá smíšeně a za náznak ráznějšího zlepšování situace ho určitě nepovažujeme.
