Trhy tento týden jako již tradičně upírají zrak na zasedání amerického Fedu, po jehož ukončení bude následovat prohlášení, které bude právě pro komoditní měny zásadní. Měny zemí, jejichž vývoz je na komoditách závislý, by uvítaly oddech od silného dolaru. Tuto středu se žádná změna sazeb neočekává, trhy však dychtí po komentářích následujících po skončení zasedání. Ty by měly alespoň naznačit, zda se americká centrální banka chystá zvyšovat sazby již v září. Pokud by se tak stalo, dolar by opět sílil a zintenzivnil by se tak i tlak na měny zemí exportující komodity jako je Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Brazílie nebo Indonésie. Tyto národy tak tajně doufají, že šéfka Fedu Janet Yellenová se bude s ohledem na zářijový termín ve svém prohlášení vyjadřovat velmi opatrným tónem, což by snad napomohlo odmlčet výprodeje jejich měn. Vyjádření FOMC by mohlo alespoň na chvíli pozastavit dolarové býky a ulevit cenám ropy a kovů. Koneckonců trhy se zdají být vůči zářijovému zvýšení sazeb skeptické, ekonomové však povětšinou situaci vnímají jinak a považují tento měsíc za reálný termín.
Export komodit, sazby, měny
Vývoz Austrálie je do značné míry závislý na železné rudě. Nový Zéland se zase spoléhá na export mléčných výrobků. Energie jsou základem vývozu Kanady, Brazílie nebo Indonésie. Strmý propad cen energií, zlata, kovů nebo mléka v kombinaci se silnějším dolarem, slabší čínskou ekonomikou a sázkami na volnější monetární politiku v posledních týdnech posílaly ceny komodit dolů ve velkém. Vyjma Brazílie, kde sazby zůstávají i nadále vysoko centrální banky těchto zemí sazby udržují nízko. Novozélandská centrální banka například snížila minulý týden sazby již podruhé za posledních 6 týdnů. Dolů tlačí sazby i Kanada nebo Austrálie.
Jak australský dolar, tak novozélandský kiwi dolar se obchodují na šestiletých minimech.

NZDUSD za poslední rok.
Kanadský dolar a brazilský reál se v pátek propadly dokonce na minima z let 2004 a 2003. Indonéská rupie dnes spadla na sedmnáctileté dno a to ji posedmé za poslední dva měsíce.

CADUSD od roku 2004.

BRLUSD od roku 2003.
Australský dolar
Australská měna se například dočkala jedné z nejrychlejších depreciací reálného měnového kurzu. Od roku 2013 se australský dolar propadl do konce června tohoto roku o 16 procent, jedná se o zdaleka nejrychlejší propad hned po Kolumbii, kde se snížil růst na polovinu, Rusku, které je v recesi nebo Brazílii, jejíž ekonomika také zpomaluje a Japonsku.
Změna reálného měnového kurzu od 1Q 2013 do 2Q 2015.

Vyjma Japonska právě tyto ekonomiky bojují s propadem ceny ropy a dalších komodit. Bez ohledu na propad v nejhorším období finanční krize se australský dolar drží na nejnižší úrovni od roku 2007. A v tomto čtvrtletí dolar protinožců spadl o dalších 3 procenta.

Vývoj kurzu AUDUSD 2012 – 2015.
Každý cyklus zvyšování sazeb americkým Fedem do jisté míry škodí měnám hlavně rozvíjejících se trhů. Velké banky jako je Societé Generale nebo počítají v následujících měsících se silnějším dolarem. V takovém případě s ohledem na tlak na ceny komodit a zpomalení čínské ekonomiky lze očekávat i slabší komoditní měny. Nyní tak nelze než čekat jak se americká centrální banka zachová.
Zdroj: BBG, CNBC