Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční produkty pro spotřebitele: Vstříc k radikálnímu nárůstu regulace

Investiční produkty pro spotřebitele: Vstříc k radikálnímu nárůstu regulace

21.09.2015 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

V oblasti tzv. retailových finančních produktů, tj. produktů určených spotřebitelům jakožto „neprofesionálním“ zákazníkům, dochází v posledních letech k výrazné změně v zaměření regulace. Dříve dominovala právní úprava stanovující povinnosti poskytovatelů finančních služeb a produktů, které byly převážně informačního charakteru. Regulace se soustředila na odstraňování typického problému informační asymetrie ve vztazích mezi poskytovatelem a spotřebitelem s tím, že vůdčí ideou bylo, že dobře informovaný spotřebitel učiní správné investiční rozhodnutí. Tento přístup je patrný již ve směrnici MiFID I nebo v dřívějších úpravách spotřebitelských úvěrů.

Nyní však dochází k zásadnímu obratu. Evropský normotvůrce je přesvědčen, že svůj podíl na krizi měla také nedostatečná finanční regulace retailových produktů. Podle něj se prokázalo, že ani dostatečně informovaný spotřebitel nemusí učinit správné finanční rozhodnutí. To v důsledku vedlo k četným ztrátám na straně retailových zákazníků, systémovým problémům a k zásadnímu nabourání důvěry v trh.  Přichází tedy vlna pravidel, v důsledku nichž se rozhodování v podstatě přesouvá na poskytovatele, který nejenže je povinen spotřebitele řádně (a pro něj srozumitelně) informovat o nabízeném finančním produktu, ale také nově za něj v zásadě musí učinit rozhodnutí, zda je daný produkt pro něj vhodný. Teprve na základě takového posouzení spotřebiteli může produkt poskytnout.

Produktová politika dle MiFID II a regulace hypoték

Typickým příkladem uvedeného posunu je zavedení povinnosti nastavit a dodržovat interní produktovou politiku u poskytovatelů investičních nástrojů dle MiFID II. Obchodníci s cennými papíry budou muset nastavit vnitřní procesy, v rámci nichž bude schvalován každý investiční nástroj před svým uvedením na trh nebo před distribucí zákazníkům. Pro každý investiční nástroj bude nutné předem určit cílový trh konečných zákazníků a pravidelně přezkoumávat, zda je takové zařazení vhodné a zda mu odpovídá distribuční strategie firmy. Účelem těchto interních procesů bude zajistit, aby dané kategorii zákazníků byly poskytovány pouze pro ni vhodné investiční produkty. Takové požadavky jsou v současné době častým předmětem diskuzí. Uvedené totiž bude ve značné míře zasahovat do principu smluvní volnosti a bránit zákazníkům nakoupit některé rizikové produkty, o které by jinak měli zájem.

Jiným příkladem zpřísnění povinností poskytovatelů finančních produktů spotřebitelům je nová regulace hypoték dle směrnice o hypotečních úvěrech (MCD). MCD především podrobně stanoví povinnosti při posuzování úvěruschopnosti žadatele o hypoteční úvěr. Přičemž nebude-li po tomto posouzení pravděpodobné, že spotřebitel bude schopen řádně své závazky splácet, nebude mu poskytovatel moci hypotéku vůbec poskytnout.

Uvedené změny představují jen zlomek toho, co se na poskytovatele finančních produktů pro spotřebitele chystá. MiFID II, která obsahuje řadu dalších nových povinností, bude muset být do českého právního řádu implementována nejpozději na začátku roku 2017. Pravidla dle MCD však mají být účinná už v březnu roku 2016.

Trend zpřísňování regulace produktů poskytovaných spotřebitelům a přesouvání odpovědnosti za investiční rozhodování ze spotřebitele na poskytovatele je v poslední době viditelný. Otázkou je, zda se nově nastavená pravidla ukážou v budoucnosti jako účinná, nebo zda naopak někdy nastoupí éra deregulace.  Je totiž zřejmé, že nové požadavky zvýší náklady poskytovatelů finančních produktů, kteří je budou patrně nuceni promítnout do ceny produktů. Pak bude otázkou, zda nová regulace skutečně povede k deklarovanému cíli povzbuzení kapitálových, resp. finančních trhů skrze posílení tržní důvěry ze strany spotřebitelů, či nikoliv.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2024
6:04Jaké jsou skutečně dlouhodobé návratnosti akcií, komodit a realit?
09.12.2024
22:01Nvidia klesá kvůli vyšetřování v Číně a táhne s sebou Nasdaq  
17:32Růst akcií se odpoledne zadrhl. Nvidii brzdí čínské vyšetřování  
17:29Zvířecí pudy a jedna ku pěti
16:52Čína vyšetřuje firmu Nvidia kvůli možnému porušování antimonopolních zákonů
16:47Akcionáři Vivendi schválili spinoff tří firem od 16. prosince
15:06Komentáře k výsledkům za 3Q2024  
13:47Čínští představitelé slíbili další opatření na podporu domácí ekonomiky
13:07Týdenní výhled: Americká inflace má opět mírně stoupnout, ECB musí se sazbami níž a euforie pokračuje  
11:36Akciový trh zatím nechává eskalující konflikt na Blízkém východě bez povšimnutí  
11:28Pavol Mokoš: Investiční trefy a přešlapy roku 2024
10:21Jan Bureš: Říjnový průmysl tlumí slabá poptávka i vysoká srovnávací základna
9:53Průmysl v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesl o 2,1 pct
9:40Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta
9:06Rozbřesk: Silný maloobchod a silné mzdy = roste pravděpodobnost prosincové stability sazeb
8:42ECB připravuje další snížení sazeb, zaměstnanci VW stávkují proti propouštění a Trump v Paříži podpořil příměří na Ukrajině a zvažuje vystoupení USA z NATO  
6:38Základním scénářem roku 2025 v USA je reflace, míní Fidelity
08.12.2024
8:53Víkendář: Cesta Číny hodně připomíná tu japonskou
07.12.2024
8:24Víkendář: Tesla jako před 12, 13 lety?
06.12.2024
22:02Wall Street zakončila další úspěšný týden růstem; Tesla se přiblížila svým maximům  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    AutoZone Inc (11/24 Q1, Bef-mkt)
    Čína - Obchodní bilance, mld. USD
    9:00CZ - CPI, y/y