Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční produkty pro spotřebitele: Vstříc k radikálnímu nárůstu regulace

Investiční produkty pro spotřebitele: Vstříc k radikálnímu nárůstu regulace

21.09.2015 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

V oblasti tzv. retailových finančních produktů, tj. produktů určených spotřebitelům jakožto „neprofesionálním“ zákazníkům, dochází v posledních letech k výrazné změně v zaměření regulace. Dříve dominovala právní úprava stanovující povinnosti poskytovatelů finančních služeb a produktů, které byly převážně informačního charakteru. Regulace se soustředila na odstraňování typického problému informační asymetrie ve vztazích mezi poskytovatelem a spotřebitelem s tím, že vůdčí ideou bylo, že dobře informovaný spotřebitel učiní správné investiční rozhodnutí. Tento přístup je patrný již ve směrnici MiFID I nebo v dřívějších úpravách spotřebitelských úvěrů.

Nyní však dochází k zásadnímu obratu. Evropský normotvůrce je přesvědčen, že svůj podíl na krizi měla také nedostatečná finanční regulace retailových produktů. Podle něj se prokázalo, že ani dostatečně informovaný spotřebitel nemusí učinit správné finanční rozhodnutí. To v důsledku vedlo k četným ztrátám na straně retailových zákazníků, systémovým problémům a k zásadnímu nabourání důvěry v trh.  Přichází tedy vlna pravidel, v důsledku nichž se rozhodování v podstatě přesouvá na poskytovatele, který nejenže je povinen spotřebitele řádně (a pro něj srozumitelně) informovat o nabízeném finančním produktu, ale také nově za něj v zásadě musí učinit rozhodnutí, zda je daný produkt pro něj vhodný. Teprve na základě takového posouzení spotřebiteli může produkt poskytnout.

Produktová politika dle MiFID II a regulace hypoték

Typickým příkladem uvedeného posunu je zavedení povinnosti nastavit a dodržovat interní produktovou politiku u poskytovatelů investičních nástrojů dle MiFID II. Obchodníci s cennými papíry budou muset nastavit vnitřní procesy, v rámci nichž bude schvalován každý investiční nástroj před svým uvedením na trh nebo před distribucí zákazníkům. Pro každý investiční nástroj bude nutné předem určit cílový trh konečných zákazníků a pravidelně přezkoumávat, zda je takové zařazení vhodné a zda mu odpovídá distribuční strategie firmy. Účelem těchto interních procesů bude zajistit, aby dané kategorii zákazníků byly poskytovány pouze pro ni vhodné investiční produkty. Takové požadavky jsou v současné době častým předmětem diskuzí. Uvedené totiž bude ve značné míře zasahovat do principu smluvní volnosti a bránit zákazníkům nakoupit některé rizikové produkty, o které by jinak měli zájem.

Jiným příkladem zpřísnění povinností poskytovatelů finančních produktů spotřebitelům je nová regulace hypoték dle směrnice o hypotečních úvěrech (MCD). MCD především podrobně stanoví povinnosti při posuzování úvěruschopnosti žadatele o hypoteční úvěr. Přičemž nebude-li po tomto posouzení pravděpodobné, že spotřebitel bude schopen řádně své závazky splácet, nebude mu poskytovatel moci hypotéku vůbec poskytnout.

Uvedené změny představují jen zlomek toho, co se na poskytovatele finančních produktů pro spotřebitele chystá. MiFID II, která obsahuje řadu dalších nových povinností, bude muset být do českého právního řádu implementována nejpozději na začátku roku 2017. Pravidla dle MCD však mají být účinná už v březnu roku 2016.

Trend zpřísňování regulace produktů poskytovaných spotřebitelům a přesouvání odpovědnosti za investiční rozhodování ze spotřebitele na poskytovatele je v poslední době viditelný. Otázkou je, zda se nově nastavená pravidla ukážou v budoucnosti jako účinná, nebo zda naopak někdy nastoupí éra deregulace.  Je totiž zřejmé, že nové požadavky zvýší náklady poskytovatelů finančních produktů, kteří je budou patrně nuceni promítnout do ceny produktů. Pak bude otázkou, zda nová regulace skutečně povede k deklarovanému cíli povzbuzení kapitálových, resp. finančních trhů skrze posílení tržní důvěry ze strany spotřebitelů, či nikoliv.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2023
22:25Wall Street v pondělí zastavil propad z minulého týdne  
17:54Období „vysokých“ reálných sazeb?
17:40EPH Financing CZ, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
17:34TRHY: Evropa zůstává záporu, zatímco Amerika dnes bojuje  
16:49Analytik Jiří Gavor: Ceny energií podle nové metodiky ČSÚ lépe popisují realitu. Důvod, proč ČR vycházela mezi nejdražšími?
16:34Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:27Průběžné hospodářské výsledky společnosti SAB Finance a.s.
16:01Harvey: Inverze výnosové křivky je stále relevantní signál. Fed měl říci, že už skončil
14:06Týdenní výhled: Akcie stále marně hledají růstové téma, skokový růst výnosů jim vůbec nesvědčí. Kdy začne ČNB debatovat o poklesu sazeb?  
13:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Mezitímní konsolidovaná účetní závěrka ENERGO-PRO a.s. k 30.6.2023
12:29Ministři EU schválili mírnější normu Euro 7. Česko bylo v koalici zemí, které žádaly střízlivější kompromis
12:13Výnosy a čínské reality kazí akciím úvod týdne  
11:59ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
11:33Amazon investuje do AI. Za 4 miliardy dolarů kupuje startup Anthropic
10:32Důvěra v českou ekonomiku v září klesla nejníže od jara 2021, zpomaluje zejména průmysl
9:25Itálie mění pravidla a bankám nabídne možnost vyhnout se platbě daně z neočekávaných zisků
9:05Rozbřesk: ČNB nevyslyší volání prognózy po měnové “oblevě”
8:57Futures se v úvodu týdne drží níže. Investoři vyhodnocují verdikty centrálních bank a čekají další  
6:19Invesco: VR/AR Apple vstupuje do boje

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo