Aktualizováno Zářiová data z amerického realitního sektoru vyznívají smíšeně. Nad očekávání dobře se vedlo výstavbě nových domů, těch přibylo proti srpnu o 6,5 % na 1,206 milionu, trh přitom čekal pouze mírné 1,4procentní navýšení. Srpnová revize navíc byla vylepšena o 1,3 p.b. na finální 1,3% pokles. Počet vydaných stavebních povolení se v září snížil o pět procent na 1,103 tisíce po předchozím revidovaném 2,7 % růstu. Tržní konsensus počítal se stagnací vydaných povolení a finální číslo je tak zklamáním.

Vyšší počet nově rozestavěných domů má na svědomí prakticky pouze segment bytových nemovitostí, který v září rostl m/m o 18,3 %. Rodinných domů se začalo minulý měsíc stavět pouze o 0,3 procenta více (oproti předchozímu měsíci). Na meziroční bázi však vidíme dvouciferný růst jak u bytového bydlení (+27,7 %), tak rodinných domů (+12 %). Celkově bylo rozestavěno 1,206 milionu domů, což je nad 4M klouzavým průměrem (1,175k). Regionálně bylo nejvíce realitních projektů zahájeno na západě USA (+25,4 % m/m) a severovýchodě Spojených států (+23,4 % m/m). Středozápad registruje pokles o 12,2 procenta, pro celkový vývoj trhu je však nejdůležitější jih USA tvořící více než polovinu segmentu novostaveb - tento region v září poskočil o 0,6 %.
U vydaných stavebních povolení, která fungují jako předstihový indikátor budoucí výstavby, pozorujeme v září pokles u obou hlavních kategorií staveb. Dekretů na rodinné domy bylo vydáno m/m o 0,3 procenta méně, povolení pro stavbu rodinných domů oproti srpnu ubylo 12,1 %. Také na úrovni stavebních povolení jsou tedy hybatelem zářiového růstu bytové domy, avšak v opačném směru, než u zahájené výstavby. Kromě severovýchodu USA se počet vydaných povolení proti předchozímu měsíci snížil ve všech regionech Spojených států, nejvíce pak na jihu USA (-6,8 %).
Dnešní data ukončila silný třetí kvartál a zejména na úrovni zahájených staveb jsme se dočkali velmi dobrých čísel – počet novostaveb byl v září druhý nejvyšší za posledních osm roků. Pokles vydaných povolení však naznačuje, že udržení růstového tempa nebude v příštích měsících jednoduché, spíše se můžeme dočkat stagnace. To by signalizoval i přesun aktivity z dražších projektů rodinných domů směrem k levnější a více volatilní bytové výstavbě. Realitní sektor jako celkem však zůstává v dobré kondici a je oporou hospodářského růstu ve Spojených státech. Dolar nechávají data bez reakce.