Region střední a východní Evropy (CEE) bude mít rok 2015 za velmi úspěšný. Alespoň co se týká objemu fúzí a akvizic (Merge&Acquisition). Podle některých analýz má být totiž co do objemu rekordní. A ze zemí, které přitáhnou v regionu nejvíce pozornosti investorů, hrají prim Česká republika a Polsko. „I když zatím není možné toto tvrzení ověřit oficiálními statistikami, protože mnoho transakcí bude ukončeno až v posledním čtvrtletí 2015, podle našeho odhadu skončí letošní rok minimálně 10 % nárůstem fúzí a akvizic v ČR a 7 % pro CEE,“ konstatoval Igor Mesenský, partner společnosti TPA Horwath, jedné z předních poradenských firem v oblasti daní a auditu působících ve střední a jihovýchodní Evropě.
ČR v akvizicích a fúzích přitahuje pozornost investorů
Podle odborníků stojí za zájmem investorů o fúze a akvizice v ČR mimořádně levné a dostupné akviziční financování a navíc roste odvaha českých středně velkých firem kupovat i své konkurenty s cílem ovládnout lokální trh. „Banky mají přebytek likvidity a obecně jsou otevřenější financovat široké spektrum akvizic, a to i oborech, které v minulosti nebyly zcela obvyklé, jako třeba IT služby nebo cestovní ruch“ řekl Patrii.cz Marek Prokeš z akvizičního financování ČSOB.
Zkušenosti poradenských firem potvrzují, že v letošním roce nakupují i společnosti, které by dříve na akviziční financování nedosáhly a dochází tak ke konsolidaci oborů.
Letošní rok je ale i bohatý na transakce, kdy dochází k refinancování dříve poskytnutých úvěrů. „Z významných transakcí akvizičního financování či refinancování můžeme zmínit například CETIN, ve kterém se investovalo 1 171 mil. eur,“ uvedl Marek Prokeš. Důvodem letošních rekordních M&A transakcí v České republice jsou, kromě cenově dostupného bankovního akvizičního financovaní, i aktivity privátních investorů z řad movitých úspěšných podnikatelů. Ti investují do pro ně zcela nových oborů, než ve kterých doposud podnikali. Dalším důvodem je stále probíhající mezigenerační výměna ve firmách. „Podle našich pozorování a analýz trhu se domníváme, že přibližně 1/3 menších českých firem změní v příštích letech majitele z těchto uvedených důvodů,“ uvedl Igor Mesenský.
I když se M&A transakce letos v České republice uzavírají napříč všemi sektory, čilá prodejní a nákupní aktivita probíhá právě v sektoru dodavatelských firem. „Investoři poptávají zejména projekční či inženýrské firmy a distributory průmyslových komodit v rámci B2B,“ upřesnil Igor Mesenský. Mnoho z těchto transakcí se však svojí hodnotou pohybuje pod 5 mil. USD, což je limitní hodnota sledování statistikami společnosti MergerMarket.
Němečtí investoři hledají v ČR příležitosti
Nejaktivnějšími zeměmi s rozvinutým trhem fúzí a akvizic v rámci CEE zůstává Česká republika spolu s Polskem. Tyto země stále představují pro zahraniční investory potenciál dalšího růstu, který může být na jejich domácích trzích již vyčerpán nebo omezen. Oproti roku 2014 poradenské společnosti zaznamenali zvýšenou poptávku investorů o fúze a akvizice od německých investorů. Ti mají zájem především o investice do českých firem ze segmentu automobilového, strojírenského nebo energetického průmyslu včetně jejich dodavatelů. V posledních týdnech prý přicházejí zástupci investorů z Jižní Koreje, Japonska a Číny. A v jejich hledáčku jsou také spíše tradiční obory – automobilový průmysl a jeho dodavatelé, strojírenství a energetika.
S tím souhlasí i Marek Prokeš: „Kromě celkově ekonomicky stabilnějšího klimatu je Česká republika atraktivní zejména díky většímu zastoupení firem střední velikosti, než je v regionu obvyklé, a často i díky větší technologické vyspělosti firem umožňující další rozvoj a zajímavé zhodnocení pro investory. Polsko je zase atraktivní zejména svou velikostí a tím, že je tam možné najít výrazně více firem se zajímavým růstovým potenciálem.“