Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naštěstí bude nuda, jen koruna konečně posílí

Naštěstí bude nuda, jen koruna konečně posílí

23.12.2015 17:45

O svátcích si navzájem i sami sobě přejeme hodně věcí. Minimálně v ekonomické oblasti bychom možná naše přání mohli vtěsnat do „tak hlavně hodně nudy“. Té se obvykle snažíme za každou cenu vyhnout, ale dobře fungující ekonomika bez krizí, kostlivců ve skříni a podobných jevů by vlastně měla být hodně velká nuda. V minulém příspěvku jsem se vrátil k hlavnímu epicentru potenciálních problémů globální ekonomiky v roce 2016, dnes předestřu úvahu pozitivnější a tudíž nevyhnutelně mnohem nudnější.

Základem dnešního pohledu na jakýsi základní scénář vývoje v příštím roce mohou být nové projekce od Commerzbank. Tato banka čeká, že růst americké ekonomiky bude v letech 2015 – 2017 na 2,5 % ročně. Inflace by se měla postupně zvedat z 0,2 % přes 2 % na 2,2 % v roce 2017. Tak trochu v duchu obecně patrného německého inflačního konzervatismu tedy vidíme, že Commerzbank očekává inflaci v roce 2017 nad cílem ve výši 2 %. Celkově pak nejde o žádnou hitparádu, která by mohla trhy poslat do další prudké rally. Ale podle mne je v současné době namístě radost z opačného pohledu – uvedené by nemělo přinést žádný velký negativní šok a prudkou korekci.

Zlepšení by mělo nastat v Japonsku. Tedy v zemi, kde dosažení 1 % růstu a inflace blížící se v roce 2017 2 % může být považováno za úspěch. Spolu s Japonskem můžeme už nějaký čas hovořit téměř jedním dechem o eurozóně. Té totiž podle mne stále hrozí „japonizace“, respektive spíše její negativní rysy. Nezaměstnanosti pod 4 % si totiž asi v eurozóně ani v celé Evropě užívat nebudeme. Jaká jsou tedy očekávání pro nám blízkou monetární unii, do které chceme/nechceme?

sou-1


Eurozóna si v roce 2016 šáhne na růst 1,3 % a v roce 2017 to bude dokonce 1,5 %. Inflace by se tou dobou mohla pohybovat na 1,7 %. I z toho je patrné, kterému pólu globální ekonomiky budeme blíže – zda tomu západnímu (USA), či východnímu (Japonsko). Detailnější pohled na eurozónu ukazuje určité zpomalení v Německu a ve Španělsku. Zrychlit by naopak trochu měla Itálie a Francie. A hlavně Řecko, které by mohlo v roce 2017 dosáhnout více než 2 % růstu a jeho cenový pohyb by se měl z deflace přehoupnout do inflace ve výši 1,5 %. Jen nevím, zda je tu s ohledem na předchozí očistec namístě hovořit o úspěchu.

Ze zbytku světa bych rád poukázal ještě na Čínu. Tato země stále není úplně bezpečně vzdálena tvrdému přistání – i když nejde o hlavní scénář, nelze ho ani zdaleka vyloučit. Z globálního pohledu je pak Čína asi tím největším rizikem roku 2016. Commerzbank ale v podstatě předpokládá nudu i zde (ono predikovat tvrdá přistání není jednoduché technicky, ani psychologicky a společensky). I její relativně umírněné projekce ale hovoří o tom, že růst v zemi draka klesne z letošních téměř 7 % na 6 % v roce 2017.

Ač to nezaznívá explicitně, z projekcí na nás celkově dýchá posun k větší rovnováze v celé globální ekonomice: Spojené státy se oddlužily a až na parciální výjimky stojí jejich ekonomika na poměrně pevných nohou. Čína a USA jsou v globálním pohledu do značné míry dvě strany jedné mince a je potěšující, že v Číně by měl dál probíhat posun směrem ke spotřebě, odbourávání dluhu a nadbytečných kapacit. A Japonsko s eurozónou se snad budou dál posouvat od útesu.

Nuda i na měnových trzích. Až na jednu výjimku

Popsaný vývoj by měl na měnových trzích vést k tomu, že euro se bude postupně přibližovat k paritě s dolarem, nejblíže jí bude v Q2 2016 (viz druhá tabulka). Na posledním řádku tabulky je uveden vývoj kurzu, který je a bude pro globální ekonomiku možná nejdůležitější. Jde o kurz čínského renminbi k dolaru. Jeho důležitost vyplula jasně na povrch během posledních měsíců. Krátce řečeno – čím více by se Čína snažila exportovat své deflační tlaky do světové ekonomiky oslabováním svého kurzu, tím hůře pro globální ekonomiku.

Podle Commerzbank by skutečně mělo docházet k postupnému oslabování renminbi k dolaru. Do prvního čtvrtletí roku 2017 by měl tento kurz oslabit o necelých 8 %. Z USA tak by pak zřejmě opět sílily hlasy o nefér konkurenci, ale žádná revoluce se asi konat nebude.

sou-2

Pozornému čtenáři pravděpodobně neuniklo, že v tabulce je i kurz koruny k euru. Ze všech uvedených čísel jde snad o jedinou oblast, kde nuda nebude. Hovořím ale až o roce 2017. Commerzbank totiž předpokládá, že během prvního čtvrtletí toho roku bude kurz uvolněn a koruna se posune z 27 za euro na 24,5 za euro. Názor, že v době uvolnění už nebudou silné fundamentální tlaky na posílení koruny existovat, tak tedy v Německu zřejmě nesdílí.


Čtěte více:

Dvanáct globálních firem vyplácí dividendu už sto let
23.12.2015 17:00
Akcie dividendových aristokratů. To jsou cenné papíry firem, které by ...

Váš názor
 • Velmi
  23.12.2015 22:58

  zajímavé shrnutí. Předpokládám, že Commerzbank své predikce zasílá i budoucím guvernérům ČNB. :-) Mě zaujal odhad na kurz EUR/CHF. Z tabulky o inflaci a růstu již Swiss vypadla. Vzhledem k jejich letošnímu lednovému veletoči se možná do roku 2017 dočkáme dalších překvapení. A co se týká Číny - bude překvapovat stále větší a ještě větší množství nevěřících "Tomášů". Dorůstá generace potomků "politických" elit, která studuje na univerzitách po celém světě. Ta se začne výrazně prosazovat v nasměrování této velmoci ve stylu "čím více ekonomiky - tím méně politiky" . A jedna technická :unikla mně Table 2.
  AMN
 • Tak nejak prumerna prognoza nudy 2016/2017
  23.12.2015 18:58

  Jirko celkove zrejme prumerne souhlas, az na tvrzeni, ze se dluh v USA stabilizoval a v Cine snad ma klesat... V obou pripadech opak je pravda.
  Kolemjdouci
  • Re: Tak nejak prumerna prognoza nudy 2016/2017
   23.12.2015 21:18

   Díky za poznámku, v textu jsem nebyl dost specifický. U obou zemí mám na mysli dluh soukromého sektoru. Zde jsou USA skutečně stabilizované (a někdo by mohl tvrdit, že to platí i u veřejného sektoru). A "měl by" u Číny má znamenat vývoj preferovaný. Jak ale píšete, reálný vývoj bude asi v dohledné době jiný.
   JS
Aktuální komentáře
10.12.2022
8:52Víkendář: Namísto růstu další pokles cen ropy?
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data