Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britská monetární lekce a peníze z dronů

Britská monetární lekce a peníze z dronů

11.04.2016 17:45

Tento týden by měl být co se týče nových ekonomických dat klidnější. To nejdůležitější máme v tuto chvíli navíc asi za sebou, protože už víme, že čínské deflační tlaky o něco polevily. Tudíž snad klesá i pravděpodobnost toho, že Čína se v rámci své exportní tradice bude pokoušet exportovat i tyto tlaky do světové ekonomiky nějakými problematickými experimenty s měnovým kurzem. Přijdou ještě data týkající se vývoje maloobchodních tržeb v USA. Ta by měla ukázat, jak moc se rostoucí zaměstnanost projevuje v ochotě amerického spotřebitele trávit víkendy v supermarketu a tím poskytovat nejcennější komoditu (poptávku) ekonomice USA a z velké části i ekonomice globální.

Monetární sága Velké Británie

Svou dnešní úvahy bych ale rád zaměřil na Velkou Británii. Mým cílem přitom není stále populárnější diskusní téma - Brexit, ale naopak téma, které se z výslunní mediálního zájmu poněkud stáhlo – britská monetární politika. Krátkým pohledem do historie si připomeňme, že Britové v této i jako v mnoha dalších oblastech přemýšlejí mnohem více jako Američané než jako kontinentální Evropané. Od samého počátku krize se tak vydali cestou agresivního monetárního uvolnění. A nebyly to většinou diskutované Spojené státy, ale právě Velká Británie, kde se lámal chleba ohledně všech teorií o hypersupermegainflacích, které mělo zažehnout QE.

Jak ukazuje následující obrázek, agresivní monetární uvolňování v UK bylo po určitou dobu skutečně doprovázeno znatelným zvýšením inflace. Britští centrální bankéři si tak prošli těžkou zkouškou ve chvíli, kdy aktuální data na první pohled potvrzovala obavy z vysoké inflace. BoE si ale stála na svém s tím, že inflační tlaky jsou jen přechodné. A dnes už jasně víme, že mala pravdu. Celková i jádrová inflace totiž postupně znatelně klesly, první se pohybuje mírně nad nulou, druhá mírně nad 1 % (a obě tudíž hluboko pod 2 %). V úterý se dozvíme, jaký je aktuální vývoj a tudíž i to, jak bude pravděpodobně pokračovat tento monetární experiment. Obecně se čeká, že do zvyšování sazeb se BoE nijak hrnout nebude. Nicméně i do této oblasti stále více promlouvá téma Brexitu.

VB DRONY.png

Představme si na chvíli, jaký by asi byl vývoj, kdyby se BoE před lety poddala tlaku inflačníků a třeba v roce 2011 svou politiku prudce otočila. Výsledkem by nakonec bylo pouze to, že poté by musela ještě více uvolnit. Původní QE by pak pravděpodobně bylo jen jemným odvarem toho, k čemu by musela přikročit aby „jestřábí“ škody. A nepropadejme pocitu, že jde o neproduktivní šťourání se v minulosti. V USA je problém příliš ukvapeného utažení monetární politiky stále aktuálním tématem.

V určitém smyslu na tom jsou tedy v této oblasti lépe eurozóna i Japonsko. Ani v jedné z těchto ekonomik totiž není snad pro nikoho relevantní diskuse o jakémkoliv utahování monetární politiky. Smysl má hovořit jen o tom, zda ještě více šlapat na plyn (a hlavně jak), či zda současné nastavení monetární politiky už stačí. Ve skutečnosti je to ale diskuse mnohem složitější.

Posun do teritoria negativních sazeb už v praxi jasně ukazuje, že některé snahy o šlápnutí na plyn mohou být i kontraproduktivní (Japonsko). Jinak řečeno, neplatí že „negativní sazby jsou sazby jako každé jiné“. A možná by bylo lepší, kdyby i v ČNB místo negativních sazeb probírali možnost peněz z vrtulníků (či spíše z dronů). To by ale vyžadovalo značnou dávku politického a společenského kontrariánství (a je mi jasné, že se o tom lehko píše). BoE na druhé straně ukazuje, že někdy je třeba jít svou cestou a vyplatí se to. Snad ale nakonec nebude nutné testovat ani jeden z těchto poptávkových stimulantů.


Čtěte více:

Bude ze schůzky ropných producentů v Dauhá jen medvědí katalyzátor cen?
11.04.2016 11:48
Již tuto neděli 17. dubna se v katarském Dauhá chystá tolik diskutovan...
Zhodnocení výhledu na rok 2016 po proběhnuvším 1Q
11.04.2016 13:15
První kvartál letošního roku utekl jako voda, a je proto na čase podív...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2023
15:58Cisco za 28 miliard USD koupí firmu Splunk, která se zabývá kyberbezpečností
15:37Veřejná nabídka nových akcií SAB Finance a.s. – druhé kolo úpisu první tranše
15:05Británie přerušila zvyšování úroků, základní sazba zůstává na 5,25 procenta
14:38Kaplan: Ekonomika odolná, sazby v restrikci, ale ne výrazné
13:51Než otevře Wall Street: ARM, FedEx, Crowdstrike, Broadcom, Warner Bros  
12:42Šéf JPMorgan Dimon: Fed bude v příštích měsících kvůli boji s inflací muset zvyšovat sazby více
11:03Jestřábí signály z Fedu trhům neprospívají ani dnes dopoledne  
11:03ČD Cargo, a.s.: Výsledky hospodaření ČD Cargo v 1. pololetí 2023
10:57Pale Fire Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.06.2023
10:55Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany budou pomaleji měnit palivo. ČEZ očekává terawatthodiny elektřiny ročně navíc
10:52Rohlik.cz Finance a.s.: Vývoj podnikatelské činnosti a výsledky hospodaření společnosti
10:50Švýcarská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 1,75 procenta
9:39Skupina investorů má dost akcií na to, aby Toshibu stáhla po 74 letech z burzy
9:06Rozbřesk: Fed doručil další jestřábí pauzu, listopad je však ve hře
8:57Trhy zamíří níže. Fed nezvýšil sazby, ale představil jestřábí výhled pro ekonomiku. Přijde série rozhodnutí centrálních bank v Evropě, nervozitu budí rozkol Polska a Ukrajiny  
20.09.2023
22:24FED trhy nepotěšil, ale proč?  
21:55Jan Čermák: Fed doručil další jestřábí pauzu, listopad je však ve hře
20:18Fed nezvýšil sazby. Akcentuje ale, že zůstanou vysoko po dlouhou dobu
17:45„Drahost“ současného trhu, valuační hry a stínohry
17:21Zatímco Evropa navyšuje zisky, americké techy jsou těsně před Fedem nervózní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.