Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ceny v průmyslu v březnu klesly o 4,5 %

    Ceny v průmyslu v březnu klesly o 4,5 %

    18.04.2016 10:10
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Ceny průmyslových výrobců v Česku v březnu meziročně zrychlily pokles na 4,5 procenta z únorových čtyř procent. Nižší byly i ceny v zemědělství, naopak stavební práce zdražily. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ), který dnes rovněž zveřejnil informace o únorovém zahraničním obchodu. Meziročně se vývozní ceny snížily o 4,3 procenta, dovozní ceny pak klesly o 5,8 procenta.

    V průmyslu proti loňskému březnu klesly zejména ceny koksu a ropných produktů. Dolů zamířily i ceny obecných kovů a elektřiny. Snížily se také ceny těžby a dobývání. O 2,5 procenta zlevnily potravinářské výrobky, nápoje a tabák. Naopak ceny vody a nábytku letos v březnu vzrostly. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií.

    Ceny zemědělských výrobců v březnu rovněž zrychlily pokles. Meziročně byly nižší o 4,6 procenta, zatímco v únoru to bylo o 2,9 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 0,6 procenta, a to hlavně v důsledku růstu cen zeleniny a brambor. V živočišné výrobě klesly ceny o 9,9 procenta, přičemž alespoň mírný růst zaznamenaly pouze ceny skotu. Výrazně naopak zlevnilo mléko (o 16,6 procenta), vejce a jateční prasata.

    Ceny stavebních prací se v březnu meziročně zvýšily stejně jako v únoru o 1,3 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zůstaly stejné.

    Zdroj: ČTK, RTRS


    Čtěte více:

    Debakl v Daúhá - bez Íránu ani ránu
    18.04.2016 9:10
    Start do nového týdne se ponese ve znamení debaklu v Daúhá - hlavní ze...
    Jak používat bonusové certifikáty v reálném tržním prostředí, II. část.
    18.04.2016 8:58
    Přinášíme vám druhý díl naší mini-série textů, zaměřených na ilustraci...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board