Ruský statistický úřad včera zveřejnil předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku. Data positivně překvapila nižším než očekáváným poklesem. HDP se meziročně snížil o 1,2 procenta a oproti minus 3,8 % z 4Q15 jde o známku postupného zmírňování hospodářské recese. Trh (agentura Bloomberg) čekal snížení výkonu ekonomiky o dvě procenta. Ruské hospodářství klesá již pět kvartálů v řadě, začátek letošního roku však přináší výrazné zpomalení tempa poklesu.
Detaily ruského domácího produktu nebyly zveřejněny, na ty si musíme počkat až s finálními čísly. Vzhledem k měnové krizi, která na přelomu letošního roku opět zasáhla rubl a poslala ho na historická minima (vůči dolaru), byly nejvíce zasaženy reálné příjmy ruských domácností. Soukromá spotřeba se tudíž stále oklepává z měnového šoku a data z trhu práce (mzdy, disponibilní příjem) zůstávají i nadále pod tlakem slabší měny a vysoké inflace. Depreciace rublu však pomohla některým exportně orientovaným průmyslovým odvětvím a zvýšila jejich konkurenceschopnost, což by měla aktualizovaná data o HDP za 1Q16 potvrdit.
Klíčovou komoditou pro ruskou ekonomiku je ropa, jejíž cena se od lednového minima na úrovni 28 dolarů odrazila a nyní se blíží hranici 50 dolarů za barel. Dražší ropa s sebou přináší silnější rubl, pomalejší inflaci a tudíž menší erozi reálných příjmů. Zejména uspokojivý desinflační vývoj v posledních měsících (na y/y i m/m bázi) pravděpodobně uvolní ruské centrální bance ruce a ta bude moci v létě poprvé od července 2015 snížit sazby, které se aktuálně nacházejí na velmi vysokých 11 procentech.
Předběžné údaje o HDP za 1Q16 signalizují odeznívání recese, které však není zásluhou ruské hospodářské politiky, ale vyšších cen ropy. Zveřejněná data jsou velmi vítanou zprávou pro centrální banku, která již zřejmě nebude na příštím zasedání (10. června) s úrokovým cutem váhat.