Aktualizováno Index ISM, tentokrát z amerického nevýrobního sektoru, dopadl za září velmi dobře. Po nečekaně výrazném poklesu v předchozím měsíci nyní přichází návrat na vysoké hodnoty. Zářijových 57,1 bodu znamená nejvyšší úroveň od loňského října. Neutrální hranicí je v tomto případě 50.
Vysoko se vyšvihly i klíčové dílčí indexy aktivity a nových objednávek - nad, resp. na 60 bodů. Příliš nezaostal ani index zaměstnanosti, který se letos dosud pohyboval kolem 50, ale v září překonal 57 bodů. Firmám začaly přibývat objednávky včetně zahraničních a roste i objem rozpracovaných zakázek. Na relativně vysoké hodnoty se vrátil také cenový index.
Zpráva ISM je výsledkem průzkumu, nejde tedy o "tvrdá" čísla z ekonomiky. Přesto z tohoto průzkum vyplývá ujištění, že aktivita většiny americké ekonomiky znovu nabrala tempo a vrátila se poptávka. To je určitě slibná indikace zvláště po pochybnostech, které vyvolal slabý srpen. Vysoká hodnota subindexu zaměstnanosti zapadá do našeho předpokladu, že páteční vládní report z trhu práce dopadne dobře. Mohl by vykázat růst zaměstnanosti kolem 200 tisíc, což je nad současným tržním konsensem.
Oba reporty ISM (z průmyslu a služeb) se v srpnu nečekaně prudce zhoršily a lze je zařadit mezi důvody, proč Fed ještě odložil utažení měnové politiky. Nyní se však data naopak zlepšují a obavy rozptylují. Dalším krokem by měla být zmíněná čísla z trhu práce. Sílí tedy i důvody, aby sazby Fedu opravdu stouply. Do konce roku takový krok podle nás přijde. Americké výnosy tedy na data reagují růstově a totéž platí pro dolar. Na akciích je vidět menší nadšení, ale hlavní americké indexy se drží v plusu.
