Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Icahnova nová investiční sázka

Icahnova nová investiční sázka

02.03.2017 14:19

Carl Icahn patří mezi investory, jejichž kroky jsou zbytkem trhu pozorně sledovány a někdy dokonce kopírovány. O moudrosti takového přístupu je možné dlouze debatovat. Max Nisen na Bloomberg Gadfly každopádně poukazuje na to, že Icahn nedávno koupil akcie Bristol-Myers Squibb. Tedy farmaceutické společnosti, o které se začíná hovořit jako o akvizičním cíli, o kterou začínají jevit zájem aktivisté, jako je Icahn a následně i celý trh. 

Za poslední rok je návratnost akcií BMS na černé nule. Jak ukazuje následující obrázek, ještě v polovině minulého roku se přitom jejich valuace pohybovala na relativně vysokých úrovních (PE se drželo nad hodnotou 24, zatímco druhá nejvyšší valuace byla u Eli Lilly pod hodnotou 22). Pak se ovšem optimismus investorů otočil a PE BMS znatelně kleslo. I tak se ale stále drží výše než třeba valuace Mercku, či Pfizeru:

Bluechip

Zdroj: Bloomberg
Co se stalo v polovině roku 2016, když se propadla cena akcie i valuace? Hodně toho vysvětluje druhý obrázek, který popisuje vývoj odhadovaných tržeb z prodeje imuno-onkologického léku Opdivo. Právě v polovině minulého roku došlo k obratu a zatímco do té doby odhady tržního potenciálu tohoto léku znatelně rostly, od té doby se začaly snižovat:

Bluechip
Zdroj: Bloomberg

Opdivo mělo podle prvních odhadů navrch nad konkurenčním lékem od Mercku (Keytruda). Testy ale vysoké ambice Opdiva nepotvrdily, trh začala více fandit Mercku a následně i Roche, která sází na lék Tecentriq. Analytici následně snížily odhady tržeb generovaných Opdivem o téměř 4 miliardy dolarů. BMS se snažila na situaci reagovat tím, že by kombinovala léčbu Opdivem s jiným jejím lékem. Ale podle Nisena se o něco podobného ne moc úspěšně pokoušela i AstraZeneca. Nisen odhaduje, že trh s imuno-onkologickými léky nakonec zůstane relativně roztříštěný a nebude mu dominovat žádná konkrétní terapie.

Podobné úvahy se nevyhnutelně prolínají i spekulacemi o tom, zda se BMS skutečně stane akvizičním cílem, či nikoliv. Jde o poměrně velkou společnost a zálusk by si na ní tedy mohly dělat jen těžké váhy. Jenže Roche a Merck už investovaly velké částky do vlastního imuno-onkologického výzkumu a tudíž by pro ně know-how BMS nemělo mít takovou hodnotu. Pro vlastní výzkum se může rozhodnout i Pfizer. Pak tu jsou firmy jako Sanofi, Johnson & Johnson, Gilead Sciences, či Novartis, ale i pro ně by byla BMS ne zrovna jednoduše zpracovatelným soustem. V neposlední řadě jsme pak viděli, že valuace BMS se stále drží na relativně vysokých úrovních. Možná se tak akcie bude trochu točit v kolečku, kde akviziční naděje drží valuaci nahoře, což ale bude pravděpodobnost akvizice zase snižovat.

Podotýkám, že BMS se v roce 2016 podařilo znatelně navýšit tržby (na 19,4 miliard dolarů) a analytický konsenzus na FT předpokládá, že tržby budou dál růst i v roce 2017 a 2018. Pohled na několik minulých let ukazuje, že provozní tok hotovosti BMS je značně rozházený, ale obvykle s přehledem pokrývá investice a volné cash flow je tak v plusu. Dividendy jsou ale ve srovnání s ním relativně vysoko – nějaký potenciál pro větší navýšení dividend tu podle mne bez zlepšení provozních výsledků není. Pokud tedy firma nebude zvyšovat své čisté zadlužení, které je velmi nízké. 


 

Čtěte více:

Americká ekonomika na hraně přehřívání, Evropa drží měnové trumfy
20.02.2017 20:11
Máme za sebou téměř dva měsíce roku 2017. Nudné jistě nebyly, na mezi...
Co nyní kupuje Warren Buffett
21.02.2017 18:54
Berkshire Hathaway podle informací z tradičního 13F reportu v posledn...
Tak vypadá korporátní pád v přímém přenosu…
22.02.2017 18:46
Tradiční kamenný (či spíše plechovo-betonový) maloobchod je jedním z ...
Obrat k lepšímu v hospodaření evropských energetik?
23.02.2017 12:44
U nás doma se do obrátek dostává diskuse o investicích do dalších jade...
To si snad děláte srandu
24.02.2017 19:01
Známý a obvykle pravicově smýšlející ekonom Greg Mankiw má na svém bl...
Německá krátká paměť a přehřívající se trh nemovitostí
27.02.2017 18:43
Němci zůstávají ve své kritice uvolněné monetární politiky už roky ne...
Řízené zakrnění E.ON a RWE, u EDF jen dividendový obrat
28.02.2017 18:48
Ačkoliv to vypadá, že ceny elektrické energie se v regionu už odrazily...
Z automobilek se stávají polobanky. Vyvolají finanční krizi?
01.03.2017 11:39
Automobilky čekají pravděpodobně velké změny v jejich produktovém port...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m