Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebookoví humanizátoři a investiční příležitost desetiletí

Facebookoví humanizátoři a investiční příležitost desetiletí

03.05.2017 18:46

Citi v jedné ze svých posledních analýz dává svým klientům impulz k zamyšlení nad „investiční příležitostí pro následující desetiletí“. Ta podle analytiků banky pramení z vývoje na americkém trhu péče o to, čemu se trochu inflantilně říká domácí mazlíčci (DM). Čistě fakticky by mělo jít o následující: Probíhá „humanizace“ psů a koček, což by majitele mělo vést k tomu, že jim budou kupovat stále kvalitnější a prémiovější krmivo a celkově na starost o ně věnují vyšší a vyšší částky.

Celý trh krmiva pro DM rostl v USA v posledních letech průměrným tempem 5 % ročně. Podle Citi bude další vývoj z výše uvedeného důvodu podobný a právě to by mělo představovat „významné investiční příležitosti“. Ty by neměly končit jen u výrobců krmiv, těžit by z nastoleného trendu prý mohly i internetové obchody, protože „prémiová“ krmiva už jsou pro tento typ prodeje vhodnější, než vysokoobjemové žrádlo.

Je tedy možné, že zatímco část populace se stále pohybuje na hranici chudoby, paralelně s nimi si budeme v našich očích humanizovat psy a kočky. Citi jako důkaz tohoto trendu a své investiční teze uvádí i následující dva grafy. V prvním z nich je podíl populace, u níž její domácí mazel nikdy nespí v posteli (světle modře), spí tam každou noc, či někdy a nakonec pouze, když je partner mimo domov (šedě):

Soustružník

Druhý graf už je investičně zajímavější – ukazuje, jaká část z generace babyboom, generace X a millenials je ochotná platit za prémiové krmivo. Trend je jednoznačně rostoucí a pokud bude pokračovat, budeme na prémiová krmiva asi skutečně dívat víc a víc:

Soustružník 

Následující graf ukazuje vývoj cen výběru akcií společností, které nabízí krmivo, či péči pro psy a kočky. Na své si zde přijdou všichni od kontrariánů až po trendaře. Těm prvním bude spíše sedět zeleně vyznačená Blue Buffalo Pet Products, či Unicharm, těm druhým zase Spectrum Brands:

Soustružník 
Zdroj: Financial Times

Ať již se díváme na „humanizaci“ psů a koček jakkoliv, zdá se být pravděpodobné, že s ní související trh si nepovede zle. Nyní se v USA prodá krmiva pro DM asi za 28 miliard dolarů, z toho prémiová kategorie generuje asi 9 miliard dolarů. Citi odhaduje, že přechod na prémiové produkty by americkou domácnost ročně stál 235 dolarů u psů a 100 dolarů u koček.

Uvažuji o tom, že generace přicházející po mileniánech se možná bude za čas nazývat „facebookoví humanizátoři“. Ti budou dost bohatí na to, aby dali ročně pár stovek dolarů navíc na prémiové zacházení s jejich psím, či kočičím přítelem. Jelikož jejich kontakt s lidmi bude omezen na lajky a hejty na sociálních sítích, budou psi a kočky tím posledním článkem skutečného života, který nelze narvat za monitor. Takže si jej budou hýčkat. Citi se domnívá, že těžit z toho všeho bude zejména jedna z výše jmenovaných společností, ale té se budu věnovat až příště.

 
 

Čtěte více:

Sebepoškozování úsporami pokračuje
24.04.2017 18:59
Všeho moc škodí a platí to i o úsporách. Většina z nás si je vědoma to...
Konec prohibice, směr marihuanová investiční revoluce
25.04.2017 19:11
O tom, zda je správné, že alkohol je v běžně dostupný, zatímco marihua...
Má smysl investovat do piva?
26.04.2017 19:24
Pozornost investorů se stále více otáčí směrem k marihuanovým akciím (...
Jedna rada pro konzervativní investory
27.04.2017 19:28
Někteří investoři hledají adrenalin - tedy akcie, u kterých je možnost...
Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
28.04.2017 19:26
Ceny akcií stojí na dvou nohou. První z nich jsou zisky, druhou valuac...
Mzdy trpí, kapitál jásá. Může za to Čína, robot, monopol, či dlouhodobá podvýživa?
01.05.2017 17:45
Zisky obchodovaných společností v USA (a mnohde jinde) ve velmi dlouhé...
Švýcarský kandidát na nejpodivnější akcii na světě
02.05.2017 19:11
Občas narazím na nějaký titul, který by mohl být kandidátem na nejpodi...

Váš názor
  •  
    04.05.2017 13:53

    Nevím, čemu se divíte, vžyť humanizace domácích mazlíčků je jasná a svědčí o tom i trendy v rámci ekonomiky ČR, stačí se jen podívat na nově vznikající "salony" pro domácí mazlíčky.
    Vlad
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m