Aktualizováno Ekonomové a analytici nyní ohledně výhledu globální ekonomiky srší optimismem. Namístě je ovšem otázka: Co se vlastně ve světě tak výrazně změnilo? Na jedné straně je tu řada rozvíjejících se ekonomik, které se těší skutečnému zlepšení včetně poklesu inflace a sazeb, posílení domácí poptávky a v některých případech se projevují i vyšší ceny komodit. Spojené státy se ale nacházejí ve stavu plné zaměstnanosti a jejich ekonomika nemůže dlouhodobě překračovat potenciální růst, uvažují analytici Natixis.
Následující tabulka shrnuje historická tempa růstu a růst projektovaný Mezinárodním měnovým fondem...
Zdroj: MMF
...a OECD:
Zdroj: OECD
Eurozóna těží z rostoucí tvorby pracovních míst a zlepšující se ziskovosti korporátního sektoru. Pozitivnější je i vývoj v oblasti investic do bydlení. Brzdou pro ekonomickou aktivitu v eurozóně by ovšem mohly být vyšší ceny ropy. Japonsko stále čelí problémům, které pramení z pokřiveného rozdělení příjmů v jeho ekonomice a nízkého podílu mezd na celkových příjmech. Celkově pak můžeme konstatovat, že zlepšení v globální ekonomice je ve skutečnosti jen mírné a koncentruje se do několika rozvíjejících se ekonomik.
Mezi tyto ekonomiky patří i Čína, kde prozatím fungovala fiskální a monetární stimulace – viz následující dva grafy s vývojem fiskálních deficitů a vývojem úvěrové expanze (ten je ve druhém grafu srovnáván s růstem nominálního produktu):

(Zdroj: Natixis)