Evropská unie žene Českou republiku, Maďarsko a Polsko k soudu kvůli migračním kvótám. Země podle ní neplní povinnosti podle plánu na rozdělení uprchlíků, na kterém se státy osmadvacítky dohodly předloni v září.
Podle něj měly státy EU relokovat 160 000 uprchlíků z Itálie a Řecka, dvou členských států, které v roce 2015 čelily přílivu stovek tisíc běženců.
„Rozhodnutí Rady vyžadují, aby členské státy v zájmu zajištění rychlého a řádného postupu relokace přislíbily každé tři měsíce místa, jež mají pro relokaci k dispozici. Zatímco všechny ostatní členské státy v minulých měsících relokovaly a učinily přísliby, Maďarsko neučinilo od zahájení programu relokace vůbec žádné kroky, Polsko nerelokovalo ani jednu osobu a neučinilo žádný příslib od prosince 2015. Česká republika zastavila relokace v srpnu 2016 a více než rok neučinila žádný nový příslib,“ stojí v dnešním prohlášení Evropské komise.
Ta tudíž míní, že země nedodržují své právní povinnosti, a rozhodla se věc předat Soudnímu dvoru EU.
Postoj Česka v otázce migračních kvót chce na nadcházejícím summitu EU v Bruselu obhajovat čerstvě jmenovaný český premiér Andrej Babiš. Ten se krátce po svém středečním jmenování do funkce předsedy vlády nechal slyšet, že „kvóty nejsou správné řešení“. S Evropskou komisí chce nyní vyjednávat o stažení žaloby za kvóty, uvedla na webu ČTK.
Evropská komise na možnosti relokačních mechanismů případ vážné migrační krize v některé členské zemi i nadále trvá, řekl mezitím dnes první místopředseda komise Frans Timmermans. Členské země požádal, aby bylo do června 2018 možné najít celkovou dohodu o nové podobě unijní migrační politiky.
Zdroje: Evropská komise, Reuters, AP, www.ceskenoviny.cz