Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pryč musí parazitující elity, ale v žádném případě ne liberalismus

Pryč musí parazitující elity, ale v žádném případě ne liberalismus

19.09.2018 10:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Nás moderní svět vznikl díky liberalismu, proti kterému se ale nyní otáčí. V Evropě a Americe se společnost otáčí proti liberálním elitám, které podle něj zajímá jen jejich vlastní osud a nestarají se o problémy ostatních lidí. K tomu se přidává posun směrem od volných trhů a Čína ukazuje, že kvést může i diktatura. Takto hodnotí současný vývoj The Economist, podle kterého jde o „značně znepokojivou věc“. 

„Vznikli jsme před 175 lety, abychom podporovali liberalismus. Ne levicový progresivismus amerických univerzit či pravicový ultraliberalismus hlásaný ve Francii, ale univerzální cestu směrem k lidské důstojnosti, otevřeným trhům, omezené roli vlády a víře v pokrok stojící na vzájemné debatě a reformách,“ píše časopis. A pokračuje s tím, že jeho tehdejší vydavatelé by byli ohromeni tím, co lidstvo dokázalo:

Očekávaná délky života se zvýšila z méně než 30 let na sedmdesát let. Podíl lidí žijících v chudobě klesl z 80 % na 8 % a v absolutních číslech se snížil na polovinu. Prudce se zlepšila vzdělanost, lidská práva na tom jsou neporovnatelně lépe, v mnoha zemích si lidé mohou svobodně vybírat, jak budou žít. To vše není zásluhou liberálů, ale fašismus, komunismus a autokracie během posledních dvou století škodily, zatímco liberalismus společnosti prospíval. 

Jenže ani liberalismus nemůže žít z minulosti a musí přinášet příslib lepší budoucnosti. A zde spočívá velká výzva moderní demokracie, protože voliči stále více pochybují, že systém je férový a pracuje pro ně. The Economist tvrdí, že v rámci nápravy musí dojít zejména k následujícímu: Ekonomika musí být osvobozena od rostoucí moci korporátních monopolů. Musíme se zbavit regulace, která brání lidem v přesunu do těch nejbohatších měst. Změny potřebuje systém vzdělávání a zdanění i stát blahobytu. A Západ by měl posílit liberální řád tím, že bude budovat svou vojenskou moc a utužovat obranné aliance. 

Všechny podobné kroky by měly řešit základní problém liberalismu, který po svém triumfu po pádu Sovětského svazu „ztratil pojem o svých základních hodnotách“. „Revolucionáři tvrdí, že cesta k lepšímu světu jde přes rozdrcení těch, kteří stojí před vámi. Konzervativci jsou vůči revolucím zase skeptičtí, snaží se udržet ve společnosti vše, co funguje, a provádět jen postupné změny. Často pod vedením nějaké vybrané skupiny lidí či autoritáře, který podle nich ví všechno nejlépe. Skuteční liberálové se domnívají, že společnost se postupně mění k lepšímu, a to směrem zdola nahoru. Odmítají revolucionářské rozšiřování hodnot někoho jiného, nesouhlasí s konzervativní tendencí ke koncentraci moci, která se stává nástrojem útlaku,“ píše The Economist. 

Jenže vládnoucí liberálové příliš často sami sebe chrání před tlakem kreativní destrukce. Právníci si vybudovali systém ochranné regulace, univerzitní profesoři v některých zemích hlásají konkurenci a sami mají své pracovní místo jisté až do konce své kariéry. Finančníci nemuseli nést celou tíhu finanční krize, protože jejich zaměstnavatelům se dostalo záchrany ze strany vlády financované penězi daňových poplatníků. V USA ty nejprestižnější univerzity přijímají více studentů od 1 % nejbohatších domácností než od té chudší poloviny společnosti. 

Vládnoucí liberálové se natolik zajímají jen o vlastní status quo, že úplně ztratili pojem o radikalismu. Zapomněli, že základní myšlenkou liberalismu je respekt pro celou společnost, ne jen pro vybrané elity. „Vládnoucí třída žije v bublině. Chodí na stejné univerzity, berou se mezi sebou, žijí ve stejných ulicích a pracují ve stejných kancelářích. Zbytek lidí podle nich nepotřebuje moc, ale stačí mu rostoucí materiální prosperita. Jenže stagnující produktivita a fiskální utahování, které přišly po finanční krizi roku 2008, narušily i tento slib,“ míní The Economist. 

Cesta ven vede pouze přes omezení privilegií současných liberálních elit. Namísto centralizace moci na ministerstvech a v technokratických centrech by měl být podporován rozvoj regionů a municipalit. Geopolitika by neměla být vnímána jako hra s nulovým součtem. Politici by měli přestat ohrnovat nos nad nacionalismem. Měli by jej sami uchopit a naplnit smysluplnými hodnotami, jako je občanská hrdost. Liberalismus může stále zvítězit, protože jeho schopnosti šířit svobodu a prosperitu se nic nevyrovná, píše The Economist. 

Zdroj: The Economist

 

Čtěte více:

Pět kandidátů na rozbušku další finanční krize
17.09.2018 6:09
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus se přidává k těm...
WSJ: Trump v pondělí oznámí další cla na dovoz z Číny
17.09.2018 8:27
Americký prezident Donald Trump se v pondělí chystá oznámit nová cla n...
Ekonom Stiglitz: Afrika nezopakuje asijský hospodářský zázrak
17.09.2018 8:32
Podle amerického nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze ...

Váš názor
  •  
    20.09.2018 5:54

    Tak nám anglický liberální plátek, spoluvlastněný globalistickými rodinami Rothschild a Agnelli, přišel se svazáckým elánem a motivačním nadšením sdělit, že globalismus a liberalismus ještě stále žije a v jeho područí náš čekají jen samé světlé zítřky. Ať žije evropská a světová multikulturní levice, hurá ! Ale ta smutná zpráva bohužel je, že normální (pracující a daně platící) lidé začínají mít této neomarxismem nasáklé multikulti levice plné zuby a tyto výkřiky na ideologicky spřízněné Patrii to nezmění.
    Peté13
  • Liberalismus kontra Rusko plné nerostných surovin
    19.09.2018 18:11

    Liberalismus kontra Rusko plné nerostných surovin, tak to je jenom o penězích a umořování astronomických dluhů a tisknutí nových dolarů na podkladě jejich nerostných surovin, to je stejné jako americké dluhy, kontra nerostné suroviny pod národními parky USA, analfabetní posedlost KONZUMEM, skrytá za ideologii liberalismu, nevím Na Zemi je asi 22 milionů km pouští, které nelze využít ani zemědělství, ani k chovu dobytka (Sahara, Kalahari, Atakama).).Jejich obrovské rozlohy však mohou být alespoň zčásti využity k přeměně na sluneční energii je spočínáno, že pouhá 1/10 Sahary dokáže při dnešní výrobě energie, vyrobit 5x více veškeré energie kterou lidstvo nyní spotřebovává, koupil jsem ji :-))) asi je nám všem jasné, při tomto stavu informovanosti, na nás naší vládci brzy pošlou další válku než by nás nechali myslet či hrát s novými kartami
    rob
    • Re: Liberalismus kontra Rusko plné nerostných surovin
      19.09.2018 19:28

      https://www.csfd.cz/film/282879-duch-doby-stale-kupredu/prehled/
      Tarzan
  • 175 let, ale nic nového, tedy jo KONZUM
    19.09.2018 17:56

    175 let, ale nic nového, co si člověk na vládnoucí elitě nevybojoval, nikdy nezískal, během 175 let se nic nezměnilo v praxi, jen již se nedobývají prázdné indiánské prérie a nestřílí se z šestiranného revolveru, emancipace Židů a jejich svoboda financí, lékařské, advokátní a myslitelské praxe, nás poslala na cestu národních států, kolosálních dělnických kolonií, a ideologií, pak pro ropu a plyn, ať už královna (systém), či Hitler, všem šlo jen o to nakrmit národ, aby se měly extra dobře a nechaly je vládnout, v pluralitní společnosti, jsou to pak zájmové skupiny, které jsou pod archivním tajemstvím 50 let, či se mohou své historie a svědků zbavit, na revoluce 1830 a 1848 nebyl systém ani lidé připraveni, po vzniku FEDu je vše naprosto jasné, vzbouřil se jen Rus, Němec, Arab, Peršan, Číňan, a Jižní či Střední Amerika, máme dluhy a ulité peníze ve fondech, sazíme jak v ruletě na červenou či černou, mladí žijí v Matrixu jako jejich tátové za komunismu, nechtějí nic než klid, chyba je pouze v informacích, pokud je převzdělaní lidé dostávají ve formě informací pro pitomce, nebude klid nikdy, pokud neumíš jednat s člověkem jako sobě rovným ze strachu o své miliardy či život, jsi NULA, však si také politiků, bankéřů, právníků, a novinářů nikdo neváží, je to pro nás lidský odpad, co se týká profesorů ten nuceně končí v 65letech ve funkci šéfa katedry, a s naší výplatou či tou americkou, jeho práce je zprostředkovávat , všechny dostupné toky myšlenek, student si pak vybere svoji "diagnózu" a té se věnuje, vydělat peníze jako profesor je spíše štěstí než pravidlo
    rob
  •  
    19.09.2018 12:28

    Toto je přece porušení liberalismu: "Právníci si vybudovali systém ochranné regulace, univerzitní profesoři v některých zemích hlásají konkurenci a sami mají své pracovní místo jisté až do konce své kariéry. Finančníci nemuseli nést celou tíhu finanční krize, protože jejich zaměstnavatelům se dostalo záchrany ze strany vlády financované penězi daňových poplatníků. V USA ty nejprestižnější univerzity přijímají více studentů od 1 % nejbohatších domácností než od té chudší poloviny společnosti."
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách