Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF podněcuje argentinskou krizi, už zase

MMF podněcuje argentinskou krizi, už zase

24.04.2019 6:15

Poprvé si Argentina od Mezinárodního měnového fondu potřebovala půjčit v roce 1958. Během následujících 70 let podepsala tato země s MMF 22 dohod. Většina byla následně smetena nebo skončila krachem.

Do tohoto defilé zklamaných nadějí vstupuje navzdory svému renomé pro-podnikatelského lídra i současný argentinský prezident Mauricio Macri. Za více než tří roky podepsala jeho vláda dvě dohody s MMF. Aktuální dění přitom naznačuje, že se pohnuté dějiny Argentiny možná co nevidět zopakují.

Nejnovější kapitola se začala psát v červnu 2018, kdy země hospodařila se schodky státního rozpočtu a běžného účtu dosahujícími v úhrnu 11 % HDP. Investoři se k argentinským dluhopisům začali stavět zdráhavě, což Macriho vládu přinutilo chvatně žádat MMF o pomoc.

Se silnou oporou ve Spojených státech získala Argentina brzy půjčku od MMF ve výši 50 miliard dolarů k využití během následujících tří let. Vláda předstírala, že se jedná jen o „preventivní“ program: Argentina si peníze nechá v zadní kapse kalhot, aby uklidnila soukromé investory.

Pouhé dva měsíce nato však Macri přiznal, že Argentina potřebuje víc než 50 miliard dolarů – a hned. Žargonem MMF byla nezbytná dohoda „s předřazeným plněním“.

Rekordní půjčka

Tehdy se vyplatilo Macriho přátelství s americkým prezidentem Donaldem Trumpem (znali se už ze světa realit). Fond souhlasil – ač zdráhavě – se zvýšením půjčky o dodatečných 7 miliard dolarů, v součtu na 57 miliard. Kromě toho se 90 % z celkové částky, tedy 51,2 miliardy dolarů, vyplatí do příštích voleb argentinského prezidenta, které proběhnou koncem roku 2019.

Jedná se o největší půjčku, jakou kdy MMF jedné zemi poskytl, a churavějící argentinská ekonomika tuto finanční podporu zoufale potřebuje. První splátku ve výši 9,6 miliardy dolarů Fond odeslal 15. dubna. Macriho vláda však těchto peněz nevyužije k posílení svých devizových rezerv ani k odkoupení dluhu, nýbrž k nákupu argentinského pesa.

Není divu, že argentinská riziková prémie strmě stoupla. Investoři jsou neklidní a není to jen tím, že v průzkumech vede bývalá prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchner. Vědí také, že předřazením finanční podpory MMF do svého současného funkčního období Macri také zhutnil budoucí splátkové povinnosti Argentiny vůči Fondu. A jelikož má MMF postavení přednostního věřitele, bude v prvé řadě splácet jemu. Pokud tedy Argentina po roce 2020 nebude mít dostatek dolarů k uspokojení všech svých věřitelů, ti soukromí by mohli být nuceni své pohledávky restrukturalizovat se ztrátou. Investoři tak mají časově omezenou příležitost z Argentiny odejít a brzy jí možná využijí.

Vláda tvrdí, že státní pokladna bude nucena oněch 9,6 miliardy dolarů prodat na domácím trhu, aby pokryla rozpočtové výdaje denominované v pesu. Vypůjčit si od Fondu dolary na nákup pesa se sice zdá neobvyklé, ale MMF souhlasil. Zároveň má vláda povoleno peníze od Fondu používat pouze skrze centrální banku a ve veřejných aukcích v homeopatických dávkách do výše 60 milionů dolarů denně.

Nerozumné důvody

To vůbec nedává smysl. Dohodou s MMF se vláda zavázala hospodařit s neschodkovou primární rozpočtovou bilancí (před splátkami úroků) a obnovit přes 70 % všech splatných jistin a splátek úroků z veřejného dluhu v pesu. Vláda obě podmínky úspěšné plní a v současnosti prodlužuje 100 % úroků a veřejných dluhů splatných v pesu, takže letošní cíl překračuje.

Vláda tudíž vůbec nemá rozpočtovou potřebu dolary od MMF využít k nákupu pesa. Orgány státu – se souhlasem Fondu – peníze použijí spíš k udržení stabilního směnného kurzu pesa do voleb ke konci letošního roku, čímž zvýší Macriho šance na znovuzvolení.

To by MMF neměl podporovat, z několika důvodů. V prvé řadě přistoupením na tak pošetilou a falešnou argumentaci ohrozí MMF snahy (včetně mých) o normalizaci vztahů mezi Argentinou a Fondem. Dále platí, že dolary, které vláda letos prodá s cílem podepřít peso, bude zoufale potřebovat příští vláda, aby v roce 2020 obsloužila splatný dluh a splátky úroků.

S 9,6 miliardami dolarů – oproti odpovídající částce v devalvovaném pesu – by příští vláda byla v mírně pohodlnějším postavení, pokud bude muset, což se zdá nevyhnutelné, dojednat úpravu současné argentinské dohody s MMF. Kromě toho ani nebude možné zajistit stabilní peso, neboť denní aukce 60 milionů dolarů nedodá vládě dostatek munice, aby dokázala strmým vzestupům na devizovém trhu předejít.

Konečně čím víc bude Argentina dlužit privilegovanému věřiteli typu MMF, tím těžší bude přesvědčit soukromé, „neprivilegované“ investory, aby své nároky prolongovali a zemi v roce 2020 a dalších letech nepřestali financovat.

Bohužel jsme možná kousek od opakování dějin. V říjnu 2001 si Argentina asi 60 dní před neschopností splácet půjčila od Fondu osm miliard dolarů. Většinu vypůjčených peněz využila k nákupu pesa od institucionálních investorů opouštějících zemi. Teď se MMF chystá znovu udělat tutéž chybu. A neměl by čekat jiný výsledek.

Autor: Hector R. Torres, vědecký pracovník výzkumného programu Mezinárodní právo v Centru pro inovace v mezinárodní správě, byl dříve výkonným ředitelem pro Argentinu v Mezinárodním měnovém fondu a zaměstnancem Světové obchodní organizace.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

MMF ze sebe udělal „brutálního vymahače dluhů“
07.01.2019 15:20
Bývalý ekonom Mezinárodního měnového fondu Peter Doyle se na stránkách...
Odhad růstu globální ekonomiky od MMF je nejhorší od finanční krize
09.04.2019 15:10
Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,3 procenta...
Brexit bez dohody je zatím odvrácen, nejistota ale pokračuje
12.04.2019 8:24
Odklad odchodu Británie z Evropské unie sice prozatím odvrátil riziko ...
Řecko jedná o předčasném splacení části dluhů u MMF
16.04.2019 9:06
Řecká vláda jedná s mezinárodními věřiteli o předčasném splacení části...
Prospěšná práce investičních mrchožroutů
25.04.2019 12:49
Daniel Osorio, který stojí v čele společnosti Andean Capital Advisors,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.11.2019
13:07Musk chce postavit evropskou Gigafactory v Německu
11:34Škoda Auto letos dodala již více než milion vozů
11:10Krugman: USA daleko za bodem, kdy finanční sektor začíná škodit
10:17Trump směr neukázal, s Powellem to může být podobné. Ráno je lehce negativní  
10:17Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn zvýšil čtvrtletní zisk o 23 pct
9:16Rozbřesk: Zamíří Německo do recese? Tento týden bude jasno
8:55Trump hrozí výrazným zvýšením cel, pokud nedojde k dohodě. Evropa míří do červeného  
8:52Inflace v Německu v říjnu zůstala na 0,9 procenta
8:48Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže
8:30Donald Trump opět kritizoval EU, první fáze dohody s Čínou je prý blízko
5:55Aghion: Pád a vzestup Koreje jako lekce pro ostatní
12.11.2019
22:06Wall Street zakončila nerozhodně, Rockwell +10 %
18:04Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
17:35Americké indexy před Trumpovým projevem na rekordu, dolar roste
17:09Havlíček: Ve středu řekneme přesnější plán stavby jaderného bloku
16:51Jakub Lukáš: Akciím ČEZu věřím
16:47Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
15:58Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
15:56Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení protinávrhu akcionáře k pořadu jednání valné hromady
14:35Vodafone (+4,3 %) snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00Wizz Air Holdings Plc (09/19 Q2)