Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Havlíček: Tendr na Dukovany do konce roku nebude, máme 4 varianty

Havlíček: Tendr na Dukovany do konce roku nebude, máme 4 varianty

09.12.2020 13:13, aktualizováno: 9.12. 15:16
Autor: ČTK

Aktualizováno

Výběrové řízení na nový jaderný blok v Dukovanech do konce roku vypsáno nebude. Stálý výbor pro jadernou energetiku dnes za účasti opozice diskutoval o čtyřech možných variantách, které do konce ledna proberou šéfové parlamentních stran a následně se rozhodne. ČTK to po jednání řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Polostátní společnost ČEZ, která bude investorem stavby, uvedla, že je připravena tendr zahájit. Firma čeká na rozhodnutí státu, které uchazeče oslovit.

Mezi zvažované varianty podle Havlíčka patří scénář, kdy bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, druhou variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny. Další variantou je takzvaný model 3+2, kde by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nebyly by vůdčí, a zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po sněmovních volbách v příštím roce.

Sám Havlíček označil za nejpřijatelnější model 3+2. "Je to varianta, kdy bychom s dítětem nevylili i vaničku, zabezpečili bychom nějaký kompetitivní tendr, podařilo by se nám snížit cenu a současně bychom ochránili bezpečnostní zájmy státu," řekl ČTK. Možnou účast Ruska a Číny v tendru kritizuje část opozice. Argumentuje mimo jiné bezpečnostními aspekty.

Tento scénář je podle Havlíčka možným kompromisem. "Ekonomicky je samozřejmě nejjednodušší varianta číslo 1, tj. pustit všech pět. Ale jestliže vnímám, že celá řada parlamentních stran má na to názor jiný, a my nechceme, aby, když tady bude jiná vláda, to celé spadlo, tak se snažíme dneska hledat kompromisní variantu," dodal.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Výběrové řízení je podle Havlíčka po technicko-obchodní stránce připraveno z 90 procent. ČEZ dříve uváděl, že je připraven ho vypsat do konce letošního roku. Aktuálně jsou do tendru podle Havlíčka zabudovávány bezpečnostní požadavky státu.

"Z naší strany je vše připraveno, připomínky jsme zapracovali a jsme připraveni výběrové řízení na nový jaderný blok v Dukovanech zahájit. V souladu s diskusí na dnešním jaderném výboru čekáme na rozhodnutí státu, koho máme oslovit k účasti v tendru," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Z pohledu energetické bezpečnosti podle něj firma považuje za zásadní, aby tendr nebyl odložen o delší než nezbytně nutnou dobu. "To by totiž mohlo mít vážný dopad na plnění evropských klimatických cílů, které se neustále zpřísňují a bylo by ohroženo i budoucí zabezpečení dostatku elektřiny pro české hospodářství i pro občany," dodal mluvčí.

Podle Havlíčka dnes jaderný výbor ke čtyřem variantám po diskusi nezaujal žádné stanovisko. "Byly tam různé názory. Shoda byla absolutně na tom, že tím, že je to politické rozhodnutí, tak se na tom sejdou šéfové parlamentních stran, a to do konce ledna 2021. Následně se rozhodne o jedné z těch variant," řekl ČTK.

Česká vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci července. Havlíček a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.

Zástupci obcí a firem na Třebíčsku na začátku prosince ve výzvě zveřejněné na webu sdružení Energetické Třebíčsko uvedli, že z dostupných informací neznají jediný důvod, proč vyhlášení tendru odsouvat. Sdružení stavbu nového bloku dlouhodobě podporuje.

 

Čtěte více:

Babiš a Havlíček jednali s EDF, která chce stavět v Dukovanech
23.11.2020 9:05
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček...
Babiš: Tendr na Dukovany stát stále konzultuje s Evropskou komisí, připraven není
23.11.2020 17:22
Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany...
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
26.11.2020 17:13
Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi p...
Analytik Patrie: ČEZ bude kvůli prodeji aktiv v Rumunsku realizovat účetní ztrátu
04.12.2020 10:33
Státem ovládaná energetická společnost ČEZ prodala rumunská aktiva za ...

Váš názor
 • 5 varianta je
  09.12.2020 14:54

  navštívit Anglii a zeptat se, jakou částkou stát dotuje cenu elektřiny z Hynkley Point!
  štíreček
  • Re: 5 varianta je
   09.12.2020 16:41

   Rád se nechám poučit, jak jsou skleněné tabule na poli nezatížené dotacemi...
   indurain
   • štírečku,
    10.12.2020 15:13

    pořád čekám, že ty jako velký zastánce eko mě ubiješ argumenty podporující tvé tvrzení, jak jsou ty zvepřené zelené plochy a vše co s tím souvisí nezatížené dotacemi na rozdíl od pekla z Hynkley Point!
    indurain
 •  
  09.12.2020 13:57

  Dělostřelecká příprava k rozhodnutí o dostavbě se vede od okamžiku, kdy ministr zahraničí USA navštívil Česko a řekl si o zakázku. Od té doby jsou podnikány ideologické útoky proti Rusku a Číně, aby bylo znemožněno rozhodnutí ve prospěch těchto zemí. Je potřeba si však uvědomit. že v době kdy bude elektrárna provozována už dávno nebudou USA tím rozhodujícím fenoménem světa a obávám se, že nebudou schopny plnit dlouhodobé závazky plynoucí ze smlouvy.
  juniper
  • Dnes už ne
   09.12.2020 18:42

   JKen fyzické osoby cosi dostávali, ale stejně to šlo do kapes ČEZU. A FV z doby zlatokopů patří dnes ze 60 % ČEZu. Ti dostávají dotace.
   jerry
  •  
   09.12.2020 14:17

   Sovětský svaz zkrachoval a rozpadl se před 30 lety, přišel o 40% obyvatelstva, a většina jeho satelitů přešla na druhou stranu. Díky vojenskému dědictví SSSR patří i dnes Rusko mezi 3 státy s nejsilnější armádou, ačkoliv ekonomicky mají srovnatelnou sílu jako Itálie a počtem obyvatel jsou hned za Bangladéší. Podobně kdyby zítra zkrachovaly a rozpadly se USA budou vojenskou velmocí ještě za 30 let. Tak vezmi na vědomí, že tvůj vlhký sen o konci vojenské dominance USA se za tvého života nevyplní.
   ..
  •  
   09.12.2020 14:00

   To sou jen vlhké sny, o konci vlivu Usa, které čtu dvacet let. A děkuji Bohu za přístup k Čině a Rusku , které vlastizrádce z Hradu považují za kamaráda. To vadí jen soudruhům, co jsou nepoučitelní.
   Velkamedvědice
   •  
    09.12.2020 16:30

    Pamatuji doby, kdy se povinně chválil Sovětský svaz a naopak se špinily USA. Teď je to naopak. Soudní a inteligentní lidé si dovedli najít pravdu tehdy a dovedou to i teď, ostatní podléhají oficiální propagandě. Je to bezpečnější a výnosnější.
    juniper
    • soudruh Juniper
     09.12.2020 18:28

     A já zase pamatuji doby, kdy sem zakopával o symbol poroby třeba v Olomouci na každém kroku. Předpokládá,. že ty si ten soudní a inteligentní. Kolik je n dnes zrušila čína aplikací? Za den 130? Nevím, zda podléhám ofociílní propagandě nejvyších míst, co lezou do čínské a ruské zadnice, ale zcela nevýnosně říkám, tvým kamarádům. Pryč ze svými pařáty od české republiky. Bratříčku, zavírej vrátka.
     Velkamedvědice
     • Re: soudruh Juniper
      09.12.2020 18:44

      A soudruh Juniper dnes bere mrzký groš z Moskvy za tyhle kecy :-). Nojo, archivy STB a KGB jsou věčné, že?
      jerry
      •  
       09.12.2020 22:08

       Jerryku, mně je jedno kde je větší kapitalizmus a kde je větší socializmus, jestli v Rusku nebo USA. Mně jde jen o to, že mám pár akcií ČEZ a nechtěl bych aby jejich cena klesla ještě pod současnou směšnou hodnotu. A věř mi, že pokud budou vyloučeny z tendru Rusko a Čína, tak akcie spadnou.
       juniper
Aktuální komentáře
28.09.2021
18:14Akcie zdánlivě zralé na prodej?
14:21Cummings: Autonomní řízení jen tak nebude
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board