Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila povinný podíl prodeje tuzemských potravin ve větších obchodech

Sněmovna schválila povinný podíl prodeje tuzemských potravin ve větších obchodech

20.01.2021 13:06, aktualizováno: 20.1. 13:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Sněmovna v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o ploše nad 400 m2 musely od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Osm zemí EU podle Hospodářských novin přitom varovalo Česko, aby nezaváděla kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Šlo by podle nich o diskriminaci zahraničních výrobků. Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek tento návrh už dříve označil za vítězství populismu.

Od příštího roku má povinná minimální kvóta činit 55 procent. Má postupně růst až na 73 procent v roce 2028. Zastánci kvót argumentují například tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin, které místní zemědělci dokážou vyrobit za stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.

"Pozměňovací poslanecký návrh hnutí SPD k vládní novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích způsobí deformaci tuzemského trhu a může vést k zániku některých prodejců a nižší kvalitě potravin na trhu," vyjádřila se dnes Hospodářská komora s tím, že věří, že při jednání v Senátu budou diskriminační kvóty odstraněny.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) však vyzval poslance, aby byli trochu nacionalisty, pokud jde o české potraviny. Jako příklad uvedl, že když si dávají ve Sněmovně kávu, přidávají si do ní německé mléko, což podle něj dosvědčuje, že zákon je potřeba.

Před návrhem na zavedení kvót varovali poslance již dříve zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Návrh ale podporuje Agrární komora ČR. Podle ní se sortiment nesníží a nenavýší cena pro konečného spotřebitele.

Varováním pro poslance by měl být mj. případ Rumunska, které před několika lety nařídilo velkým maloobchodníkům nakupovat nejméně 51 % potravin od místních producentů a které kvůli hrozbě soudního řízení u Soudního dvora EU dané ustanovení předloni raději zrušilo, upozorňuje Hospodářská komora.

Neméně závažným problémem je také administrativní zátěž obchodníků a výrobců, jejichž povinností by bylo prokazovat původ zboží a surovin, dodává Hospodářská komora. Stát by tak podnikatelům svojí regulací naložil na bedra další desítky formulářů a riskuje, že řadu prodejců tím donutí k zavření jejich byznysu. „V některých aspektech rozumím argumentu, že jiné země provozují skrytý protekcionismus při dovozu potravin. Stejně tak rozumím, že je třeba podpořit domácí výrobce. Přijetí tohoto zákona však není tou správnou cestou,“ uzavírá prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Kvóta se nebude týkat maloobchodních prodejen do 400 metrů čtverečních a specializovaných prodejen. Přesnou definici specializované prodejny by mělo určit ministerstvo zemědělství. Kvóty se mají týkat potravin, které se dají v ČR vyprodukovat. V mnoha případech v nich ale ČR není soběstačná, jde například o květák, brokolici, jahody nebo vepřové maso.

Nová povinnost se bude vztahovat třeba na vejce, med, květák, zelí nebo česnek. Spadat pod ni bude například čerstvé i chlazené maso hovězí, vepřové, skopové. Kvóta se bude vztahovat i na řepkový nebo slunečnicový olej, mléko, sýry nebo tvaroh.

Novela také předpokládá, že za prodej potravin dvojí kvality, tedy zaměnitelných s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Původní vládní návrh ale poslanci zmírnili tak, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

Zákaz prodeje potravin dvojí kvality kritizoval bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Vadí mu na něm, že svaluje odpovědnost na prodejce za kvalitu zabaleného výrobku. Navržené pokuty jsou podle něj likvidační. "Kdyby se to takto použilo, tak můžeme zavírat jeden malý obchod za druhým," varoval.

Poslanci přijali pozměňovací návrh trojice poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, Josefa Kotta a Davida Pražáka, který umožní veřejným zadavatelům v zadávacím řízení zvýhodnit tuzemské potraviny. Veřejní zadavatelé budou moci stanovit jako podmínku účasti v řízení na dodávku potravin například místní nebo regionální potraviny z krátkého dodavatelského řetězce. "Veřejní zadavatelé tak budou moci dávat přednost sice dražším, ale zároveň kvalitnějším potravinám," uvádějí předkladatelé návrhu. Zvýhodnění v zakázkách se bude týkat i potravin z ekologického zemědělství.

Zdroj: ČTK, Hospodářská komora
 

Čtěte více:

FAO: Ceny potravin v září čtvrtým měsícem pokračovaly v růstu
08.10.2020 12:38
Světové ceny potravin v září pokračovaly v růstu, zaznamenaly tak už č...

Váš názor
 • bože
  25.01.2021 15:19

  co ty si za m@gora?
  oradapoisson
 • Předkladatel kontroverzního zákona
  25.01.2021 10:46

  vysvětluje redaktorovi ČT. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Okamura-Diky-SPD-maji-zemedelci-svuj-zakon-A-zacal-jekot-Kvileni-bruselistu-Zde-je-pravda-651523
  g5
 • Vynikající zprávou
  22.01.2021 11:15

  pro české občany je fakt, že v novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích se zakazuje tzv. dvojí kvalita potravin. Tomu, kdo nabídne srovnatelné produkty z různých zemí v jiné kvalitě, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Jen škoda, že taková samozřejmost nepřišla ani za celá dlouhá léta z Bruselu. ČR by se tak vyhnula možným sankcím ze strany vedení EU.
  g5
  • kde myslíš, že končí dotace vyplacené zemědělcům?
   22.01.2021 11:51

   Kde?
   oradapoisson
   • Re: kde myslíš, že končí dotace vyplacené zemědělcům?
    22.01.2021 11:57

    Rád bych se dožil vysokého věku a proto řadu věcí ani nechci vědět. Jednou z nich je i odpověď na otázku, kam všude mizí peníze daňových poplatníků.
    g5
    • tak já ti to teda řeknu
     22.01.2021 19:28

     Dotace vyplácené zemědělcům - končí ve tvém žaludku!!! Jestli si tohle neuvědomuješ!!!! Tak nevolej pro jejich zrušení :-) :-) :-)
     oradapoisson
     • Re: tak já ti to teda řeknu
      22.01.2021 20:12

      Nejdříve si však ty dotace každý zaplatí v daních do unijniho rozpočtu. Víš, ony ty dotace nespadnou z nebe, ale zaplatí je daňoví poplatníci členů EU.
      g5
      •  
       22.01.2021 20:41

       Jsme čistí příjemci
       Velkamedvědice
       •  
        22.01.2021 21:00

        Příjemci jsou Babišovi a jemu podobní. Podle ksichtu. Zbytek spodiny to platí. Dokonce i zaměstnanec s minimální mzdou. To je podstata všech dotací.
        g5
        •  
         22.01.2021 21:06

         Dekuju za vysvětlení. Máme štěstí, ze ses vrátil.
         Velkamedvědice
     • Or
      22.01.2021 19:44

      To je prorusky troll, ktery byl už několikrát blokován. Je to podvodník. Schovává se pod vice nicků. Nenavidí podnikatele. V jeho chorém mozku vznikl dokonce nápad, zakázat podnikatelům zkrachovat nebo rucit za statni zakázky osobním majetkem.
      Velkamedvědice
  • Re: Vynikající zprávou
   22.01.2021 11:26

   Co myslíš, že se změní? Mleté kosti a šlachy dostanou barevnější obal a Češi si budou tyhle šmakulády kupovat dál. Je teda pravda, že už se nestane, že by se německý turista v ČR nechal napálit a koupil si mleté kosti v obalu ve kterém byl z domova zvyklý kupovat maso. Sice je to podle mě zákon zbytečný, který jen zapleveluje právní řád, ale není vyloženě škodlivý, což taky není k zahození.
   ..
   •  
    22.01.2021 11:35

    Kdo chce hledá řešení, kdo nechce nechce hledá výmluvy.
    g5
    •  
     22.01.2021 13:28

     Tady se absolutně shodnem. Je fakt, že zaplevelený právní řád nechci a tím pádem ani tento zákon. A též je fakt, že najít způsob jak poslat do sněmovny legislativní zmetek v tom jsou čeští poslanci přeborníci.
     ..
     •  
      22.01.2021 20:25

      Jestliže poslanec musí slepě přejímat zákony z pera lidí, kteří často nebyli ani v Česku nebo se prošli pouze po Karlově mostě, potom se nedivím, ze je v legislativě a v reálu hokej. Protože je takto prebrane legislativy už nadpoloviční většina, začíná být poslanec zbytečný a práce jej nemůže vnitřně naplnit. Za pár let, můžeme s klidným svědomím volit z kandidátek cvičeních opic se stejným výsledkem.
      g5
  • Re: Vynikající zprávou
   22.01.2021 11:24

   Jedině v případě, že prokážeš výrobci jiné vlastnosti produktu.
   Velkamedvědice
   •  
    22.01.2021 11:26

    Na to máme úřadů a úředníků dost.
    g5
    • G5
     22.01.2021 13:19

     O 3 procenta míň kakaa vlastnosti nezměni. Proč teď píšeš pod jiným nickem?
     Velkamedvědice
     • Re: G5
      22.01.2021 13:29

      Není g5 zas ten urputný měnič nicků který začínal jako Monika?
      ..
      • D
       22.01.2021 13:51

       Přesně to si myslím. Vzhledem k obdivu k fašistům, jednoduchým populistickým řešením, okopáváním Usa a Eu... I tu Poldovku dodnes nepochopil.....
       Velkamedvědice
       • Re: D
        22.01.2021 15:07

        Pak tu hlavně působil jako medvěd lejno sněd. To bude on, taky nevím, kdy přestat diskutovat.
        ..
 • SPD
  21.01.2021 17:00

  Kulturu SPD právě doložil násilím její exčlen Volný, který napadl přesedajícího. mimochodem Mimochodem nenosí roušku..
  Velkamedvědice
 • Patria
  21.01.2021 15:30

  Tak kucí, můžete být spokojeni.. Kakciím tam něco máte?
  Velkamedvědice
 • Drahokoupil
  21.01.2021 14:54

  AGROFERT ovládá přes 200 firem a zasahuje jak do zemědělství a potravinářství, tak do chemického průmyslu, médií a dalších oborů. Koncern v sobě fakticky sdružuje jednotlivé články řetězce výroby potravin. Začíná u jejich rostlinné a živočišné výroby, včetně výroby hnojiv, osiva a distribuce zemědělské techniky. Někteří si už možná ani nevzpomínají, že původní firma Agrofert s.r.o., která byla založena v roce 1993, se původně výhradně zabývala obchodem s hnojivy na českém trhu. V dnešní době ale AGROFERT též zajišťuje zpracování v masokombinátech, mlékárenských a pekárenských závodech. Část rostlinné produkce navíc míří na výrobu biopaliv, která se musí od poloviny roku 2007 povinně přimíchávat do pohonných hmot. Právě přimíchávání biosložky do paliv prolobboval podle kritiků právě Andrej Babiš.
  Velkamedvědice
 • Tak pokud
  21.01.2021 12:49

  jsou vzorem kolegů čeští fašisté a jeden z největších šiřitelů fake news a neověřených zpráv David, lecos se vysvětluje. Tím se vysvětlujhe i to neustále okopávání ameriky a podpora ruských postbolševiků a čínských soudruhů. Jekotu kvůli zablokovanému Trumpovi/ mě blokují a mažu proovzovatelé bez křiku/ slyším dost, žádnému tomuto bojovníkovi za svobodu blokace internetu v číně nevadí, stejně jako průběh uvěznění Navalného.
  Velkamedvědice
  • Re: Tak pokud
   21.01.2021 13:49

   Co konkrétně považuješ za okopavani Ameriky a proč?
   g5
  • Re: Tak pokud
   21.01.2021 13:45

   Tak mému prezidentovi vadí...
   Kalka.
  • nazdar medvěde
   21.01.2021 13:12

   hele, zamyslel si se někdy taky nad podstatou tady těch diskusí? Podíval si se na to někdy z té druhé strany? Patria Finance - web pro byznis - akcie - fondy - komodity. Tady bych čekal pravicové kapitalistické myšlení. podnikatele, byznysmeny. Zatím jsou tady dominantní bolševici. Ja si to mám vysvětlit? Ty komunisti jsou všude nalezlí jako rudý mor a jenom kalí vodu. Co ve skutečnosti dělají? Obchodují s něčím? Podnikají v něčem? Zaměstnávají někoho? Nebo sem chodí jenom propagovat ten postkomunistický marast, nebo jen tak kalí vodu? Co si o tom myslíš? Když napíšu normální příspěvěk, hned mě tady napadnou a komunisticky vysvětlují v sáhodlouhých blábolech a nelogických plkách svoji rudou pravdu. Jen když napíšu svoje ,,čau lidi,, tak k tomu mlčí. :-) Divnej svět ty Čechy?
   oradapoisson
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách