Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem

Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem

16.04.2021 16:57
Autor: ČTK

Americké ministerstvo financí vyřadilo Švýcarsko a Vietnam ze seznamu zemí, které považuje za měnové manipulátory. Zrušilo tak rozhodnutí, které teprve v prosinci přijala administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Obě země, a rovněž Tchaj-wan, ale budou pod dohledem, protože nesplňují část kritérií. Ministerstvo to dnes uvedlo ve zprávě o makroekonomické a devizové politice hlavních obchodních partnerů, kterou vydává dvakrát do roka a kterou předkládá Kongresu. Švýcarská centrální banka v reakci uvedla, že s kurzem své měny nemanipuluje.

Administrativa prezidenta Joea Bidena od lednového převzetí moci zveřejňuje tuto zprávu poprvé. Ministerstvo v ní mimo jiné uvádí, že v současné době nenaplňuje žádná země kritéria, podle kterých by měla být označena za měnového manipulátora.

Jako země, která manipuluje kurzem své měny, přitom není označena ani Čína. Trump ji za měnového manipulátora označil v srpnu 2019, hned v lednu 2020 ji ale ministerstvo financí ze seznamu vyřadilo. Spojené státy a Čína se tehdy chystaly uzavřít předběžnou obchodní dohodu.

"Postoj švýcarské centrální banky zůstává stejný jako v prosinci. Švýcarsko se neangažuje v žádné formě manipulace s měnou," uvedla švýcarská měnová autorita, kterou cituje agentura Reuters.

Americké ministerstvo se opírá o zákon z roku 2015, podle kterého Vietnam, Švýcarsko a Tchaj-wan nesplňují část kritérií na to, aby je ministerstvo mohlo přestat úplně sledovat. Při uplatnění staršího zákona z roku 1988 ale ministerstvo financí nenašlo dostatek důkazů na to, aby tyto tři země mohlo označit za měnové manipulátory.

Podle zástupce ministerstva financí je možné, že země naplňují kritéria podle zákona z roku 2015 a měnou nemanipulují. Posílený dohled zahrnuje například i to, že ministerstvo zmíněné tři země vyzve, aby vypracovaly plány s konkrétním postupem, který odstraní hlavní příčiny podhodnocení měn a vnější nerovnováhy.

Ministerstvo ve zprávě také uvádí, že posílený dohled na Švýcarskem a Vietnamem, společně s komplexním hodnocením globálního ekonomického vývoje v důsledku pandemie covidu-19, úřadu pomůže určit, zda některá z těchto zemí v roce 2020 intervenovala na měnových trzích proto, aby získala v mezinárodním obchodě nespravedlivou konkurenční výhodu.

V případě Tchaj-wanu Spojené státy do režimu důkladného sledování tuto zemi zařazují nově, a to podle zákona o obchodních vztazích z roku 2015. Ministerstvo financí očekává, že tato jednání pomohou určit, jestli Tchaj-wan manipuluje svou měnou podle zákona z roku 1988.

Ministerstvo také uvedlo, že žádný jiný významný obchodní partner Spojených států nenaplňuje kritéria, podle nichž by jej bylo možné označit za měnového manipulátora, ať už se použije zákon z roku 2015, anebo z roku 1988. Čínu ministerstvo vyzvalo, aby zlepšila transparentnost ohledně intervencí na devizových trzích, cílů měnové a kurzové politiky, vztahů mezi centrální bankou a devizovými aktivitami státních bank, a také ohledně aktivit na trhu s čínskou měnou mimo své území.

Na seznam sledovaných zemí dalo ministerstvo 11 ekonomik. Je to Čína, Japonsko, Jižní Korea, Německo, Irsko, Itálie, Indie, Malajsie, Singapur, Thajsko a Mexiko. Všechny tyto země s výjimkou Irska a Mexika byly zahrnuty i v předchozí zprávě, kterou ministerstvo předložilo Kongresu v prosinci.


Čtěte více:

Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo
16.04.2021 15:57
Více než 400 finančních firem v Británii přesunulo své aktivity, zaměs...
Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
16.04.2021 16:03
Emise skleníkových plynů spadající pod evropský systém obchodování s e...
Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16.04.2021 16:13
Turecká centrální banka se rozhodla zakázat kryptoměny při platbách, p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data