Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat

Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat

20.06.2021 16:57

Historická, přelomová, revoluční. Převážně takové ohlasy zaznívají ohledně aktuální dohody ministrů financí ze skupiny G7 o globální minimální efektivní daňové sazbě ve výši „nejméně“ 15 % pro velké nadnárodní korporace. Ministři se také dohodli na novém vzorci rozdělování příjmů z těchto daní. Jak moc je ale férový?

Ale ať už nakonec vznikne jakákoli globální daňová dohoda, měla by odrážet zájmy celého světa (včetně rozvojových zemí), a ne jen těch sedmi největších vyspělých ekonomik. Rozvojový svět závisí na korporátních daních silněji, a tudíž na něj jejich obcházení těchto daní ze strany nadnárodních firem způsobující celosvětové výpadky příjmu ve výši nejméně 240 miliard dolarů ročně, dopadá ještě větší silou.

Mnohé rozvojové ekonomiky (především země s nízkými příjmy) se přitom neúčastní ani vyjednávání o širším Inkluzivním rámci OECD/G20 pro řešení problému eroze základu daně a přesouvání zisku. Zúčastněné země zastupuje Mezivládní skupina čtyřiadvaceti (G24) a Africké fórum správy daní (ATAF), které koordinují postoje členů, kteří jsou v jednáních aktivní. Někteří členové G24, mimo jiné Argentina, Brazílie, Indie, Mexiko a Jižní Afrika, jsou také členy G20.

Příliš nízká sazba daně

První obava ohledně dohody G7 spočívá v tom, že navržená 15% minimální sazba daně je nízká a blíží se sazbám v daňových rájích typu Švýcarska a Irska. Odráží tak to, že některé země G7 raději chrání své nadnárodní korporace, než aby se řídily administrativou amerického prezidenta Joea Bidena, která zpočátku vyzvala ke globální minimální sazbě ve výši 21 %.

Navíc podle současného návrhu většina dodatečných příjmů z daní nepřipadne takzvaným zdrojovým zemím, kde nadnárodní firmy generují zisky, nýbrž domovským zemím těchto korporací. Není divu, že členové G24 chtějí, aby při uplatnění minimální daně měly prioritu zdrojové země, zejména ve vztahu k platbám za služby a kapitálovým výnosům, aby si ochránily základ daně. Nespravedlnost, která je už dnes pevnou součástí mezinárodní daňové soustavy, se upřednostněním domovských zemí globálních korporací nezmírní, ale spíš upevní.

Jaký výnos z minimální daně vyplyne, bude záviset na sazbě. Nedávná studie EU Tax Observatory odhaduje, že 21% minimální sazba by 27 zemím Evropské unie v roce 2021 vynesla dodatečných sto miliard eur příjmů z daní korporací, zatímco 15% odvod by zajistil jen polovinu této částky. U rozvojových zemí je rozdíl ještě výraznější. Při 15% sazbě daně by Jižní Afrika a Brazílie mohly očekávat příjem dodatečných 600 milionů eur, respektive 900 milionů eur, kdežto při 21% sazbě by šlo o dvě miliardy eur a 3,4 miliardy eur.

Jelikož většina afrických zemí má 25-35% sazby korporátních daní, globální sazba kolem 15 % je jednoduše příliš nízká, a je tudíž nepravděpodobné, že by omezila vyvádění zisků z regionu. Země G7 a G20 musí jít příkladem a jednostranně se zavázat k zavedení mnohem vyšší minimální sazby daně, než bude ta, která se nakonec dohodne. Mělo by se jednat přinejmenším o 21 %, jak navrhovaly USA, anebo ještě lépe 25 %.

Mírná pravidla pro rozdělování zisků

Druhá část dohody G7 předkládá vzorec pro rozdělování globálních zisků nadnárodních společností pro daňové účely. Návrh se ale vztahuje jen na největší firmy s alespoň 10% globální ziskovou marží. Nejméně 20 % z jejich takzvaného „zbylého“ zisku převyšujícího tento práh by pak podléhalo dani v zemích jeho vzniku.

Přestože by toto nové pravidlo zasáhlo americké technologické giganty jako Apple, Facebook a Google, může nakonec platit jen pro nepatrný zlomek globálních zisků zhruba stovky největších nadnárodních korporací. To znamená, že opatření přinese malý dodatečný výnos, možná necelých 10 miliard dolarů za rok celosvětově.

Skupina G24 vznesla požadavek na větší přerozdělování globálních zisků, a to realokační podíl u nejziskovějších firem od 30 % až po 50 %. Obdobně ATAF vyzvala, aby pravidla platila pro všechny nadnárodní firmy s ročními tržbami přes 250 milionů eur, což je mnohem nižší práh než navrhuje G7 (deset miliard dolarů). Obhajuje to tím, že zemím, kde takové společnosti vyvíjejí obchodní činnost, by mělo připadnout určité procento veškerých globálních zisků, ať už jde o zisky rutinní anebo zbylé.

Navíc je koncepčně nemožné rozlišit mezi „rutinními“ a „zbylými“ zisky nadnárodních korporací, neboť všechny zisky jsou v zásadě plodem globálních aktivit firmy. Jednodušším řešením by bylo dělit globální zisky mezi země podle klíčových faktorů, které generují zisk, konkrétně podle zaměstnanosti, odbytu a aktiv.

Takové pravidlo by pomohlo nastavit férovou hrací plochu, potlačit pokřivení, omezit příležitosti vyhýbat se daním a poskytnout jistotu nadnárodním korporacím a investorům. Skupinou G7 navržené rozlišování mezi rutinními a zbylými zisky je naproti tomu odrazem politické dohody, jak předejít dalekosáhlému globálnímu přerozdělování zdanění a výnosů.

Globální daňová vyjednávání jako by zrcadlila probíhající diskuse o vakcínách proti covidu-19 ve Světové obchodní organizaci, kde zástupci EU blokují přechodné výjimky z práv duševního vlastnictví, jež požadují rozvojové země. V obou případech globální vůdcovství vyžaduje povznesení se nad národní zájmy s cílem zajistit, aby měly všechny země dostatečné zdroje k rozvoji spravedlivějších a odolnějších ekonomik v době po pandemii. K tomu bude zapotřebí naložit s požadavky rozvojového světa způsobem, který bude nejen historický, ale i férový.

Autor: José Antonio Ocampo, bývalý ministr financí Kolumbie a bývalý náměstek generálního tajemníka OSN pro ekonomické a sociální záležitosti, je profesorem newyorské Kolumbijské univerzity a předsedou Nezávislé komise pro reformu mezinárodního zdanění firem. Tommaso Faccio je vedoucím sekretariátu Nezávislé komise pro reformu mezinárodního zdanění firem.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Zdanění psího ocasu a daň Robina Hooda
25.05.2021 6:11
Daně nepředstavují jen způsob, jak zvýšit vládní příjmy. Někdy se jimi...
Daně z klobouků a vzpoura pašeráků
03.06.2021 15:56
Vlády již po tisíciletí dělají v podstatě to samé. Snaží se nastavit c...
FT: Skupina G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností
24.05.2021 17:36
Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnár...
EU má dohodu o daňových pravidlech pro velké firmy. Podle kritiků jsou slabá
02.06.2021 10:56
Státy Evropské unie se v úterý večer dohodly s Evropským parlamentem (...
Big Tech sleduje, jak se daňová karta pomalu obrací
08.06.2021 10:59
Technologičtí obři, kteří dosud využívali sto let staré daňové režimy ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů