Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká zbrojovka je podle serveru EUobserver mezi obviněnými z pašování zbraní a nábojů do Běloruska a Ruska i přes embargo

Česká zbrojovka je podle serveru EUobserver mezi obviněnými z pašování zbraní a nábojů do Běloruska a Ruska i přes embargo

06.10.2021 17:00, aktualizováno: 7.10. 10:48
Autor: ČTK

Aktualizováno

Tři zbrojařské firmy sídlící v Evropské unii, včetně České zbrojovky a a slovenské firmy XXeurope, jsou podezřelé, že se pokoušely přes Moldavsko propašovat zbraně a náboje do Běloruska a Ruska navzdory embargu, nařízenému Evropskou unií v letech 2011 a 2014, napsal dnes server EUobserver. Případ odhalený v Moldavsku může podle portálu představovat jen vrcholek ledovce mnohem většího černého trhu se zbraněmi. Mluvčí České zbrojovky Radek Hauerland dnes na dotaz ČTK uvedl, že se informace v článku nezakládají na pravdě. Akcie CZG dnes na pražské burze klesaly o -1,02 %.

"Česká firma Česká zbrojovka se v roce 2020 pokusila přes Moldavsko vyvézt do Ruska více než stovku pušek a pistolí," napsal server s odvoláním na moldavský dokument, který viděl. Dodávka podle něj zahrnovala odstřelovačské pušky CZ TSR, které mohou být použity pro sportovní i odstřelovačské účely například zvláštními policejními jednotkami. Maďarská firma De Fango a slovenská XXeuropa se ve stejné době pokusily přes Moldavsko vyvézt statisíce nábojů do Běloruska. Moldavsko zásilku munice z Maďarska minulý týden zabavilo.

Česká zbrojovka porušení embarga odmítla. "Informace v článku se nezakládají na pravdě. Export České zbrojovky se striktně řídí pravidly a předpisy České republiky, Evropské unie a OSN, včetně platných omezení vývozu vojenského materiálu do Ruska," uvedl Hauerland.

7. října zaslala CZG Patria.cz následující stanovisko: "CZG k tomu sděluje, že do Ruska ani Běloruska žádné své produkty, které podléhají mezinárodním sankcím, po dobu platnosti těchto sankcí nedodávala, žádného svého odběratele ani obchodního partnera k takovému prodeji neautorizovala ani k žádnému prodeji do uvedených teritorií nedala souhlas. Export České zbrojovky se striktně řídí příslušnými předpisy České republiky, Evropské unie a OSN, včetně všech platných omezení vývozu vojenského materiálu do určených teritorií, včetně Ruska či Běloruska. Stejné dodržování veškerých platných pravidel společnosti CZG důsledně vyžadují od všech svých obchodních partnerů i koncových odběratelů."

Zpět k tvrzením EUobserver. Moldavský styčný důstojník podle serveru v červenci sdílel informace v podobě dvanáctistránkové prezentace v PowerPointu, vytvořené moldavskými úřady, s diplomatem EU v Kišiněvu, aby na případ upozornil.

V údajném plánu, jak obejít unijní sankce, figuruje rovněž moldavská firma Cartus, ruská společnost Alliance a běloruská společnost Outdoor Team.

"Jaké jsou dokumenty vyžadované v unijních zemích k vývozu (vojenského zboží) do zemí, které nejsou členy EU? Je obcházení (unijního) embarga přes státy (jako je Moldavsko), které neratifikovaly embargo, trestným činem, anebo s sebou nese pouze peněžitou odpovědnost?" ptá se moldavský dokument.

Moldavské ministerstvo zahraničí potvrdilo EUobserveru jeden z uvedených případů, kdy moldavská vláda zmařila pokus vyvézt náboje do Běloruska. Střelivo zkonfiskovala a justiční orgány zahájily vyšetřování, které vedlo minulý týden k několika domovním prohlídkám. Náboje byly dovezeny z Maďarska, ale původně byly vyrobeny ve Finsku a Švýcarsku, což podle serveru rozšiřuje seznam možných viníků. Ministerstvo ujistilo, že Moldavsko je otevřené spolupráci s jakýmikoliv unijními institucemi či agenturami členských států při vyšetřování tohoto případu.

Slovensko podle serveru zaznamenalo podezřelé dění kolem XXeurope: "Můžeme potvrdit, že společnost XXeurope v dubnu 2020 požádala o vývozní licenci pro náboje s konečným uživatelem v Moldavsku. Po pečlivém posouzení žádosti se slovenské ministerstvo zahraničí rozhodlo exportní povolení neudělit," sdělilo ministerstvo a dodalo, že Slovensko striktně kontroluje vývoz zbraní.

Také české ministerstvo zahraničí sdělilo EUobserveru, že Česko plně uplatňuje zbrojní embarga EU či OSN. Obdobné bylo i vyjádření maďarské diplomacie.

Maďarská zbrojní firma De Fango uvedla, že nedodává zboží do Ruska a Běloruska a že všechny dodávky společnosti se uskutečňují se svolením kompetentních maďarských úřadů a při dodržování všech maďarských zákonů a unijních předpisů.

Moldavská firma Cartus na otázky serveru neodpověděla. Firma XXeurope, sídlící v Žilině, nemá uvedený kontaktní e-mail ani telefon. Běloruský Outdoor Team neodpověděl. "Nemáme žádný zájem hovořit o této problematice. Je tu příliš emocí, nepotřebujeme komunikovat," prohlásil muž, který zvedl telefon v petrohradské firmě Alliance a který se nepředstavil.

Zahraniční služba EU podle portálu nedávno požádala Bratislavu, Budapešť a Prahu, aby záležitost vysvětlily v Radě EU, kde se scházejí členské státy. Ale zdržela se odpovědi na otázku, zda záležitost vyšetřuje. Podle interních dokumentů, které server viděl, byla o informaci moldavských úřadů ohledně možných případů porušení zbrojního embarga vývozem munice a zbraní z Maďarska, Česka a Slovenska přes Moldavsko do Ruska a Běloruska informována také Evropská komise a policejní agentura Europol.

Odhalení moldavského schématu podle EUobserver nastolilo otázku, zda existuje větší černý trh s vývozem zbraní z EU do "zakázaných" států - a i podle unijní diplomacie ukázalo možnou mezeru v pravidlech pro vývoz zbraní přes třetí země. Nicméně podle českého ministerstva zahraničí dosavadní pravidla fungují dobře, žádná mezera v unijním embargu není a případný reexport ze třetích zemí by představoval jasné porušení unijních předpisů, poznamenal server.

Připomněl však, že i dříve se v Bělorusku objevily zbraně a výbava pro potlačování nepokojů z EU, jak svědčily zprávy německé televize ZDF o německých pistolích běloruských policistů či zábleskových granátech české výroby, o kterých informovalo americké středisko Atlantic Council.

Česká firma Zeveta loni popřela, že by při zásahu běloruské policie proti demonstrantům mohly být použity zásahové výbušky, které vyrábí.

 
 

Čtěte více:

Česká zbrojovka Group úspěšně dokončila koupi legendárního Coltu
24.05.2021 8:09
Skupina CZG – Česká zbrojovka Group SE (CZG) úspěšně dokončila koupi a...
CZG upravuje řízení skupiny. Dozorčí radu povede Kovařík, představenstvo Drahota. Po akvizici do vedení vstoupí zástupci Coltu
31.05.2021 10:05
Česká zbrojovka Group SE (CZG) mění po akvizici společnosti Colt Holdi...
Novým předsedou představenstva CZG je Jan Drahota. Lubomír Kovařík bude ve firmě nadále zastávat předsedou dozorčí rady
02.07.2021 16:55
Novým předsedou představenstva společnosti CZG – Česká zbrojovka Group...
Česká zbrojovka zvýšila v prvním pololetí zisk EBITDA o 13 procent, potvrdila výhled
29.09.2021 8:33
Výrobce střelných zbraní Česká zbrojovka dnes před otevřením trhu ozná...

Váš názor
  •  
    06.10.2021 21:26

    To snad ani nelze aby zaregistrovaná firma pašovala zbraně. Každá zbraň má číslo od počátku výroby až po prodej, má svou kartu na věky.
    ČERT!
Aktuální komentáře
26.05.2022
9:12Rozbřesk: Dilema ECB a co řiká nový guvernér ČNB Michl o koruně
8:52Zbrojovka Colt překonala očekávání, Fed bude dále zvyšovat sazby o půl bodu a futures jsou v červeném  
8:38Skupina Colt CZ zvedla provozní zisk EBITDA ve čtvrtletí o 120 procent, potvrzuje výhled
6:10Fidelity International: Podniky počítají náklady na dlouhodobý odchod z Ruska
25.05.2022
22:01Zápis ze zasedání FEDu posílá trhy v USA výše  
20:32Představitelé Fedu jsou připraveni zvýšit základní sazbu o 50 bodů vícekrát, ukazuje zápis
17:48Korigující akcie, inflace a pravidlo dvaceti
17:29Akcie odpoledne navyšují zisky, nové zprávy zatím bez velkého ohlasu  
16:37Akciové bezvětří před zápisem FEDu  
16:15ČD Cargo, a.s. - Změny ve složení Představenstva společnosti ČD Cargo, a.s.
15:23Rusko vítězí v potravinové krizi, kterou pomohlo vytvořit
13:42ECB: Na dluh financovaný realitní trh v Evropě začne ochládat
13:15Vyšší úrokové sazby v eurozóně? Frontová linie v ECB se dramaticky mění
12:41Inflace, úrokové sazby, investiční tipy. Příhlašte se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 31.5. v Olomouci
11:14Marks & Spencer po 17 letech opouští Rusko a varuje před dopady inflace
11:08Akcie nejeví sílu se zvedat, dluhopisy jsou připravené k dalšímu růstu  
11:01TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 24.6.2022
10:42Rusko se dále blíží platební neschopnosti. USA mu neprodloužily výjimku umožňující splátky dluhopisů
9:49Stellantis a Samsung společně vybudují továrnu na baterie v USA
9:29Total kupuje podíl v Clearway Energy a expanduje na trhu obnovitelných energií v USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Dell Technologies Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Dollar General Corp (04/22 Q1, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (04/22 Q1, Bef-mkt)
Macy's Inc (04/22 Q1, Bef-mkt)
Marvell Technology Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
VMware Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Workday Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Zscaler Inc (04/22 Q3, Aft-mkt)
12:45Medtronic PLC (04/22 Q4)
13:00Manchester United Plc (03/22 Q3)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (05/22 Q3)
22:15Gap Inc/The (04/22 Q1)