Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem

Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem

01.12.2021 17:52

Apple v podstatě zaostával, až nyní se probouzí k životu. Tak vidí aktuální situaci na této akcii Carter Worth z Worth Charting, který na CNBC Apple notně vychvaloval a z velké části kvůli technickým faktorům. Těm se tu já v podstatě nevěnuji, ale občas se na takový pohled podívám i proto, že mě zajímá, co to tam vlastně ti technici s těmi grafy dělají. Pan Worth se vedle Applu věnoval i Microsoftu a nakonec si jeho úvahu vezmu za základ té mé dnešní, ve které poukážu na pár věcí týkající se (relativní) valuace obou akcií.

1 . Grafy a Apple: Následující obrázek ukazuje, že (i) Apple si sice již řadu čtvrtletí připisuje absolutní akciové zisky, ale (ii) již necelý rok relativně k celému trhu stagnuje:

apple microsoft

Zdroj: CNBC, Youtube

Pan Worth ale míní, že nyní přichází čas Applu a usuzuje tak z druhého grafu. V něm vyznačil koridor, z kterého Apple podle něj uniká a to samozřejmě směrem nahoru:

apple microsoft 2

Zdroj: CNBC, Youtube

2 . Apple a Microsoft: Pan Worth se následně věnoval Microsoftu, který by si podle svých slov koupil radši než celý index SPX. Ale když by si měl vybrat mezi touto akcií a Applem, přednost by dal té druhé. Technický rozbor Microsoftu ale nepřišel a my nyní porovnáme obě akcie na základě krátkého pohledu na fundament a valuaci. A pojďme přímo k jádru věci:

Apple na volném toku hotovosti (to, co mu zbylo po investicích, FCF) vydělal za rok 2021 93 miliard dolarů, o 20 miliard více, než rok předchozí. Microsoft na FCF vydělal 57 miliard dolarů, rok předtím 47 miliard dolarů. Pokud poměříme tato čísla (z roku 2021) ke kapitalizaci, tak nám vychází, že Apple se obchoduje na 29,1 násobku FCF a Microsoft na 43,5 násobku.

Jinak řečeno, investoři si tedy akcií Microsoftu cení více, než akcií Applu (relativně k tomu, co firmy nyní vydělávají). Což může mít čistě fundamentální základ – nemusí jít o známku relativní atraktivity Applu a/nebo neatraktivity Microsoftu. Apple totiž může být rizikovější a/nebo může mít horší růstový výhled*.

Ohledně rizika skutečně vidíme, že akcie Applu mají nyní betu na hodnotě kolem 1,2, u Microsoftu to je 0,87. Takže podle tohoto měřítka je Microsoft znatelně méně rizikový (a předpokladem, že aktuální bety mají svou vypovídací schopnost i pro budoucnost – viz bod 4). A samo o sobě to může vysvětlovat nemalou část onoho rozdílu ve výše uvedených násobcích.

3 . PE a FCF násobky: Násobky založené na FCF nejsou zrovna v centru zájmu, mnohem používanější je PE. Důvodem není, že by mělo větší vypovídací schopnost, naopak. Ale je jednodušší jej najít a počítat. PE Applu je na 30, PE Microsoftu na 36, je tedy o 20 % vyšší. Násobek založené na FCF je přitom u Microsoftu o 43 % vyšší. Jinak řečeno, valuační prémie Microsoftu se u PE nezdá být ani zdaleka taková, jakou pozorujeme u násobků založených na FCF. Proč?

Poměr FCF a čistých zisků je přitom u Applu cca na 100 %, ale u Microsoftu jsou zisky o 30 % vyšší, než FCF. Můžeme to hodně volně interpretovat tak, že u Microsoftu mají zisky menší vypovídací schopnost ohledně toho, co firmy skutečně vydělává. Konkrétně její schopnost vydělávat opticky nadhodnocují. Pokud pak poměřujeme kapitalizaci a ceny akcií k tomu, co firmy vydělává skutečně, má Microsoft vyšší (relativní) násobky.

4 . Nezapomínat na riziko: V souvislosti s druhým bodem ještě krátký doplněk: Microsoft měl před rokem betu načas na hodnotách kolem 1,2. Beta Applu je zase mimořádně volatilní, nyní je něco pod průměrem posledních let. Pokud mohu soudit, tak analytici a investoři obvykle ve svých valuacích používají betu aktuální. Takže pokud došlo k jejímu výraznému poklesu (Microsoft) samo o sobě to generuje vyšší odhady hodnot (což se může promítat do zájmu o akcii a její ceny). A v podobných případech (pokud se držíme tradičního fundamentálního přístupu) je pak dobré trochu pouvažovat nad tím, jaká beta je skutečně relevantní pro odhad budoucího rizika, požadované návratnosti a nakonec hodnoty akcie.

*Jsem si samozřejmě vědom toho, že ač jsou obě firmy házeny do koše velkých technologických společností (různé FAANGy a podobně), jejich podnikání se hodně liší. Princip je ale v tom, že porovnávat můžeme násobky a valuace čehokoliv s tím, že výsledný rozdíl jde, nebo nejde vysvětlit rozdíly v riziku a/nebo očekávaném růstu.

 

Čtěte více:

Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
01.12.2021 13:24
Americká ekonomika je na tom nyní mnohem lépe než na konci roku 2019, ...
Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
01.12.2021 11:42
Čína údajně plánuje zakázat společnostem, které chtějí vstoupit na zah...
OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
01.12.2021 12:21
Hrubý domácí produkt České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 pr...
Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
01.12.2021 14:21
Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 401,5 miliardy ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/23 Q1, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (02/23 Q2, Aft-mkt)
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/23 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board