Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Tomáš Vlk: Americká ekonomika začala rok překvapivým propadem

Tomáš Vlk: Americká ekonomika začala rok překvapivým propadem

28.04.2022 15:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Hned první kvartál letošního roku přináší překvapení v podobě poklesu amerického HDP. Ekonomika klesla o 1,4 pct namísto očekávaného růstu o procento. Předchozí kvartál ovšem rostla o velmi svižných 6,9 pct (vše anualizované mezikvartální změny). Za poklesem stojí zahraniční obchod, zásoby a slabší vládní výdaje. Tahounem zůstává spotřeba domácností, která však zaostala za očekáváními.

Největší negativní příspěvek přichází ze strany velice silného dovozu. Ten se v prvním čtvrtletí znovu zvedl skoro o 18 procent. Velmi vysoká tempa v posledních dvou kvartálech následují po dvou slabších čtvrtletích. Naznačují, že problémy s dodávkami zapříčiněné přerušenými řetězci se podařilo překonat a do země začalo proudit o poznání více zboží.

A jak naznačují další statistiky, šlo zejména o zboží investičního charakteru. Americký vývoz se v 1Q naopak propadl, ovšem po velmi silném předchozím čtvrtletí.

Investice do fixních aktiv se zvedly o velmi slušných 7,3 pct, přičemž narůstaly hlavně nákupy vybavení či softwaru. Růst soukromé spotřeby o 2,7 pct není špatný, ale čekalo se přece jen víc (3,5 pct). Slabé byly hlavně nákupy zboží běžné spotřeby. A ačkoli data naznačují sílu domácí poptávky, produkce zaostávala, když poptávku vedle dovozu částečně uspokojovalo i rozpouštění skladových zásob. Tento efekt ubral z růstu HDP 0,8 procentního bodu.

 

15

Data za první čtvrtletí nejsou dobrá, a to i přes některé "polehčující okolnosti". Těmi jsou vyšší srovnávací základna minulého kvartálu, přísun odblokovaného dovozu nebo vyprazdňování skladů. Od americké ekonomiky se zkrátka čekalo víc. Formálně vzato by případné další zakolísání znamenalo technickou recesi, ale tu nyní považujeme za málo pravděpodobnou. Data jsou přece jen hodně volatilní, masivní nárůst dovozů by neměl trvat dál a bazický efekt příště číslům naopak pomůže.

Letošní výkon hospodářství ukáže, nakolik se na poptávce projevuje vysoká inflace včetně drahých energií, pokles akcií a bohatství domácností nebo nejistota firem v souvislosti s pomalejší Čínou a Evropou. Každé zpomalení je nepříjemné, neboť příští rok se zapojí do hry efekt utahování politiky Fedu a ekonomice by tím spíše hrozil pokles.

Reakce finančních trhů je poměrně klidná. Akcie jen drobně zaváhaly, výnosy dluhopisů po nárůstu drží pozice a eurodolar nevykazuje podstatné změny.


Čtěte více:

Rozbřesk: Americký HDP citelně zpomalí. Dolar ale dál válcuje euro
28.04.2022 9:25
Americká ekonomika bude dnes odpoledne reportovat výsledek za první kv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data