Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Americká inflace znovu nepříjemně překvapila, Fed musí dále utahovat šrouby

Rozbřesk: Americká inflace znovu nepříjemně překvapila, Fed musí dále utahovat šrouby

14.10.2022 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Inflační deja vu. I tak by se dal popsat včera zveřejněný výsledek zářijové inflace v USA, která podobně jako v minulém měsíci vykázala nad očekávání vysoké hodnoty. Celková meziroční míra inflace na úrovni 8,2 % sice překvapila jen mírně, zvláště znepokojivý je však vývoj jádrové složky, která reflektuje sílu domácích cenových tlaků. Ta oproti minulému měsíci vzrostla o 0,6 %, což v meziročním srovnání implikuje zrychlení z 6,3 % v srpnu na 6,6 %, tj. nejvyšší hodnotu od roku 1982.

Další z řady nepříjemných inflačních překvapení znamená pro Fed jediné – prostor pro změnu kurzu měnové politiky je minimální a centrální banka bude muset i nadále prudce zvedat sazby. Scénář ještě agresivnějšího růstu úrokových sazeb, který bude nutný pro zkrocení inflační bouře v americké ekonomice, již zaceňují i trhy. V listopadu lze prakticky jistě počítat s opětovným zvýšením sazeb o 75 bazických bodů (vyloučit nelze ani variantu +100bps) a na trhu rostou i sázky na prosincový růst o 75 bazických bodů. Na konci tohoto roku by se tak mohla základní úroková sazba Fedu dostat až do bezprostřední blízkosti 5 % (!).

Aktuální cyklus zvyšování úrokových sazeb je přitom už nyní nejagresivnější za posledních 40 let. Růst sazeb navíc probíhá souběžně s politikou kvantitativního utahování (95 mld. dolarů/měsíc), což míru měnové restrikce ještě prohlubuje. Na rozdíl od předešlých cyklů pak trh (stejně jako my) tentokrát očekává, že úrokové sazby zůstanou po delší dobu vysoké, neboť jen tak bude Fed schopen – z důvodu vysoké persistence některých cenových tlaků – vrátit inflaci zpět k 2% cíli. Největším rizikem tohoto scénáře je vývoj americké ekonomiky, resp. hrozba tvrdého přistání a hlubší recese, která by mohla Fed donutit jít se sazbami dolů dříve, než v současnosti trh očekává (Q3/Q4 2023).

TRHY
Koruna

Koruna se včera dostala pod lehký tlak a obchodní seanci zakončila v blízkosti 24,60 EUR/CZK. Dnes bude korunový trh sledovat výsledek běžného účtu za srpen, který zřejmě ukáže na další prohloubení schodkové bilance, především z titulu drahých dovážených komodit. Tuzemský běžný účet aktuálně vykazuje deficit v rozsahu přibližně 3,5 % HDP (12měsíční klouzavý průměr). To je nejhorší výsledek od roku 2011, který z pohledu koruny znamená fundamentálně nižší poptávku a s tím související tlak na její oslabení.

Eurodolar

Vysoká americká inflace (viz úvod) sice zacementovala očekávání, že Fed zvýší na začátku listopadu sazby o 75 bps, nicméně byl to neuvěřitelný obrat na akciovém trhu, který spolu determinoval chování eurodolaru. Ten se nakonec díky poklesu averze k riziku posunul nahoru. Dodejme, že ke ztrátám dolaru přispěla i zpevňující libra, která profitovala z toho, že vláda v Londýně ustupuje od záměru radikálně zvýšit daně, a tím udělat ještě větší díru v rozpočtu.


 

Čtěte více:

Inflace zůstává problém, americká data znovu sráží trhy
13.10.2022 15:29
Ostře sledovaná americká inflační data dopadla opět hůř, než se čekal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data