Na sociálních sítích se objevily spekulace, které by mohly naznačovat cestu k rozdělení . Legislativní rada vlády (LRV) se dnes zabývala legislativním rámcem, který by rozdělení ČEZ, kde je 70% akcionářem stát, mohl otevřít cestu. Na téma na svém facebookovém účtu upozornil člen rady Petr Bezouška z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Rada měla dnes na programu konkrétně novelu zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Premiér Petr Fiala (ODS) dříve uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Akcie dnes na pražské burze průběžně navyšovaly zisky až na více než 4 % a hodnoty u 915 Kč/akcie. LRV následně přijetí těchto pasáží vládě nedoporučila.
„Copak to dneska projednáváme na LRV? Takovou zajímavou kurzotvornou informaci. Rozdělení ! Vláda chce přijmout speciální pravidlo: Ke schválení rozdělení (se zánikem účasti všech menšinových akcionářů) má stačit 85 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, přičemž valná hromada je při takovém rozhodování schopna se usnášet, jsou-li přítomni akcionáři vlastnící akcie, jejichž jmenovitá nebo účetní hodnota přesahuje dvě třetiny základního kapitálu. p.s. ono se tam nepíše výslovně o , ale o akciové společnosti, v níž je stát většinovým akcionářem, jejíž akcie byly přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu a která je subjektem kritické infrastruktury podle zákona upravujícího postup při krizových situacích => množina o jednom prvku?,“ zní doslovně jeho vyjádření na .
Následně připojil odkaz na odpovídající sadu dokumentů.
V díle 10 paragrafu 311 dokumentu Materiál je doslovně psáno:
(1) Pro rozdělení akciové společnosti s většinovou majetkovou účastí státu, jejíž akcie byly přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu a která je subjektem kritické infrastruktury podle zákona upravujícího postup při krizových situacích (dále jen „akciová společnost strategického zájmu“), se použijí odstavce 2 až 4.
(2) Není-li převoditelnost akcií omezena, může se akcionář rozdělované akciové společnosti strategického zájmu vzdát práva na výměnu akcií ve prospěch jiné osoby. Při rozdělení odštěpením zůstává akcionářem rozdělované společnosti; tím není dotčen § 249 odst. 2 a 3. K účinnosti vzdání se práva na výměnu akcií podle věty první se vyžaduje souhlas osoby, v jejíž prospěch se akcionář vzdává práva, udělený způsobem podle § 9 odst. 1 písm. a), a jeho doručení rozdělované společnosti. Souhlas se připojí ke vzdání se práva na výměnu akcií ve prospěch jiné osoby podle věty první. Ustanovení § 7a odst. 3 se použije obdobně.
(3) Ke schválení rozdělení akciové společnosti strategického zájmu s nerovnoměrným výměnným poměrem postačí 85 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě zanikající nebo rozdělované společnosti, přičemž valná hromada je při takovém rozhodování schopna se usnášet, jsou-li přítomni akcionáři vlastnící akcie, jejichž jmenovitá hodnota nebo počet přesahuje dvě třetiny základního kapitálu.
(4) O rozdělení odštěpením s ukončením účasti jednoho nebo více akcionářů v rozdělované akciové společnosti strategického zájmu lze rozhodnout za podmínek podle odstavce 3, rozhodne-li současně rozdělovaná společnost o nabytí vlastních akcií za podmínek stanovených zákonem, který upravuje právní poměry obchodních společností a družstev.“.
"Zákulisí @ODScz vlády @P_Fiala usiluje o účelovou změnu Zákona o přeměnách. Má se týkat jen #ČEZ ač to není řečeno exaktně. Ke schválení změn by nepotřebovali 90% všech akcionářů, ale jen 85% přítomných akcionářů To v reáliích VH znamená, že 70% podíl státu by měl stačit," uvedl na svém Twitteru energetický expert a menšinový akcionář Michal Šnobr.
Intradenní vývoj akcíií na BCPP (Kč/akcie):
"Pro schválení vytěsnění akcionářů nebo pro rozdělení odštěpením s nerovnoměrným rozdělením podílů je potřeba souhlas 90 % všech akcionářů. Jenže český stát má nyní pouze 70 %. Chystá se tedy pod rouškou energetické krize úprava zákona tzv. lex „ČEZ“, který by tuto hranici účelově snížil? Osobně se domnívám, že by šlo o z pohledu Ústavy ČR o hodně riskantní krok – ryze účelovou a zneužitelnou změnu. Vyloučený ale není," upozornil Michal Šnobr již v dřívějším lednovém komentáři pro Seznam Zprávy.
Většinovým akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Premiér Fiala před dvěma týdny ČTK řekl, že platí úmysl získat větší kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou. Chystané kroky nechtěl ani naznačovat kvůli vlivu komentářů na burze a na hodnotu společnosti. "Mohu jenom říct: ano, máme zájem provést určitou transformaci české energetiky a její součástí je získání větší kontroly státu nad energetickou infrastrukturou," uvedl premiér. Předpokládá, že některé kroky se projeví letos. Loni v květnu Fiala v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Agentuře Reuters pak řekl, že ve hře je několik scénářů. Diskuse se měly točit kolem toho, že by se oddělila stará energetická aktiva ČEZ, jako jsou uhelné a jaderné elektrárny, od obnovitelných zdrojů energie.