Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Máte při tradování problém s disciplínou? Zkuste si všímat vašich emocí

Máte při tradování problém s disciplínou? Zkuste si všímat vašich emocí

08.02.2023 18:23
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Taky máte občas pocit, že Vám při tradování chybí více disciplíny? Stává se vám, že děláte pořád stejné chyby pořád dokola a nedokážete se z nich nijak poučit? Pokud vám to při tradování skřípe, tak bude chyba nejspíš ve vaší obchodní strategii nebo v disciplíně při jejím dodržování.

Pokud si odmyslíme chronické začátečníky, kteří nemají žádnou strategii, ani o žádné strategii neuvažují (rozhodují se jen na základě aktuálních emocí), tak obecně platí, že tradeři se více zaměřují na své strategie, nebo spíše neustále hledají onen vysněný svatý grál, a přitom přeskakují z jedné strategie na druhou. Problém je v tom, že žádná strategie není dokonalá a nefunguje stejně dobře na každém trhu. Každá strategie totiž přináší i období poklesů, čímž dostává tradera pod silný tlak emocí.

Problémy na straně strategie se dnes ale zabývat nebudeme. Mnoho zkušenějších traderů totiž již má dobrou strategii, má dostatek znalostí a zkušeností a výrazně by jim pomohlo, kdyby více zapracovali na své psychice a disciplíně. Právě problém dodržování disciplíny a zvládání emocí bývá často na úkor hledání dokonalé strategie opomíjený, a proto si dnes chci na něj trochu posvítit.

Nedávno jsem si přečetl krásnou knihu o tradingové psychologii The Mental Game of Trading od Jareda Tendlera. Tato kniha dává tomuto tématu nový rozměr, když de facto většinu problémů s disciplínou svádí na neschopnost zvládat emoce, a zároveň dává návod, jak s těmito emocemi nakládat. Základem této teorie není boj s emocemi a jejich kontrolování či potlačování, jak radí někteří odborníci, nýbrž jejich neustálé vnímání a analyzování. Každý trader by se měl svými emocemi zabývat a snažit se hledat jejich původ. Klíčem k úspěchu je pak včasná a správná diagnostika emoce, ať už je to chamtivost, strach nebo jiný pocit, který přímo ovlivňuje vaše investiční rozhodování.

Když včas zachytíte, že vás přemáhá například pocit chamtivosti, tak si okamžitě uvědomíte, že taková emoce v minulosti vedla k tomu, že jste včas nevystoupili ze ziskové pozice, že jste nabrali neúměrně velkou pozici nebo jste nakoupili na příliš vysoké úrovni, která již neodpovídá vaší strategii pro vstup do pozice. Abyste dosáhli v této oblasti mistrovské úrovně, je samozřejmě třeba se věnovat podrobné analýze svých emocí, dělat si rozbory svých emocí, ideálně si je zapisovat před otevřením obchodu, během obchodu a bezprostředně po uzavření pozice.

Ačkoliv to může pro mnoho z vás vypadat jako pěkná otrava, pracovat se svými emocemi mi přijde mnohem efektivnější metodou než jejich potlačování, které pak dříve nebo později vede k jejich nahromadění a nutnosti je vypouštět jiným způsobem - ať už jsou to zdravé způsoby, jako je meditace, jóga nebo sport, nebo nezdravé možnosti, jako jsou výbuchy hněvu, nadměrná konzumace alkoholu, nebo dokonce stavy zoufalství či deprese. Tak či tak se zdá být lepší naslouchat svým emocím a na základě nich včas upravovat své chování, než se je snažit za každou cenu potlačovat nebo kontrolovat, což vás vyčerpává, a bere vám to sílu a energii potřebnou na samotné tradování.

J. Tendler přichází se zajímavým konceptem, který se na první pohled zdá být zcela triviální, ale musím přiznat, že ve mně vzbudil klasický Aha efekt. Kvalitu tradování lze podle něj rozdělit do třech úrovní, kde úroveň C představuje tu nejhorší a A tu nejlepší.

Na úrovni C obchodujete, když jste silně rozrušeni, a zadáváte pokyny zcela impulzivně bez ohledu na svou dlouhodobou strategii. K takovému chování dochází například po sérii špatných nebo také povedených obchodů, pokud máte strach, že vám něco na trhu utíká nebo vám hrozí velká ztráta, chcete okamžitě zbohatnout nebo se snažíte jedním obchodem dohnat posledních pár velkých ztrát. Při obchodování na úrovni C spoléháte na štěstí, oddáváte se nadějím a vaše racionální část mozku prostě stávkuje.

Proti tomu na úrovni A jste perfektně synchronizovaný s trhem, pevně se držíte své strategie, dodržujete své cíle a stop lossy a nenecháváte se emocionálně rozhodit ani sérií ztrát nebo zisků. Na úroveň A se ale nedostanete automaticky přes noc, když na tuto úroveň vede obvykle dlouhá a trnitá cesta.

Vtip je v tom, že není třeba okamžitě prahnout po dokonalosti, a podléhat přehnané skepsi, když se vám to hned nedaří. Stačí se zaměřit na to, co můžete udělat hned, a teď přichází můj Aha moment: stačí se vyhýbat obchodování na úrovni C. To znamená začít se vyhýbat obchodům, o kterých už předem víte, že vlastně nedávají smysl. Vyhýbat se obchodům, kdy je vaše sebedůvěra výrazně vychýlena k extrému, ať už se jedná o extrémně nízkou nebo nezdravě vysokou sebedůvěru. Vyhýbat se obchodům pramenícím pouze z chamtivosti, strachu nebo nudy. Tím, že se naučíte vnímat, která vaše emoce vede k obchodování na úrovni C, můžete získat jistý náskok nebo výhodnější pozici a začít se efektivně vyhýbat impulzivním obchodům a investičním rozhodnutím.

 
 

Čtěte více:

Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
25.09.2022 15:06
Chytrý telefon má dnes snad každý a v mnoha ohledech nám změnil život ...
Produktivita práce v USA klesla a nikdo přesně neví proč
01.11.2022 16:06
Zaměstnavatelé ve Spojených státech se obávají, že jejich zaměstnanci ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2023
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university