Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky

Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky

06.05.2025 12:27, aktualizováno: 6.5. 16:09
Autor: ČTK

Aktualizováno

Brněnský soud dnes předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru korejskou KHNP. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něho byl tendr v pořádku. Soud o vydání předběžného opatření informoval na svém webu. Zákaz podpisu smlouvy platí až do rozhodnutí o žalobě EDF.

"Rozhodnutí nezávislého soudu bereme na vědomí. Jsme přesvědčeni, že proces vyhodnocení nabídek proběhl korektně a podle platných zákonů. Při výběru dodavatele byl klíčový dostatek cenově přijatelné elektřiny pro občany i firmy a také nejlepší garance. Věřím, že si je soud vědom všech souvislostí a rizik a rozhodne rychle," reagoval český premiér Petr Fiala.

Před vydáním předběžného opatření se soud zabýval i závažností a důvodností žaloby. EDF napadla zejména to, že se ÚOHS odmítl zabývat výhradami proti postupu zadavatele tendru. Předseda ÚOHS Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že EDU II měla povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a tento postup měl podléhat kontrole, ale dovodil, že to nespadá do kompetence ÚOHS. "Krajský soud v Brně předběžně posoudil žalobcovy argumenty proti takovému náhledu jako relevantní a poměrně silné, proto předběžné opatření vydal. Tím ještě není řečeno, že žalobce v následném soudním řízení uspěje," upozornil soud.

Jak se k rozhodnutí staví EDU II

Proti předběžnému opatření je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyjádření antimonopolního úřadu ČTK zjišťuje. EDU II dnes avizovala, že pokud se žaloba EDF ukáže jako neopodstatněná, bude po francouzské firmě vymáhat škodu. "Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu," uvedl soud v tiskové zprávě.

Firma EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a společnost ČEZ z 20 procent, plánovala podpis smlouvy na středu. EDF svou žalobu podala v pátek. EDU II dnes vyzvala společnost EDF, aby zveřejnila svou nabídku k dostavbě bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. EDF se k výzvě vyjadřovat nehodlá. EDU II zároveň uvedla, že v případě, že se definitivně prokáže, že žaloba EDF byla bezdůvodná, je rozhodnuta případné škody po francouzské firmě vymáhat.

Vyjádření EDF

"Společnost EDF vítá toto rozhodnutí, které poskytuje nezbytný čas na důkladné posouzení případného porušení jejích práv. EDF je i nadále plně odhodlána podniknout všechny právní kroky v tomto smyslu, včetně probíhajícího řízení u Evropské komise podle nařízení o zahraničních subvencích, které bylo v posledních dnech zintenzivněno," uvedla francouzská firma.

EDF zároveň deklarovala, že je nadále připravena v tendru podle potřeby spolupracovat s ČEZ a českými orgány.

Reakce jihokorejské KHNP

KHNP opatření soudu respektuje, zároveň ale vyjádřila přesvědčení, že celý tendr na Dukovany byl spravedlivý a transparentní. "Snaha o zpochybnění výsledku prostřednictvím právních manévrů je politováníhodná a představuje přímý útok na zásady spravedlivé soutěže," uvedla korejská společnost.

KHNP zároveň v prohlášení uvedla, že "si vyhrazuje právo podniknout všechny nezbytné právní kroky k ochraně integrity procesu a svých legitimních zájmů."

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadli u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

 
 

Čtěte více:

Vláda dostala model financování stavby reaktorů v Dukovanech a vzala ho na vědomí
19.12.2024 10:30
Model financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech je h...
KHNP dál počítá s šedesátiprocentní účasti českých dodavatelů v Dukovanech
25.02.2025 16:58
Korejská společnost KHNP nadále počítá s šedesátiprocentní účastí česk...
Ředitel ČEZ Beneš: Podpis finálních smluv k Dukovanům se zřejmě zpozdí
13.03.2025 11:43
Podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech ...
ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany
24.04.2025 14:06
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad...
Stát převezme většinový podíl v projektu stavby dukovanských reaktorů, smlouvu s KHNP podepíše 7. května
30.04.2025 16:30
Vláda dnes schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných b...
ČEZ, a.s.: ČEZ prodává státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II
30.04.2025 16:31
ČEZ, a. s. (IČ 45274649) Společnost ČEZ, a.s.zveřejňuje informaci o p...

Váš názor
  • Nechápu
    06.05.2025 22:46

    Může mi někdo vysvětlit, proč ti vládní komici slavnostně oznamovali podepsání smlouvy, místo toho, aby ji po rozhodnutí ÚOHS druhý den podepsali?
    xlsx
Aktuální komentáře
07.05.2025
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba